ԱՄՆ-ում միակարծիք չեն էլեկտրամոբիլների շուկային ֆինանսական աջակցության հարցում
ԱՄՆ կառավարությունը բանակցություններ է վարում ավտոարտադրողների հետ, որպեսզի մինչեւ 2020-ականների ավարտը երկրում վաճառվող տրանսպորտային միջոցների առնվազն 40%-ն ունենա էլեկտրական շարժիչ:
Սակայն այս ծրագիրն իրականացնելու համար Վաշինգտոնին անհրաժեշտ կլինի օրենսդրորեն հաստատել լիցքավորման ենթակառուցվածքի ստեղծման ուղղությամբ բազմամիլիարդ դոլարների ներդրումները, գրում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով Bloomberg գործակալությունը:
Բազմաթիվ ամերիկյան ավտոարտադրողներ արդեն հայտարարել են էլեկտրամոբիլների իրենց շարքը համալրելու պատրաստակամության մասին: Սակայն, չնայած դրան, ոչ ոք դեռ չի հայտարարել այդ արտադրության ծավալների մասով հստակ ծրագրերի մասին, նշում է գործակալությունը: Դրա համար ընկերություններին անհրաժեշտ է պետական աջակցություն, որի շրջանակում կառավարությունը կկարողանա սուբսիդավորել կամ ֆինանսավորել էլեկտրալիցքավորման կայանների լայն ցանցի ստեղծումը:
Համապատասխան օրինագիծը ներկայումս գտնվում է Սենատում լսումների փուլում: Այն նախատեսում է էլեկտրամոբիլների գնման համար հարկային արտոնությունների տրամադրում եւ $7,5 մլրդ գումարի հատկացում լիցքավորման ենթակառուցվածքի կառուցման համար:
Միաժամանակ, նախագահ Ջո Բայդենն այս տարվա մարտին խնդրել էր Կոնգրեսին $174 միլիարդի ներդրումներ հատկացնել էլեկտրամոբիլների շուկայի զարգացմանը, ներառյալ՝ ամբողջ երկրում մինչեւ 500 հազ․ էլեկտրալիցքավորման կայանների կառուցումը: Սակայն այս գումարի քննարկման ժամանակ մի շարք սենատորներ պահանջեցին այն կրճատել սկզբից մինչեւ $15 մլրդ, այնուհետեւ՝ մինչեւ $2,5 մլրդ: Հետեւաբար, $7,5 մլրդ ծավալով գումարը հաստատելու դեպքում այն փոխզիջումային տարբերակ կդառնա, նշում է Bloomberg-ը:

В США расходятся во мнении относительно финансовой поддержки рынка электромобилей
Правительство США ведет переговоры с автопроизводителями о том, чтобы уже к концу 2020-х годов не менее 40% продаваемого в стране транспорта имело электрический двигатель.
Однако для реализации этого плана Вашингтону потребуется законодательно утвердить многомиллиардные инвестиции в создание зарядной инфраструктуры, пишет ТАСС со ссылкой на агентство Bloomberg.
Многие американские автопроизводители уже заявили о готовности дополнить свои модельные ряды линейкой электромобилей. Однако несмотря на это, четких планов по объемам выпуска такой продукции еще никто не озвучил, отмечает агентство. Для этого компаниям нужна господдержка, в рамках которой правительство могло бы субсидировать или финансировать создание широкой сети электрозаправок.
Соответствующий законопроект сейчас проходит слушания в Cенате. Он, в частности, предусматривает предоставление налоговых льгот при покупке элеткрокаров и выделение $7,5 млрд на строительство зарядной инфраструктуры.
При этом президент Джо Байден в марте этого года просил Конгресс выделить $174 млрд инвестиций на электромобили, включая строительство до 500 тыс. электрозаправок по всей стране. Однако в ходе обсуждений этой суммы ряд сенаторов потребовали уменьшить ее сначала до $15 млрд, а затем и до $2,5 млрд. Поэтому сумма в $7,5 млрд, если она будет утверждена, выглядит компромиссным вариантом, отмечает Bloomberg.