Philip Morris-ն աշխարհը տեսնում է առանց ծխախոտի
Philip Morris International ծխախոտային խոշոր ընկերության ղեկավարությունը հանդես է եկել Մեծ Բրիտանիայում ծխախոտի վաճառքի ամբողջական արգելքի օգտին. կորպորացիան ծխախոտը համեմատել է դեպի անցյալ գնացող բենզինային ավտոմեքենաների հետ, գրում է The Bell-ը:
Ընկերության վարչության նախագահ Անդրե Կալանցոպուլոսը եւ գլխավոր  գործադիր տնօրեն Յացեկ Օլզակը The Mail-ին տված հարցազրույցում հայտարարել են, որ Philip Morris-ը տասը տարվա ընթացքում կդադարեցնի Marlboro ապրանքանիշի վաճառքը Մեծ Բրիտանիայում:
Թոփ մենեջերների խոսքով՝ այս քայլը ընկերության գլոբալ նպատակի մի մասն է` ամբողջությամբ արգելել ծխելը եւ օգնել վերջ դնել ավանդական սիգարետների օգտագործմանը: Ընկերությունում ծխախոտը համեմատել են բենզինով աշխատող մեքենաների հետ, որոնք, ըստ The Telegraph-ի, 2030 թվականից կարգելեն վաճառել Մեծ Բրիտանիայում: «Սիգարետների հետ պետք է վերաբերվել բենզինային մեքենաների պես»,- հայտարարել է ծխախոտային ընկերության ղեկավարությունը:
«Մենք կարող ենք աշխարհը տեսնել առանց ծխախոտի: Եվ որքան շուտ դա տեղի ունենա, այնքան լավ բոլորի համար: Ճիշտ կարգավորման եւ տեղեկացման դեպքում, որոշ երկրներում դա կարող է տեղի ունենալ արդեն 10 տարի հետո: Եվ խնդիրը մեկընդմիշտ կլուծվի»,- ասել է Օլզակը:
Ծխախոտային հսկան ավելի քան 100 տարի Marlboro ապրանքանիշը վաճառում է Մեծ Բրիտանիայում: Իսկ ապագայում ընկերությունը նախատեսում է կենտրոնանալ ծխախոտի ջեռուցման համակարգերի (օրինակ`IQOS) եւ ծխելու դեմ միջոցների արտադրության վրա:
Ներկայում Philip Morris-ի եկամտի միայն 25%-ն է բաժին ընկնում ծխախոտային ծխի հետ կապ չունեցող արտադրանքին, սակայն ընկերությունը նախատեսում է մինչեւ 2025 թվականն այս մասնաբաժինը հասցնել 50%-ի:

Philip Morris: Мы можем увидеть мир без сигарет
Руководство крупнейшей табачной компании Philip Morris International выступило за полный запрет продажи сигарет на территории Великобритании - корпорация сравнила табак с уходящими в прошлое бензиновыми автомобилями, пишет The Bell.
Председатель правления компании Андре Каланцопулос и главный исполнительный директор Яцек Олзак заявили в интервью The Mail, что Philip Morris прекратит продажу сигарет Marlboro в Великобритании в течение десяти лет.
По словам топ-менеджеров, этот шаг является частью глобальной цели компании полностью запретить курение и помочь положить конец употреблению традиционных сигарет. В компании сравнили курение табака с автомобилями, работающими на бензине, которые, по данным The Telegraph, будут запрещены к продаже в Великобритании с 2030 года. «С сигаретами следует обращаться как с бензиновыми автомобилями»,- заявило руководство табачной корпорации.
«Мы можем увидеть мир без сигарет. И на самом деле, чем раньше это произойдет, тем лучше для всех. При правильном регулировании и информировании это может появиться уже через 10 лет в некоторых странах. И проблема будет решена раз и навсегда»,- заявил Олзак.
Табачный гигант продавал марку Marlboro в Великобритании более 100 лет. Теперь же компания планирует сосредоточиться на производстве систем нагревания табака (по типу
IQOS), средств для борьбы с курением и т. д.
Сейчас только 25% доходов Philip Morris приходится на продукцию, не связанную с табачным дымом, но к 2025 году компания планирует довести эту долю до 50%.