Քննարկվել են երկաթուղային զբոսաշրջության զարգացման հնարավորությունները
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունը (ՀԿԵ) եւ Հայաստանի զբոսաշրջության ֆեդերացիան քննարկել են երկաթուղային զբոսաշրջության զարգացման հնարավորությունները:
ՀԿԵ գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Մելնիկովը հյուրերին ներկայացրել է երկաթուղու տուրիստական ներուժը, Գյումրիի երկաթուղային հանգույցի զարգացման ընթացիկ կամ նախատեսվող ծրագրերը, Վրացական երկաթուղու հետ համատեղ զբոսաշրջային հնարավորությունները:
«Այս ամիս Հայաստան են բերվելու եւս երկու նոր էլեկտրագնացքներ, որոնք համալրելու են Երեւանի եւ Գյումրիի միջեւ գործող նոր էքսպրես էլեկտրագնացքների շարքը: Արդեն այսօր Գյումրիի զբոսաշրջային ուղղությունը բավականին պահանջված է Հայաստանի քաղաքացիների եւ հյուրերի կողմից: Այս առումով մեր առջեւ խնդիր է դրված դիվերսիֆիկացնել եւ բարելավել երկաթուղու կողմից մատուցվող ծառայությունների որակը»,- նշել է Ալեքսեյ Մելնիկովը:
Տուրօպերատորների առաջադրած հիմնական խնդիրները վերաբերել են առանցքային երկաթուղային կայարանների հիման վրա տրանսպորտային հանգույցների զարգացմանը:
Մասնավորապես, քննարկվել են Գյումրու երկաթուղային կայարանի՝ որպես տրանսպորտային հանգույցի, զարգացման հնարավորությունները, կայարանի կապը Գյումրիի օդանավակայանի հետ, «մեկ տոմսի» գաղափարը, տուրօպերատորների կողմից ՀԿԵ-ի եւ նույնիսկ Վրացական երկաթուղու տոմսերի վաճառքի հնարավորությունը, «անիվների վրա» զբոսաշրջության զարգացումը:

Обсуждены возможности развития туризма на железной дороге
Представители компании «Южно-Кавказская железная дорога» (ЮКЖД) и Армянской федерации туризма обсудили возможности развития туризма на железной дороге.
Генеральный директор ЮКЖД Алексей Мельников представил гостям потенциал железной дороги с точки зрения развития туризма, находящиеся в процессе или планируемые программы развития Гюмрийского железнодорожного узла, совместные с Грузинской железной дорогой туристические возможности.
«В текущем месяце наряду с двумя новыми электропоездами, курсирующими между Ереваном и Гюмри, в нашу страну будут доставлены еще два новых электропоезда. Уже сегодня туристическое направление на Гюмри является довольно востребованным со стороны граждан Армении и ее гостей. В связи с этим перед нами стоит задача по повышению качества и диверсификации предоставляемых железной дорогой услуг»,- отметил Мельников.
Основные задачи, выдвигаемые туроператорами, также были связаны с развитием транспортных узлов на основе ключевых железнодорожных вокзалов.
В частности, были обсуждены возможности развития Гюмрийского железнодорожного вокзала, как транспортного узла, логистического сопряжения вокзала с аэропортом в Гюмри, идея «единого билета», возможности реализации самими туроператорами билетов ЮКЖД и даже Грузинской железной дороги, возможности туризма «на колесах».