Հուլիսի 1-ին գործարկվել է Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) շրջանակում իրականացված թվային առաջին նախագիծը՝ «Աշխատանք առանց սահմանների» որոնման միասնական համակարգը, հաղորդում է Banki.ru-ն՝ վկայակոչելով Ռուսաստանի տնտեսական զարգացման նախարարությունը: Ծառայությունը գործատուներին եւ աշխատանք փնտրողներին հնարավորություն կտա հասանելիություն ստանալ Միության բոլոր անդամ պետությունների թափուր աշխատատեղերի ազգային շտեմարաններին: Միաժամանակ, քաղաքացիների անձնական տվյալներն ամբողջովին պաշտպանված են, քանի որ դրանք չեն փոխանցվում «Աշխատանք առանց սահմանների» համակարգի միջոցով:«Հուսով եմ, որ «Աշխատանք առանց սահմանների» նախագիծը կդառնա գործիքներից մեկը` կորոնավիրուսի համավարակի հետեւանքներից մեր ընդհանուր աշխատաշուկան վերականգնելու համար: Ըստ էության, սա առաջին քայլն է ԵԱՏՄ քաղաքացիների զբաղվածության ոլորտում թվային լիարժեք էկոհամակարգ ստեղծելու ուղղությամբ»,- ասել է Ռուսաստանի տնտեսական զարգացման նախարար Մաքսիմ Ռեշետնիկովը:Ակնկալվում է, որ որոնման համակարգի աշխատանքի մեկ տարվա ընթացքում դրանից կօգտվի առնվազն կես միլիոն մարդ: Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհուրդը պարբերաբար վերահսկելու է «Աշխատանք առանց սահմանների» նախագծի շահագործումն ու զարգացումը:ԵԱՏՄ-ում աշխատուժի ազատ տեղաշարժի թվային չափումը կշարունակի ընդլայնվել: Մինչեւ 2025 թվականը Եվրասիական տնտեսական ինտեգրման զարգացման ռազմավարական ուղղություններով նախատեսում է Միության անդամ պետությունների քաղաքացիների զբաղվածության ոլորտում թվային ծառայությունների մի ամբողջ էկոհամակարգի ձեւավորում, որը կկոչվի «Աշխատանքի եվրասիական բորսա»: 28.08.2020 | 12:43 Ներկայացվել է «Աշխատանք առանց սահմանների» նախագծի հաշվետվությունը «Կարեւոր է, որ նախագիծն այստեղ կանգ չի առնում: Արդեն սկսվել է քննարկումը թվային էկոհամակարգի զարգացման ծրագրի եւ այնպիսի ծառայությունների իրականացման վերաբերյալ, ինչպիսիք են տեղեկատվական աջակցություն գործատուներին եւ աշխատանք փնտրողներին, էլեկտրոնային աշխատանքային պայմանագիր, մասնագիտական կողմնորոշման դիագնոստիկա, դասընթացների եւ այլ հարակից ծառայությունների մարկետփլեյս, բջջային հավելվածի գործարկում եւ այլն»,- ասել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ներքին շուկաների, տեղեկատվայնացման, տեղեկատվական-հաղորդակցական տեխնոլոգիաների հարցերով նախարար Գեղամ Վարդանյանը: Tweet Դիտում՝ 2799

Первый цифровой проект, реализованный в рамках Евразийского экономического союза (ЕАЭС), - унифицированная система поиска «Работа без границ», 1 июля запущен в эксплуатацию, cообщает портал Banki.ru cо ссылкой на Министерство экономического развития России.Сервис позволит работодателям и соискателям получить доступ к национальным базам вакансий всех государств - членов Союза. При этом персональные данные граждан полностью защищены, так как не передаются через систему «Работа без границ».«Надеюсь, что «Работа без границ» станет одним из инструментов восстановления нашего общего рынка труда от последствий пандемии коронавируса. По сути, это первый шаг к созданию полноценной цифровой экосистемы в сфере занятости граждан ЕАЭС»,- заявил министр экономического развития России Максим Решетников.Ожидается, что в течение года работы системы поиска ею воспользуются не менее полумиллиона человек. Совет Евразийской экономической комиссии будет на регулярной основе следить за функционированием и развитием «Работы без границ».Цифровое измерение свободы движения рабочей силы в ЕАЭС будет расширяться и дальше. Стратегическими направлениями развития евразийской экономической интеграции до 2025 года предусмотрено формирование целой экосистемы цифровых сервисов в сфере трудоустройства и занятости граждан государств - членов Союза, которая будет называться «Евразийская биржа труда». 28.08.2020 | 12:43 Представлен отчет проекта «Работа без границ» «Важно, что проект на этом не останавливается. Уже начато обсуждение планов развития цифровой экосистемы и реализации таких сервисов, как информационная поддержка соискателей и работодателей, электронный трудовой договор, профориентационная диагностика, маркетплейс обучающих курсов и других сопутствующих услуг, внедрение мобильного приложения и другие сервисы»,- отметил министр по внутренним рынкам, информатизации, информационно-коммуникационным технологиям Евразийской экономической комиссии Гегам Варданян. Tweet Просмотры 2794