«Սբեր»-ը «Հայփոստ»-ին կաջակցի ՏՏ լուծումներ ներդնել տրանսպորտի ոլորտում
Սանկտ Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական համաժողովի ընթացքում «Սբեր» («Сбер») համակարգի անդամ «Հաշվարկային լուծումներ» («Расчетные решения») բաժնետիրական ընկերությունը եւ «Հայփոստ»-ը կնքել են համագործակցության համաձայնագիր։
Փաստաթուղթը ստորագրել են «Սբերբանկ»-ի վարչության նախագահի տեղակալ Կիրիլ Ցարյովը, «Հաշվարկային լուծումներ» բաժնետիրական ընկերության գլխավոր տնօրեն Միխայիլ Կազակովը եւ «Հայփոստ»-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Կարապետյանը։
Կողմերը նախատեսում են համագործակցել հետեւյալ ուղղություններով․
- ՏՏ արտադրատեսակների, վճարային ծառայությունների եւ տրասնպորտի ոլորտում նորարարական լուծումների ներդրման գործում «Սբեր»-ի եւ «Հաշվարկային լուծումներ»-ի փորձի ամփոփում եւ համակարգում, «Հայփոստ»-ի հետ փորձի եւ տեխնոլոգիաների փոխանակում․
- «Հաշվարկային լուծումներ»-ի տեխնոլոգիաների եւ մշակած նախագծերի հիման վրա Երեւանում երթեւեկության անկանխիկ վճարման տրանսպորտային տեխնոլոգիական հարթակի ներդրման նախագծի իրականացում․
- Տրանսպորտի ոլորտում նորարարական լուծումների ապահովման եւ Երեւանում երթեւեկության անկանխիկ վճարման շրջանակներում «Հայփոստ»-ին «Սբեր»-ում գործածվող երթեւեկության վճարման ժամանակակից սարքավորման փոխանցում եւ ներդրում․
- Բարձր տեխնոլոգիաների, լոգիստիկայի, մանրածախ բիզնեսի եւ առեւտրի, վճարահաշվարկային եւ այլ ֆինանսական ու բանկային ծառայությունների մասով համագործակցության այլ ոլորտների բացահայտում՝ ներգրավելով այնպիսի ընկերություններ, ինչպիսիք են «СберТех»-ը եւ «СберЛогистика»-ն («Սբեր»-ի դուստր ընկերություններ), iNovation, HayPost Retail («Հայփոստ»-ի դուստր ընկերություններ) եւ այլ դուստր ձեռնարկություններ։
«Սույն համաձայնագիրն արտացոլում է Հայաստանում տրանսպորտային տոմսային լուծումների եւ հանրային տրանսպորտում երթեւեկության վճարային ծառայությունների համատեղ զարգացման մեր նպատակաուղղվածությունը։ Մեր «Հաշվարկային լուծումներ», «СберТех» եւ «СберЛогистика» դուստր ընկերությունների տեխնոլոգիաների, մասնագիտական հմտությունների եւ հարուստ փորձի շնորհիվ մենք կարող ենք «Հայփոստ»-ին առաջարկել համակարգային աջակցություն՝ նորարարական ՏՏ արտադրատեսակների ներդրման գործում»,- ասել է Կիրիլ Ցարյովը ։
«Սբերբանկ»-ի՝ տրանսպորտային միջոցներում գործածվող վճարային ՏՏ լուծումներն ապացուցել են իրենց արդյունավետությունը թե՛ Մոսկվայում, թե՛ Ռուսաստանի Դաշնության այլ մարզերում: Ես վստահ եմ, որ տրանսպորտային միջոցներում անհպում վճարման այս առաջատար տեխնոլոգիաների տեղայնացման շնորհիվ Հայփոստը կարող է արագ ապահովել այս նորարարության ներդրումը Հայաստանի բոլոր քաղաքներում։ Սա մեր առաջին համատեղ նախագիծն է, եւ լիահույս ենք, որ «Սբեր»-ն ու «Հայփոստ»-ը կունենան երկարաժամկետ եւ փոխշահավետ համագործակցություն»,- իր հերթին նշել է Հայկ Կարապետյանը։

«Сбер» поможет «Почте Армении» внедрить IT-решения на транспорте
«Сбер», АО «Расчетные решения» (входит в экосистему «Сбера») и HayPost (национальный оператор почтовой связи Армении) заключили соглашение о намерениях и сотрудничестве.
Документ на XXIV Петербургском международном экономическом форуме подписали заместитель председателя Правления «Сбербанка» Кирилл Царев, генеральный директор АО «Расчетные решения» Михаил Казаков и генеральный директор HayPost Айк Карапетян.
Стороны планируют взаимодействовать по следующим направлениям:
- обобщение и систематизация опыта «Сбера» и «Расчетных решений» в части внедрения инновационных IT-продуктов, платежных сервисов и решений в сфере транспорта и обмена опытом и технологиями с «Почтой Армении»;
- реализация проекта внедрения транспортной технологической платформы в сфере безналичной оплаты проезда в Ереване на основе технологий и разработок «Расчетных решений»;
- внедрение и передача «Почте Армении» современного оборудования, используемого «Сбером», для оплаты проезда в рамках реализации инновационных решений в сфере транспорта и безналичной оплаты проезда в Ереване;
- выявление иных областей сотрудничества в сфере высоких технологий, логистики, розничного бизнеса и торговли, платежно-расчетных и иных финансовых и банковских услуг с привлечением таких компаний, как «СберТех» и «СберЛогистика» (дочерние компании «Сбера»), iNovation, HayPost Retail (дочерние компании «Почты Армении») и других дочерних структур.
«Данное соглашение отражает нашу нацеленность на совместное развитие в Армении транспортных билетных решений и платежных сервисов оплаты проезда на общественном транспорте. Благодаря технологиям, экспертизе и большому опыту наших дочерних компаний «Расчетные решения», «СберТех» и «СберЛогистика» мы сможем оказать «Почте Армении» системную поддержку во внедрении инновационных IT-продуктов»,- сказал Кирилл Царев.
«Платежные ИТ-решения «Сбербанка», используемые на транспорте, показали свою эффективность как в Москве, так и в других регионах Российской Федерации, и я уверен, что с помощью локализации данной передовой технологии бесконтактных платежей на транспорте HayPost может обеспечить быстрое внедрение бесконтактных платежей на транспорте во всех городах Армении. Это наш первый совместный проект, и мы надеемся на долгосрочное и плодотворное сотрудничество «Сбера» и HayPost»,- в свою очередь отметил Айк Карапетян.