Հայկ Կարապետյան. Աշխատանքում ձգտում եմ չհանդուրժել միջակ արդյունքը
«Առանց փողկապի» հարցազրույցների շարքում զրուցել ենք «Հայփոստ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Կարապետյանի հետ:
- Դուք երկար տարիներ աշխատել եք Ռուսաստանում՝ հեռահաղորդակցության բիզնեսի ոլորտում զբաղեցնելով պատասխանատու պաշտոններ: Ինչպե՞ս որոշեցիք վերադառնալ հայրենիք:
- Իրականում, սա իմ երրորդ վերադարձն է: Առաջինը 2007թ.-ին էր, սիրահարվել էի, իսկ ընկերուհիս, ով հիմա կինս է, Հայաստանում էր ապրում: Թողեցի Ռուսաստանն ու եկա Հայաստան: Նույն ժամանակահատվածում «Qiwi» ընկերությունը Հայաստանում պաշտոնական ներկայացուցչություն հիմնեց եւ Մոսկվայում Երեւանի քաղաքապետարանի ներկայացուցչության ղեկավար Մակար Նահապետյանն առաջարկեց ինձ գլխավորել այն: Քանի որ մտքով միշտ Հայաստանում էի, անմիջապես համաձայնեցի. ավելի քան երկու տարի ապրեցի Հայաստանում: Ավելի ուշ՝ 2010 թ.-ին, ամուսնացանք, տեղափոխվեցինք Մոսկվա, որտեղ ծնողներս են ապրում:
- Իսկ ինչպե՞ս եք ծանոթացել Ձեր կնոջ հետ:
- Ուսանողական տարիներին Մոսկվայի հայկական համայնքի համար կազմակերպում էի մշակութային միջոցառումներ, որոնցից մեկի ժամանակ կազմակերպեցի «Մուշ» պարային համույթի համերգը: Ապագա կինս այդ համույթում էր պարում: Ամեն բան հենց այդտեղից էլ սկսվեց: Այն ժամանակ դեռ շատ երիտասարդ էինք. միայն չորս տարի անց ամուսնացանք:
Հայկ Կարապետյանը՝ տիկնոջ հետ
- Կպատմե՞ք Ձեր ուսանողական տարիների մասին: Գիտեմ, որ ավարտել եք լավագույն տեխնիկական բուհերից մեկը՝ Բաումանի համալսարանը:
- Բաումանի համալսարանում սովորելը բավականին դժվար է: Հատկապես առաջին երեք տարիներին ուսանողական հաճույքներ վայելելու ժամանակ առանձնապես չէր լինում: Ավարտել եմ լավագույն ֆակուլտետներից մեկը՝ ստանալով ինֆորմատիկայի եւ կառավարման համակարգերի ինժեների որակավորում:
Հայկ Կարապետյանը՝ ուսանողական տարիներին
Երրորդ կուրսից սկսել եմ աշխատել. եղել եմ առաքիչ, վեբ դիզայներ, զբաղվել եմ պրոդյուսերությամբ: Հենց այդ տարիներին հասկացա, որ խառնվածքով ավելի շատ կազմակերպիչ եմ, քան ինժեներ՝ թեպետ Բաումանի համալսարանում ստացված գիտելիքները մինչ օրս օգնում են ինձ համակարգված լուծումներ տալ տեխնիկական հարցերին:
- Բավական երիտասարդ տարիքից եք սկսել աշխատել, Ձեր կենսագրությունում լուրջ բիզնես կազմակերպություններ կան նշված, կպատմե՞ք:
- Հայաստանում «Qiwi»-ի ներկայացուցչությունը գլխավորելուց հետո, ինձ հրավիրեցին Viva-Cell MTS, որտեղ երկու տարի առաքման ուղիների գծով ավագ համակարգող եմ եղել: 2010 թվականին կնոջս հետ կրկին տեղափոխվեցինք Մոսկվա, սկսեցի աշխատել MEGAFON ընկերությունում, որտեղ ստեղծել եմ նորարական ֆինանսական պրոդուկտներ, որոնք մինչ օրս լայնորեն կիրառվում են ռուսական շուկայում: Եղել եմ նաեւ «Բիլայն» ընկերության կոմերցիոն տնօրենը, իմ թիմում 100-ից ավել մարդ կար: Այնտեղ սովորեցի՝ ինչ ասել է լինել առաջնորդ, ծառայել որպես օրինակ եւ մոտիվացնել մարդկանց:
- Եթե դեմ չեք, խոսենք նաեւ «Հայփոստից»: «Հայփոստ» ընկերությունը 2006թ.-ից հանձնված է եղել հավատարմագրային կառավարման, 2015թ.-ին անգամ որոշում կար ամբողջովին մասնավորեցնել ընկերությունը, սակայն 2019թ.-ին կառավարության դիրքորոշումը փոխվեց եւ պետությունը որոշեց իր կողմից նշանակված կառավարչի միջոցով շտկել իրավիճակը «Հայփոստում»: Ինչպե՞ս եղավ, որ այդ խնդրի լուծումը վստահվեց հենց Ձեզ:
-Բավական անսպասելի էր: Կառավարության կողմից հայտարարություն եղավ. բոլոր նրանք, ովքեր ցանկանում էին մասնակցել կառավարման գործընթացին, կարող էին հայտն ու ինքնակենսագրությունն ուղարկել Կառավարության էլեկտրոնային հասցեին: Ուղարկեցի ինքնակենսագրությունս՝ առանց առանձնակի հույսեր փայփայելու ու մոռացա այդ մասին: Երկու ամիս անց՝ 2019 թվականի հունվարին, Կառավարությունից ինձ հրավիրեցին հարցազրույցի. 2000 հայտից ընտրվել էր 5-ը, շատ շոյված ու պարտավորված էի ինձ զգում:
Հայկ Կարապետյանը
Հարցազրույցն անցա, երկու շաբաթ հետո ինձ հրավիրեցին ՀՀ վարչապետի հետ հանդիպման: Այդ օրը ես կոնկրետ առաջարկ չստացա, սակայն մեկ տարի անց, երբ արդեն Մոսկվայում Round Bank-ի պրոդուկտների գծով տնօրենն էի, ՀՀ կառավարությունից ինձ հետ նորից կապ հաստատեցին ու առաջարկեցին մասնակցել Հայփոստի գլխավոր տնօրենի պաշտոնի մրցույթին:
- «Հայփոստում» ձեր աշխատանքի սկիզբը համընկավ համավարակի հետ:
- Այստեղ իմ «բախտը բերեց». երբ 2020թ. ապրիլին ստանձնեցի պարտականություններս, համավարակի հետ կապված իրավիճակը երկրում լարված էր. չէր գործում տրանսպորտը, հիմնարկությունների աշխատանքը հեռավար էր կազմակերպվում: Ի տարբերություն մյուս հիմնարկների՝ «Հայփոստին» ուղիղ հրահանգ տրվեց՝ գնալ աշխատանքի, ընդունել կոմունալ վճարումներ, այցելել մարդկանց տներ, վճարել նպաստներն ու թոշակները: «Հայփոստում» հակաճգնաժամային կառավարումն այդ իրավիճակում դարձավ առաջնային: Իմ առաջ կրկին աստղանիշով խնդիր դրվեց՝ ապահովել փոստային կապի անխափան աշխատանքը՝ միաժամանակ պաշտպանել աշխատակիցներին եւ հաճախորդներին համավարակից: Բարդ խնդիր էր, բայց լուծեցինք՝ շնորհիվ 24/7 անդադար ռեժիմով տարվող համակարգված աշխատանքի:
Ասեմ ավելին՝ համավարակը չխանգարեց մեզ մշակել «Հայփոստի» զարգացման ռազմավարության նախագիծը, որը հաստատվել է ՀՀ կառավարության կողմից: Ակնկալվում է «Հայփոստը» դարձնել արդյունավետ կառավարմամբ եւ շահութաբեր բիզնես մոդելով փոստային կապի ազգային օպերատոր. անելիքները շատ-շատ են:
-  Ձեր ընտանիքը Ձեզ հետ միասին տեղափոխվե՞ց Երեւան: Հեշտ ընդունեցի՞ն որոշումը, հարմարվե՞լ են Հայաստանում:
- Սկզբում մենակ եկա, 2020 թվականի մարտն էր: Այդ ժամանակ երեխաներս Մոսկվայում դեռ դպրոց ու մանկապարտեզ էին հաճախում, նրանք ինձ կարողացան միանալ միայն օգոստոսին: Անկեղծ ասած, շատ էի կարոտում:
Տղաս վերադարձել է Չեխովի դպրոցի նույն դասարանը, որտեղ նախկինում սովորում էր: Աղջիկս առաջին դասարան սեպտեմբերին գնաց, իսկ փոքր տղաս չորս տարեկան է, մանկապարտեզ է հաճախում: Նրանք բոլորը վարժ հայերեն են խոսում, քանի որ տանը միշտ հայերեն ենք խոսել: Երեխաներս շատ են սիրում Հայաստանը, իրենց զգում են ինչպես «ձուկը ջրում», Մոսկվայից էլ նրանք միշտ ակտիվ շփվում էին այստեղի ընկերների հետ:
Հայկ Կարապետյանը՝ տիկնոջ եւ երեխաների հետ
Ընտանիքս ինձ մեծ էներգիա է տալիս: Աշխատանքից հետո որքան էլ հոգնած ես լինում, ընտանիքի, երեխաների հետ շփումն ամեն բան իր տեղն է գցում:
- Կարոտո՞վ եք հիշում նախկին աշխատանքները: Ո՞րն էր ամենից շատ Ձեզ հոգեհարազատ:
- Ես կարոտում եմ ոչ թե աշխատանքը, այլ՝ մարդկանց, յուրաքանչյուր կազմակերպություն հարազատ է դառնում քեզ իր մարդկանցով: «Հայփոստում» էլ փորձել եմ ձեւավորել մի թիմ, որի հետ պետք է մեծ ճանապարհ անցնենք:
Մենեջմենթի մասին գրքերում ասվում է՝ պետք է ճանաչես քո ավտոբուսում եղած այն մարդկանց, որոնց հետ ճանապարհ ես գնալու, պետք է իմանաս՝ ով է վարորդը, եւ հետո որոշես՝ ով որտեղ պետք է նստի: Առաջին հերթին ես դրանով էի զբաղված, հիմա իմ թիմը 99 %-ով ձեւավորված է: Հպարտ եմ, որ մեր թիմ գրեթե բոլորը եկել են որեւէ հաջողակ ընկերությունից, որ մեզ հետ կիսեն «Հայփոստի» ապագա հաջողությունը:
- Ինչպիսի՞ ղեկավար եք Ձեզ համարում:
- Աշխատանքում փորձում եմ չհանդուրժել միջակ արդյունքը, միշտ ձգտում եմ առավելագույն արդյունք ստանալ եւ այդպես մոտիվացնում եմ թիմս: Այս մոտեցումը սովորել եմ MEGAFON-ի իմ ղեկավարից: Միեւնույն ժամանակ վստահ եմ, որ հատկապես մեծ հիմնարկի ղեկավարը պետք է բաց լինի իր աշխատակիցների համար եւ լսելու ունակություն ունենա. «Հայփոստի» 3000 աշխատակիցներից յուրաքանչյուրը կարող է ինձ նամակ ուղարկել եւ կիսվել խնդիրներով:
Ամբողջովին բաց, ուղիղ հարաբերություններ են: Մենք գիտենք՝ ինչ խնդիրներ ունեն մեր աշխատակիցները, կարծիք արտահայտելու վախը կոտրել ենք:
- Ինչպե՞ս կազմակերպեցիք «Հայփոստի» աշխատանքը պատերազմի ընթացքում:
- Պատերազմի առաջին իսկ օրվանից «Հայփոստն» ակտիվորեն ներգրավվեց լոգիստիկ գործընթացներում: Հսկայական օգնություն էր կուտակվել ԱՄՆ-ում, Ռուսաստանում, Եվրոպայում: Այդ ամենը պետք էր տեղ հասցնել: Ուժերի գերլարումով «Հայփոստը» կարողացավ այդ բեռների մեծ մասը բերել Հայաստան: Դրանից բացի՝ Հայաստանի ներսում հավաքվող օգնության մի զգալի մասը հենց «Հայփոստի» միջոցով էր հասնում Պաշտպանության նախարարությանը: Մյուս՝ ոչ պակաս ծանր ու բարդ ուղղությունը Հայաստանում պատսպարված արցախցիներին թոշակների եւ պետական նպաստների բաշխումն էր: Իրականում, մեծածավալ աշխատանք է կատարվել:
- Ի՞նչ փոփոխություններ եք հասցրել իրականացնել եւ որո՞նք են առջեւում:
- Երեւանում բոլոր փոստատարները թոշակներն արդեն տրամադրում են էլեկտրոնային համակարգով՝ պլանշետով: Նույնիսկ մեր ամենատարեց՝ 84-ամյա փոստատարը սովորեց օգտվել պլանշետից:
Հայաստանի ողջ տարածքում գործում է «Հայփոստի» աշխատակիցների խրախուսման ծրագիր՝ մոտ 25%-ով բարձրացել է 1300 աշխատակցի վարձատրությունը:
Ռազմավարական համաձայնագիր ենք կնքել Ռուսաստանի փոստի հետ, որն իսկապես աննախադեպ հնարավորություններ է ստեղծել մեր երկու երկրների էլեկտրոնային առեւտրաշրջանառության բնագավառում:
Շուտով կգործարկենք «Հայփոստ» էլեկտրոնային դրամապանակը: Վերաբացել ենք Հայփոստի ԱՄՆ-ի գրասենյակը, շուտով գրասենյակ կունենանք նաեւ Չինաստանում: Ռազմավարության կարեւոր մաս է կազմում նաեւ «Հայփոստի» գլխավոր մասնաշենքի նոր նախագիծը:
Սպասարկման ոլորտում բավականին մեծ բարեփոխումներ են սպասվում. շուտով ունենալու ենք լայնաշերտ ինտերնետ. այժմ մեր 850 բաժանմունքներից լայնաշերտ ինտերնետ ունի ընդամենը 200-ը:
«Գյուղում՝ ինչպես քաղաքում» կարգախոսի ներքո մեկնարկել ենք նաեւ այլ ծառայություններ: Սկսել ենք պատվերով դեղերի առաքում Հայաստանի ողջ տարածքում. անգամ ամենահեռավոր գյուղերում հնարավոր է դեղեր պատվիրել թե՛ Հայաստանից, թե՝ այլ երկրներից:
«Հայփոստը» դարձնելու ենք ճիշտ բիզնես մոդելով աշխատող, ֆինանսապես կայուն ու ներդրումների տեսանկյունից գրավիչ հիմնարկ՝ միաժամանակ պահպանելով եւ ընթացքում ավելացնելով ընկերության աշխատատեղերը:

Айк Карапетян: «Нужно быть критичным к посредственному результату…»
В рубрике интервью «Без галстука» наш корреспондент побеседовала с генеральным директором ЗАО «Айпост» (Почта Армении) Айком Карапетяном.
- Длительное время Вы работали в России в сфере телекоммуникационного бизнеса, занимали ответственные должности. Что сподвигло Вас вернуться на родину?
- На самом деле, я уже третий раз возвращаюсь в Армению. Первый раз я вернулся в 2007-ом, когда влюбился, а моя девушка, теперь уже жена, жила в Армении. В то же время компания «Qiwi» основала дочернюю компанию в Армении, и глава представительства мэрии Еревана в Москве Макар Георгиевич Нагапетян предложил мне возглавить эту компанию . Поскольку мысленно всегда стремился на родину, сразу же согласился, более двух лет прожил в Армении. Позже мы поженились и переехали в Москву, где живут мои родители.
- А как Вы познакомились с женой?
- В студенческие годы я организовывал культурные мероприятия для армянской общины Москвы, на одном из таких мероприятий я и познакомился со своей будущей женой. Я организовал концерт армянского танцевального ансамбля «Муш», моя жена танцевала в этом ансамбле. Тогда все и началось, мы были очень молоды и поженились только через 4 года.
Айк Карапетян с супругой
- Расскажите о студенческих годах. Я знаю, что Вы заканчивали один из лучших технических ВУЗов: МГТУ им. Н.Э. Баумана.
- Учиться в университете имени Баумана довольно таки сложно. Особенно первые три года вообще нет времени на студенческие утехи. Я окончил один из лучших факультетов: факультет Информатики и Системы Управления , кафедра Информационные системы и телекоммуникации.
Айк Карапетян в студенческие годы
С третьего курса уже начал работать; работал курьером, веб-дизайнером, занимался продюсированием. Как раз в эти годы я и понял, что по складу характера скорее являюсь менеджером-организатором, нежели инженером, однако полученные в университете Баумана знания по сей день помогают мне  решать бизнес  задачи.
- Вы довольно рано начали работать, у Вас весьма богатый управленческий опыт в серьезных компаниях; расскажите.
- После управления филиалом «Qiwi» в Армении меня пригласили в Viva-Cell MTS, где я проработал 2 года руководителeм отдела дистрибуции. В 2010-ом мы с женой снова переехали в Москву, я начал работать в компании МегфФон, где создал несколько инновационных финансовых продуктов, которые по сей день обширно используются на российском рынке. Также долгое время был коммерческим директором компании Beeline Армения, в моей команде было 300 человек. Там я и научился тому, что значит быть лидером, служить примером и мотивировать людей.
- Если Вы не против, поговорим немного о ЗАО «Айпост» (Почта Армении). С 2006-го года Почта Армении была сдана в доверительное управление, в 2015-ом даже обсуждался  вопрос полной приватизации компании, но в 2019-ом позиция правительства поменялась; было принято решение  сохранить и модернизировать «Айпост», назначив государственного менеджера. Как получилось, что решение этой задачи доверили именно Вам?
- Это было весьма неожиданно. Правительство РА объявило конкурс, все желающие участвовать должны были выслать заявку на конкурс и свою биографию на эл. почту Правительства РА. Я отправил заявку без особых ожиданий, если честно, и забыл об этом. Два месяца спустя, в январе 2019-го меня из правительства пригласили на собеседование. Из 2000 заявок было выбрано всего 5, я был очень польщен и в тоже время чувствовал огромную ответственность.
Айк Карапетян
Спустя две недели после пройденного интервью меня пригласили на встречу с Премьер-министром Армении. В тот день я не получил конкретного предложения, но спустя год, когда я уже был в Москве и занимал должность директора по продуктам в Round Bank, со мной снова связались из правительства РА и предложили участвовать в конкурсе на должность генерального директора ЗАО «Айпост».
- Начало Вашего правления компанией «Айпост», скажем так, «ознаменовалось» началом пандемии COVID-19.
- Да уж, «повезло» мне, в апреле 2020-го, когда я уже вступил в права генерального директора, ситуация с пандемией в стране была довольно напряженная: общественный транспорт не работал, почти все компании работали в удаленном режиме. В отличии от других компаний ЗАО «Айпост» было дано четкое указание работать на местах; принимать оплату коммунальных услуг, доставлять социальные и пенсионные выплаты на дом. В создавшейся ситуации кризисное управление компанией стало первичной необходимостью.
Мне снова пришлось решать задачу со звездочкой; обеспечить бесперебойное функционирование почтовой связи, при этом защитить сотрудников и клиентов от пандемии. Задача была сложной, но мы ее решили благодаря систематизированной бесперебойной работе в режиме 24/7.
Более того, пандемия не помешала нам разработать и представить правительству стратегию развития ЗАО «Айпост», стратегию утвердили. В скором будущем компания «Айпост» станет успешным национальным почтовым оператором со стабильной прибылью и эффективным управлением своих активов: очень многое надо сделать.
-  Ваша семья переехала в Ереван вместе с Вами? Как восприняли Ваше решение, легко адаптировались в Армении?
- В начале я приехал один, это был март 2020-го. В то время мои дети в Москве еще посещали школу и детский сад, они смогли присоединиться ко мне только в августе. Честно говоря, я очень скучал по ним.
Сын вернулся в тот же класс в школе им. Чехова, где раньше учился. Дочка пошла в первый класс в сентябре, младшему сыну четыре, он ходит в детский сад. Они все свободно владеют армянским. Дети очень любят Армению, здесь они чувствуют себя как рыба в воде, будучи в Москве они продолжали активно общаться с друзьями в Армении.
Айк Карапетян с семьей
Семья дает мне большой заряд энергии. Как бы ты не уставал на работе общение и  общение с семьей ставит все на свои места.
- По какой работе скучаете больше всего? Какая из работ Вам больше по душе?
- Я скучаю не по работе, а по людям: каждая компания становится тебе родной именно своими людьми. В ЗАО «Айпост» я также пытаюсь сформировать команду, с которой должны пройти серьезный путь развития.
В книгах об управлении всегда говорится: нужно знать тех людей, которые находятся в твоем автобусе, с кем собираешься в дорогу. Надо знать кто водитель и четко решить, кто где должен сидеть. В первую очередь я занялся именно этим вопросом, сейчас моя команда на 99 %-ов сформирована. Я горжусь тем, что каждый член нашей команды пришел к нам из успешной компании, чтоб вместе разделить будущий успех «Айпост».
- Каким руководителем Вы себя считаете?
- У меня есть принцип не мириться с посредственным результатом в работе, всегда  стараюсь добиваться максимального результата, тем самым мотивировать свою команду. Этому подходу я научился у своего руководителя, Яна Кухальского, в компании МегаФон. В тоже время я считаю, что менеджер в особенности большой компании должен быть всегда открытым для своих сотрудников и должен уметь слушать. Каждый из 3000 работников ЗАО «Айпост» может отправить мне письмо и поделиться рабочими проблемами через мессенджер.
У нас в команде абсолютно открытые прямые отношения. Мы знаем какие есть проблемы у наших работников, нам удалось переломить страх людей выражать свое мнение.
- Как Вы организовали работу «Айпост» во время войны?
- В первые же дни войны компания «Айпост» была активно вовлечена в решение логистических задач. Очень большое количество гуманитарной помощи скопилось в США, России, Европе. Все это надо было доставить на место назначения. Тяжкими усилиями компания «Айпост» сумела почти весь груз доставить в Армению. Кроме того, весьма внушительная часть гуманитарного груза накопленного внутри страны доставлялась в Министерство Обороны усилиями нашей компании. Другим немаловажным и сложным напаравлением было обеспечение выплаты пенсий и государственой  помощи гражданам Арцаха, нашедшим убежище в Армении. На самом деле, была проделана огромная работа.
- Какие реформы Вы уже успели провести и какие еще впереди?
-В Ереване все почтальоны уже выплачивают пенсии по электронной системе - с помощью планшетов. Даже наш самый взрослый сотрудник 84-летний почтальон научился пользоваться планшетом.
По всей республике для сотрудников компании действует бонусная система мотивации работников; оплата труда 1300 сотрудников повысилась на 25%-ов.
Было подписано стратегическое соглашение с Почтой России, которое открыло неограниченные возможности для развития трензграничной электронной коммерции между нашими двумя странами.
В скором времени начнет функционировать электронный кошелек «Айпост». Мы перезапусти офис компании в США, вскоре откроем офис в Китае. Очень важной частью стратегии развития компании является новый проект главного здания «Айпост».
Ожидаются ощутимые реформы в сфере обслуживания, вскоре почти все почтовые отделения будут обеспечены широкополосным доступом в интернет, на данный момент из 850 отделений подобный доступ имеют лишь 200.
Было запущено несколько программ под слоганом «В селе, как в городе». Мы предоставляем доставку лекарств по всей Армении, даже в самых удаленных селах страны люди с нашей помощью могут заказывать любые лекарства как в Армении, так и заграницей.
ЗАО «Айпост» станет работающей правильной бизнес-моделью, финансово устойчивой и инвестиционно-привлекательной компанией, в тоже время сохраняя рабочие места и критическую инфраструктуру.