ԵԱԶԲ. Տարեվերջին գնաճային ճնշումը Հայաստանում կթուլանա
12.05.2021 | 11:11 Գլխավոր էջ / Նորություններ /
Այս մասին ասված է Եվրասիական զարգացման բանկի (ԵԱԶԲ) մակրոտնտեսական զեկույցի հերթական թողարկման մեջ:
Ըստ ԵԱԶԲ գնահատականների՝ գների աճի դանդաղում սպասվում է այս տարվա երկրորդ եռամսյակից: Տարեվերջին գնաճի ճնշումները կթուլանան սննդամթերքի համաշխարհային գների եւ ազգային արժույթի փոխարժեքի կայունացման հետ մեկտեղ, նշված է զեկույցում:
«2021թ. մարտին ներքին շուկայում արտարժույթի զուտ պահանջարկը կազմել է $60.8 մլն, ինչը կարող է վկայել դեւալվացիոն սպասումների պահպանման մասին»,- ասված է զեկույցում:
ԵԱԶԲ վերլուծաբանները նշում են, որ Հայաստանում սպառողական թույլ պահանջարկի պատճառներից մեկը տնային տնտեսությունների վարկավորման աճի դանդաղումն է՝ բանկերի կողմից բնակչությանը վարկեր տրամադրելու պայմանների խստացման ֆոնին: 2021-ի ընթացքում սպառողական պահանջարկը կխթանեն արտերկրից կատարվող դրամական փոխանցումները, ասված է զեկույցում։
ԵԱԶԲ-ի կանխատեսմամբ՝ 2021-ին Հայաստանի տնտեսությունը կաճի 3.3%-ով՝ արտահանման, զբոսաշրջության եւ դրամական փոխանցումների եկամուտների վերականգնման հաշվին: