ՌԴ ներդրողները միակարծիք չեն թվային ռուբլու հեռանկարի հարցում
Ռուսաստանյան ներդրողների զգալի մասը կարծում է, որ թվային ռուբլին անհարմար կլինի բնակչությանն օգտագործելու առումով, վկայում են Investing.com-ի անցկացրած հարցման արդյունքները:
Այսպես՝ հարցվածների 38%-ը նշել է, որ բացասաբար է վերաբերվում երկրում թվային ռուբլին ներդնելու նախաձեռնությանը: 35%-ը դրական է գնահատում այս նորամուծությունը. նրանք համոզված են, որ թղթային փողը հնացել է, եւ ժամանակն է հրաժարվել դրանից, հաղորդում է Finmarket-ը:
Թվային ռուբլու հակառակորդների հիմնական մտահոգությունն այն է, որ Կենտրոնական բանկի առաջարկած մեխանիզմը չի կարողանա աշխատել առանց խափանումների. ներդրողների 73%-ը կասկածում է այն համակարգի արդյունավետությանը, որը Կենտրոնական բանկը մշակում է թվային ռուբլին ներդրելու համար: Բացի այդ, ներդրողները կասկածում են, որ նորամուծությունը կթեթեւացնի սոցիալական նպաստ ստացողների կյանքը, իսկ դա հենց այն է, ինչ ԿԲ-ն անվանում է թվային ռուբլու հիմնական գործառույթներից մեկը: Հարցվածների 62%-ը կարծում է, որ թվային ռուբլու օգտագործումը նպաստներ եւ կենսաթոշակներ վճարելու համար շատ անհարմար կլինի հենց սուբսիդիաներ ստացողների համար: Նրանք, ովքեր պնդում են հակառակը, վկայակոչում են էլեկտրոնային դրամապանակից ակնթարթորեն վճարելու հարմարավետությունը:
Ներդրողների 29%-ն ընդունում է, որ թվային ռուբլին կնպաստի ֆոնդային շուկայում ներդրումներ կատարելու գործընթացին: Ներդրողների մեծ մասը կարծում է, որ արժույթի նոր ձեւը չի ազդի դրա վրա: Միաժամանակ, հարցվածների կեսը (52%) մտահոգված է, որ թվային ռուբլու ներդրմամբ կավելանա խարդախ գործարքների թիվը, հնարավոր կդառնան ցանցահենների հարձակումները, իսկ տեխնոլոգիային թույլ տիրապետող մարդկանց ավելի հաճախ կխաբեն: Այնուամենայնիվ, հարցման մասնակիցների մեկ քառորդը վստահ է, որ կեղծ գործարքների քանակը կարող է կրճատվել պետության եւ Կենտրոնական բանկի կրթական գործունեության շնորհիվ:
Հարցման կազմակերպիչները հիշեցնում են, որ առայժմ թվային ռուբլին ընդամենը գաղափար է, որը նախատեսում է իրականացնել Կենտրոնական բանկը: Ներկայումս այդ գործիքից հավանական օգտվողներն ավելի շատ հարցեր ունեն, քան պատասխաններ: Հստակ չէ, թե որն է լինելու թվային ռուբլու առավելությունը՝ համեմատած անկանխիկ ռուբլու կամ կա բանկային հաշվում եղած գումարի հետ: «Այս հարցերն անվստահություն են առաջացնում ինչպես ներդրողների, այնպես էլ հավանական օգտագործողների կողմից»,- ասել է «Investing.com Ռուսաստանի» ղեկավար Անաստասիա Կոշելեւան:
Հետազոտության հեղինակների հիմնական եզրահանգումն այն է, որ պետությունը ստիպված կլինի ակտիվ աշխատել բնակչության ցածր ֆինանսական գրագիտության հետ, ինչը զգալի ժամանակ կպահանջի: «Նման համակարգերի հիմնական սկզբունքները չհասկանալը հանգեցնում է ոչ միայն թվային ռուբլու հարթակի օգտագործման դժվարություններին, այլեւ էապես մեծացնում է կեղծ գործարքների ռիսկը»,- կարծում են Investing.com-ում:

Российские инвесторы расходятся во мнении относительно перспектив цифрового рубля
Значительная часть российских инвесторов считают, что цифровой рубль будет неудобен в использовании для населения, свидетельствуют результаты опроса, проведенного порталом Investing.com.
Так, 38% респондентов заявили, что относятся к инициативе по внедрению в стране цифрового рубля отрицательно. Положительно оценивают эту новацию 35% - они убеждены, что бумажные деньги устарели и от них пора отказаться, cообщает Finmarket.ru.
Главное опасение противников цифрового рубля связано с тем, что предложенный ЦБ механизм не сможет работать без сбоев: 73% инвесторов сомневаются в эффективности системы, которую ЦБ разрабатывает для введения цифрового рубля. Кроме того, инвесторы сомневаются, что новшество облегчит жизнь получателям социальных выплат, а именно это ЦБ называет одной из главных функций цифрового рубля. 62% респондентов считают, что использование цифрового рубля для выплат пособий и пенсий будет очень неудобным для самих получателей субсидий. Те, кто уверен в обратном, ссылаются на удобство моментальной оплаты из электронного кошелька.
Меньше трети (29%) российских инвесторов допускают, что цифровой рубль облегчит процесс инвестирования на фондовом рынке. Большинство инвесторов считают, что новая форма валюты на него не повлияет. При этом половина (52%) респондентов опасаются, что с введением цифрового рубля увеличится количество мошеннических операций, станут возможны хакерские атаки, а людей, которые плохо разбираются в технологиях, будут чаще обманывать. Впрочем, четверть участников опроса уверены, что количество мошеннических операций можно будет сократить за счет образовательно-просветительской деятельности со стороны государства и ЦБ.
Сами организаторы опроса напоминают, что пока цифровой рубль - это лишь идея, которую планирует реализовать ЦБ. У его потенциальных пользователей на данный момент больше вопросов, чем ответов. Не совсем понятно, в чем будет преимущество цифрового рубля по сравнению с безналичными рублями или деньгами, которые лежат на банковском счете. «Непонимание этих вопросов вызывает недоверие со стороны как инвесторов, так и потенциальных пользователей»,- отметила руководитель «Investing.com Россия» Анастасия Кошелева.
Главный вывод, который делают авторы опроса, - государству предстоит активно работать с низкой финансовой грамотностью населения. Причем на это понадобится значительное время. «Непонимание базовых принципов работы подобных систем влечет за собой не только сложности в использовании платформы цифрового рубля, но и значительно повышает риски мошеннических операций»,- считают в Investing.com.