Հաջող եռամսյակ Բաֆեթի համար՝ նախորդ տարվա հսկայական անկումից հետո
2021 թվականի առաջին եռամսյակը հաջող էր ոչ միայն տեխնոհսկաների, այլեւ Ուորեն Բաֆեթի համար, ով ավանդաբար չի հավատում տեպնոլոգիական ընկերությունների հաջողությանը:
Իր Berkshire Hathaway ընկերության զուտ շահույթը կազմել է գրեթե $12 մլրդ՝ մեկ տարի առաջվա $49,7 մլրդ վնասի դիմաց: Ընկերության գումարային բարձիկը գերազանցել է $145 միլիարդը, հաղորդում է The Bell-ը՝ վկայակոչելով Bloomberg-ը:
Ընկերության արդյունքներն իրենց մեծությամբ երկրորդն էին 2010-ից ի վեր: Berkshire-ի շահույթն արտացոլում է ընկերության $282 մլրդ արժողությամբ բաժնետոմսերի պորտֆելի դինամիկան: Ընկերության գործառնական շահույթը տարեկան կտրվածքով աճել է մոտ 20%-ով` մինչեւ $7 մլրդ, իսկ դրամական պահուստն ավելացել է 5%-ով` հասնելով $145,4 միլիարդի: Սա մոտ է անցած տարվա երրորդ եռամսյակի ռեկորդին, երբ գումարային բարձիկը գնահատվեց $145,7 մլրդ:
Berkshire Hathaway-ի պահուստներն արտացոլում են Բաֆեթի առջեւ ծառացած համակարգային խնդիրը՝ ներդրումներ կատարելու համար արժանի ընկերությունների բացակայությունը: Դրանց փոխարեն Berkshire-ը սկսեց գնել սեփական բաժնետոմսերը՝ անցած տարվա ընթացքում այդ նպատակով ծախսելով ռեկորդային $24,7 մլրդ։ Առաջին եռամսյակում գնումները շարունակվեցին, սակայն ոչ նույն տեմպերով. ընկերությունը հետգնման վրա ծախսեց $6,6 մլրդ, ինչը քառորդով պակաս է նախորդ եռամսյակի ցուցանիշից ($9 մլրդ):
Նախորդ եռամսյակի համեմատ՝ բաժնետոմսերում ներդրումներից Berkshire-ի շահույթն ավելացել է $4,69 միլիարդով: Միաժամանակ, միլիարդատերը բաժնետերերին ասել է, որ նրանք չկենտրոնանան ներդրումային շահույթների եւ վնասների եռամսյակային տատանումների վրա:
Մայիսի 1-ին կայացած Berkshire Hathaway-ի բաժնետերերի առցանց ժողովի ընթացքում Ուորեն Բաֆեթը մոտ չորս ժամ պատասխանել է նրանց հարցերին։
Բաֆեթը խոստովանել է, որ Apple-ի բաժնետոմսերի վաճառքը «հավանաբար, սխալ է եղել»: Անցած տարվա չորրորդ եռամսյակում Berkshire-ն իր պորտֆելում Apple-ի բաժնետոմսերի քանակը կրճատեց 3,7%-ով ՝ մինչեւ շուրջ 944 մլն արժեթուղթ: Միլիարդատերը նշել է, որ Apple-ի արժեթղթերը «անփոխարինելի են մարդկանց համար» եւ «հսկայական դեր են» խաղում նրանց կյանքում: Նրա խոսքով՝ Apple-ի ներդրողներն ավելի շուտ կնախընտրեն վաճառել իրենց ավտոմեքենան, քան կազատվեն այդ արժեթղթերից:
Բաֆեթը նաեւ մի քանի «դաս է տվել» սկսնակ ներդրողներին: Մասնավորապես, նա հիշեցրել է, որ 1989թ.-ին աշխարհի ամենաթանկ 20 ընկերություններից ոչ մեկն այժմ թոփ 20-ի մեջ չէ:
«Աշխարհը կարող է շատ-շատ փոխվել»,- ընդգծել է միլիարդատերը: Ինչպես ասել է Բաֆեթը, նման փոփոխությունները վկայում են այն մասին, թե որքան կարեւոր է դիվերսիֆիկացված պորտֆելների ստեղծումը:
Ներդրողը նաեւ նշել է, որ ներդրումներ կատարելու համար առանձին բաժնետոմսեր ընտրելը «շատ ավելին է», քան գտնել ապագայում ծաղկող ոլորտներ: 1900-ականներին մոտ 2000 ընկերություն մուտք գործեց ավտոմոբիլային շուկա, քանի որ ներդրողներն ու ձեռներեցները մեծ ապագա էին ակնկալում այս ոլորտի համար, նշել է միլիարդատերը: Մինչդեռ 2009 թվականին այդ ընկերություններից միայն երեքը մնացին շուկայում, նկատել է նա:

Первый квартал 2021 года оказался удачным не только для техногигантов, но и для Уоррена Баффета, который традиционно не верит в удачу технокомпаний. Чистая прибыль его компании Berkshire Hathaway составила почти $12 млрд против убытка $49,7 млрд год назад. Денежная подушка компании превысила $145 млрд, сообщает The Bell со ссылкой на Bloomberg.Результаты компании оказались вторыми по величине за период с 2010 года. Прибыль Berkshire отражает динамику портфеля ее акций стоимостью $282 млрд. Операционная прибыль компании выросла год к году почти на 20%, до $7 млрд, а запас наличности - на 5%, до $145,4 млрд. Это близко к рекорду, который был установлен в третьем квартале прошлого года - тогда денежная подушка компании оценивалась в $145,7 млрд. Запасы Berkshire Hathaway отражают системную проблему, с которой столкнулся Баффет - отсутствие достойных компаний для инвестиций. Вместо них Berkshire начала скупать собственные акции, потратив на эти цели за прошлый год рекордные $24,7 млрд. В первом квартале скупка продолжилась, пусть и не прежними темпами - компания потратила на обратный выкуп $6,6 млрд, на четверть меньше, чем в предыдущем квартале ($9 млрд). 03.05.2020 | 12:01 Баффет понес убытки на около $50 млрд Прибыль Berkshire от инвестирования в акции увеличилась на $4,69 млрд по сравнению с предыдущим кварталом. При этом сам миллиардер сказал акционерам, чтобы они не концентрировались на квартальных колебаниях инвестиционных прибылей и убытков.***Уоррен Баффет в ходе состоявшегося 1 мая онлайн-собрания акционеров Berkshire Hathaway в течение примерно четырех часов отвечал на вопросы акционеров Berkshire.Баффет призналcя, что продажа акций Apple «вероятно, была ошибкой». В четвертом квартале прошлого года Berkshire снизила количество акций Apple в своем портфеле на 3,7% - примерно до 944 млн бумаг. Бумаги Apple «незаменимы для людей» и играют «огромную роль» в их жизнях, заявил миллиардер. По его словам, инвесторы Apple скорее продадут машину, чем избавятся от этих бумаг.Баффет также решил преподать несколько «уроков» начинающим инвесторам. В частности, он напомнил, что ни одна из 20 компаний, которые были самыми дорогими в мире в 1989 году, не входит в топ-20 сейчас. «Мир может очень, очень сильно измениться»,- подчеркнул миллиардер. Такие изменения, по его словам, доказывают, как важно составлять диверсифицированные портфели. Инвестор также отметил, что выбор отдельных акций для инвестирования - это «гораздо больше», чем поиск отрасли, которая будет процветать в будущем. В 1900-х годах на автомобильный рынок вышло около 2000 компаний, потому что инвесторы и предприниматели ожидали для этой отрасли отличного будущего, отметил миллиардер. К 2009 году из числа этих компаний на рынке осталось всего три, заметил он. Tweet Просмотры 3895