Royal Mint-ը հատել է իր պատմության մեջ ամենամեծ ոսկե մետաղադրամը
Մեծ Բրիտանիայի Թագավորական դրամահատարանը (Royal Mint) հատել է իր 1100-ամյա պատմության մեջ ամենամեծ ոսկե մետաղադրամը՝ 20 սմ տրամագծով, 10 կգ քաշով եւ £10 հազ․ անվանական արժեքով (գրեթե $13,9 հազ․):
Մետաղադրամը թողարկվել է վարպետների թիմի կողմից, որոնք համատեղել են ավանդական հմտությունները առաջադեմ տեխնոլոգիաների հետ եւ ծախսել 400 ժամ, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով The Times թերթը։
Մետաղադրամի վրա պատկերված է Եղիսաբեթ Երկրորդ թագուհին՝ շրջապատված 10 կենդանիներով՝ իրական եւ միստիկական: Թանկարժեք մետաղից պատրաստված այս հսկան վերջինն է «Թագուհու կենդանիները» շարքից՝ ոգեշնչված դրանց պատկերներով 10 քարե արձանով, որոնք 1953թ․ հունիսին տեղադրվել էին Լոնդոնում Եղիսաբեթ Երկրորդի թագադրության արարողությանը տանող ճանապարհին։
Թագավորական դրամահատարանի ներկայացուցչի խոսքով՝ ««Թագուհու կենդանիները» Royal Mint-ի հուշադրամների հավաքածուն հանրաճանաչ է դարձել այն բանից հետո, երբ 2017թ․ ներկայացվեց դրանցից առաջինը՝ առյուծի պատկերով․ այդ ժամանակից ի վեր հավաքածուն կայուն հետաքրքրություն է վայելում կոլեկցիոներների շրջանում»։
Դրամագիտության ռեկորդակիրը հանվել է վաճառքի, սակայն ոչ անվանական արժեքով: Ըստ դրամահատարանի հաղորդագրության, հսկայի գինը հնարավոր է պարզել՝ դրա ձեռքբերման համար հայտ ներկայացնելով:

Королевский монетный двор (Royal Mint) Великобритании отчеканил самую крупную за всю свою 1100-летнюю историю золотую монету диаметром 20 см, массой 10 кг и номиналом £10 тыс. (почти $13,9 тыс.). На выпуск монеты, которая создана командой мастеров, сочетавших традиционные навыки с передовыми технологиями, затрачено 400 часов, сообщает ТАСС со ссылкой на газету The Times. На ней изображение королевы Елизаветы II, вокруг которой расположились 10 зверей - реальных и мистических. Этот гигант из драгоценного металла стал последней монетой из серии «Звери королевы», вдохновленной 10-ю каменными статуями с их изображениями, которые были установлены по пути следования Елизаветы II на церемонию коронации в Лондоне в июне 1953 года. 26.04.2021 | 09:27 Прототип первого доллара США продан за $840 тысяч По словам представителя Royal Mint, «коллекция памятных монет Royal Mint «Звери королевы» стала популярной с тех пор, как в 2017 году была представлена первая из них с изображением льва, и с тех пор она пользуется неизменным успехом у коллекционеров по всему миру».Рекордсмен от нумизматики выставлен на продажу, но не по номинальной стоимости. Согласно сообщению монетного двора, о цене гиганта можно будет узнать, подав заявку на ее приобретение. Tweet Просмотры 4176