Զբոսաշրջության ոլորտի ներդրումը համաշխարհային ՀՆԱ-ում 2019-ին կազմում էր 10.4%, իսկ 2020-ին կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով այն նվազեց մինչեւ 5.5%, հետեւում է Զբոսաշրջության եւ ճանապարհորդությունների համաշխարհային խորհրդի (WTTC) զեկույցից, որը պատրաստվել է Oxford Economics-ի հետ համատեղ:Ինչպես նշում է Finmarket-ը, զեկույցը ներառում է համավարակի ազդեցությունը զբոսաշրջության վրա աշխարհի 185 երկրներում եւ 25 աշխարհագրական կամ տնտեսական տարածաշրջաններում:«2019-ին զբոսաշրջության ներդրումը համաշխարհային տնտեսության մեջ կազմել էր 10,4% կամ $9,2 տրլն: 2020-ին ոլորտը կորցրեց գրեթե $4,5 տրլն, իսկ դրա ներդրումը համաշխարհային ՀՆԱ-ում նվազեց 49%-ով: Միաժամանակ, համաշխարհային տնտեսության ընդհանուր դանդաղումը կազմեց 3,7%»,- ասված է զեկույցում: 22.04.2021 | 09:38 IATA․ 2021-ին գլոբալ ուղեւորահոսքը 47%-ով ցածր կլինի «նախակովիդյան» ցուցանիշից Համավարակից առաջ միջազգային զբոսաշրջությանը, ներառյալ դրա ուղղակի եւ անուղղակի ազդեցությունը, բաժին էր ընկնում աշխարհում յուրաքանչյուր չորրորդ նոր աշխատատեղը եւ բոլոր աշխատատեղերի 10.6%-ը (334 մլն):«2020-ին զբոսաշրջության ոլորտում կրճատվել է գրեթե 62 մլն աշխատատեղ (18.5%): Ներկայումս դրանց թիվը ոլորտում կազմում է 272 մլն։ Էլ ավելի շատ աշխատատեղեր կորցնելու վտանգն առկա է, քանի որ դրանցից շատերը պահպանվում են ոլորտի աջակցման պետական ծրագրերի շնորհիվ: Առանց միջազգային ճանապարհորդությունների լիարժեք վերականգնման դրանք դժվար թե պահպանվեն»,- ընդգծվում է WTTC զեկույցում:2019-ին ուղեւորությունների ընթացքում ճանապարհորդները $1.7 տրլն են ծախսել, ինչը կազմում է միջազգային արտահանման գրեթե 7%-ը եւ ծառայությունների արտահանման 27.4%-ը: WTTC-ի տվյալներով՝ 2020-ին իրենց երկրների տարածքում ճանապարհորդելու ծախսերը նվազել են 45%-ով, իսկ արտասահմանյան ճանապարհորդությունների ծախսերը`գրեթե 70%-ով: Tweet Դիտում՝ 2092

Вклад индустрии туризма в мировой ВВП в 2019 году составлял 10,4%, а в 2020 году из-за пандемии коронавируса он сократился до 5,5%, следует из отчета Всемирного совета по туризму и путешествиям (WTTC), подготовленного совместно с Oxford Economics. Как отмечает Finmarket.ru, отчет охватывает влияние пандемии на туризм в 185-и странах и 25-и географических или экономических регионах мира.«В 2019 году вклад туризма в мировую экономику составлял 10,4% или $9,2 трлн. В 2020 году сектор потерял почти $4,5 трлн, а его вклад в мировой ВВП сократился на 49%. При этом общее замедление мировой экономики составило 3,7%»,- говорится в отчете. 22.04.2021 | 09:38 IATA։ В этом году мировой пассажиропоток будет на 47% ниже «доковидного» показателя До пандемии на международный туризм, включая его прямое и косвенное воздействие, приходилось каждое четвертое новое рабочее в мире и 10,6% всех рабочих мест (334 млн).«В 2020 году в сфере туризма было сокращено почти 62 млн или 18,5% рабочих мест. Теперь их число в индустрии составляет 272 млн. Угроза потери еще большего числа рабочих мест сохраняется, так как многие из них поддерживаются благодаря государственным программам поддержки отрасли. Без полного восстановления международных путешествий их вряд ли удастся сохранить»,- подчеркивается в отчете WTTC.В 2019 году в ходе поездок путешественники потратили $1,7 трлн, что составляло почти 7% международного экспорта и 27,4% экспорта услуг. В 2020 году расходы туристов на путешествия по своим странам, по данным WTTC, сократились на 45%, а расходы в ходе зарубежных поездок - почти на 70%. Tweet Просмотры 2093