«Սբեր»-ը գրանցում է իր բլոկչեյն հարթակը՝ սբերքոին թողարկելու համար
21.04.2021 | 15:53 Գլխավոր էջ / Նորություններ /
Դա հնարավոր կլինի բլոկչեյն հարթակի գրանցումից անմիջապես հետո, այն այժմ վերջնական հաստատումներն է անցնում կարգավորիչի հետ: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է բանկի վարչության փոխնախագահ Անատոլի Պոպովը:
«Կարգավորիչի հետ մենք մշակում ենք գրանցման ընթացքում ծագած որոշ դիտողություններ: Եվ հույս ունենք, որ հարթակը մոտ ժամանակներս կգրանցվի»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ գրանցումն ավարտելուց հետո կտեղադրվի սբերքոինի թողարկման համապատասխան ազդագիրը:
Պոպովը նաեւ տեղեկացրել է, որ «Սբեր»-ի բլեկչեյն հարթակը հասանելի կլինի ոչ միայն բանկին, այլեւ ուրիշ ընկերություններինին, որոնք կցանկանան թողարկել սեփական թվային ֆինանսական ակտիվները:
«Ինչ վերաբերում է այն ֆինանսական ակտիվներին, որոնք տեղադրվելու են հարթակում, ապա ամեն անգամ, կանոնների համաձայն, բանկը կառաջարկի կարգավորիչին գրանցել այսպես կոչված թողարկման ազդագիր: Այդ ընթացքում էլ կորոշվի, թե որ ակտիվները կտեղադրվեն եւ կառաջարկվեն մասնակիցներին: Այս հարթակը կարող է օգտագործվել ոչ միայն բանկի, այլեւ մեր հաճախորդների կողմից. նրանք եւս կարող են օգտագործել այն իրենց ֆինանսական ակտիվները թողարկելու համար»,- ասել է Պոպովը: