Կորոնավիրուսային ճգնաժամն ամբողջ աշխարհում հնարավորություն է ընձեռել մարդկանց կուտակել $5,4 տրիլիոն (համաշխարհային ՀՆԱ-ի մոտ 6%-ը), որից մոտ $2 տրիլիոնը բաժին է հասնում ԱՄՆ-ի բնակչությանը:Ինչպես հաղորդում է Frank Media-ն, այս մասին գրում է Financial Times-ը՝ վկայակոչելով Moody’s-ի տվյալները: Moody’s-ի փորձագետներն ակնկալում են, որ լրացուցիչ խնայողությունները հետաձգված պահանջարկի հետ միասին կհանգեցնեն սպառողական ծախսերի կտրուկ աճին ամբողջ աշխարհում: «Դա պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ առանձին երկրների բնակիչների մոտ ձեւավորվում է կոլեկտիվ իմունիտետ, եւ այդ երկրների իշխանությունները թուլացնում են կորոնավիրուսային սահմանափակումները»,- պարզաբանել է Moody’s Analytics-ի գլխավոր տնտեսագետ Մարկ Զանդին:Եթե սպառողները ծախսեն իրենց խնայողությունների գոնե մեկ երրորդը, ապա դրանք կավելացնեն համաշխարհային արտադրության ծավալն ավելի քան 2 տոկոսային կետով՝ ինչպես 2021թ.-ին, այնպես էլ հաջորդ տարի, նշում են գործակալության տնտեսագետները:Ծախսերի ավելացմանը կնպաստի նաեւ սպառողական վստահության աճը. Conference Board ինդեքսը, որն արտացոլում է սպառողների լավատեսության մակարդակը, 2021-ի առաջին եռամսյակում հասել է վերջին 16 տարիների ամենաբարձր մակարդակին:«Համաշխարհային տնտեսության վերականգնումը եւ, որպես արդյունք, սպառողների տրամադրությունները, ամենայն հավանականությամբ, կշարունակեն նախկինի պես զգալիորեն տարբերվել տարածաշրջանից տարածաշրջան: Պատվաստանյութերին ավելի մեծ հասանելիություն ունեցող երկրները, ըստ երեւույթին, կհասնեն կոլեկտիվ իմունիտետի եւ կվերադառնան բնականոն կյանքի ավելի շուտ, քան մյուսները»,- նշել է Conference Board-ի գլխավոր տնտեսագետ Դանա Պետերսոնը:Խնայողությունների ամենամեծ ծավալը, ըստ Moody’s-ի գնահատականների, բաժին է ընկնում զարգացած երկրներին, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ին եւ Արեւմտյան Եվրոպային, որտեղ իշխանություններն ավելի հաճախ արգելափակումներ էին դնում եւ բնակչությանն աջակցող միջոցներ տրամադրում:Ծախսերի ամենամեծ աճը սպասվում է ամերիկացի, ամենաքիչը՝ բրիտանացի սպառողների կողմից:Տնտեսության վերականգնման ֆինանսավորումը կդժվարանա համավարակի ընթացքում պետությունների կողմից կատարված լրացուցիչ $24 տրլն ծավալով փոխառությունների պատճառով: Արդյունքում, ընդհանուր պարտքը հասել է նոր առավելագույնի՝ $281 տրլն, նշել է Զանդին: 03.03.2021 | 16:57 Կարանտինի ընթացքում սպառողներն ամբողջ աշխարհում $2,9 տրլն գումար են կուտակել Նշենք, որ Moody’s-ի հաշվարկները կտրուկ տարբերվում են Bloomberg Economics-ի ցուցանիշներից, որոնց համաձայն կարանտինային սահմանափակումների ընթացքում ամբողջ աշխարհի սպառողները կուտակել են $2,9 տրլն: Սպառողական լրացուցիչ խնայողությունների կեսից ավելին բաժին է հասնում ԱՄՆ-ին՝ $1,5 տրլն: Tweet Դիտում՝ 3132

Moody’s подсчитало накопления потребителей во время карантина
Вирусный кризис позволил людям во всем мире накопить $5,4 трлн (около 6% мирового ВВП), из которых примерно $2 трлн приходится на жителей США.
Как сообщает Frank Media, об этом пишет Financial Times со ссылкой на данные Moody’s.
Эксперты Moody’s допускают, что дополнительные накопления в сочетании с отложенным спросом вызовут всплеск потребительских расходов во всем мире. «Это связано с тем, что у жителей отдельных стран формируется коллективный иммунитет и власти этих стран ослабляют коронавирусные ограничения»,- поясняет главный экономист Moody’s Analytics Марк Занди.
Если потребители потратят хотя бы треть своих сбережений, они увеличат объем мирового производства более чем на 2 процентных пункта - как в 2021, так и в следующем году, отмечают экономисты агентства.
Увеличению трат будет способствовать также рост потребительского доверия: индекс Conference Board (отражает уровень оптимизма потребителей) в 1-ом квартале 2021 года достиг самого высокого уровня за последние 16 лет.
«Восстановление мировой экономики и, как следствие, настроения потребителей, вероятно, по-прежнему будут заметно различаться от региона к региону. Страны с более широким доступом к вакцинам, скорее всего, достигнут коллективного иммунитета и вернутся к нормальной жизни раньше остальных»,- отметила главный экономист Conference Board Дана Петерсон.
Самый большой объем накоплений, по оценкам Moody’s, приходится на развитые страны, включая США и страны Западной Европы, где власти чаще вводили локдауны и оказывали меры поддержки населению.
Самый большой рост расходов ожидается со стороны американских потребителей, меньше всего - от британских.
Финансирование восстановления экономики будет затруднено из-за дополнительных заимствований в $24 трлн, которые государства сделали во время пандемии. В результате общий долг достиг нового максимума - $281 трлн, отмечает Занди.
Отметим, что подсчеты Moody’s резко отличаются от показателей Bloomberg Economics, согласно которым во время карантинных ограничений потребители во всем мире накопили $2,9 трлн. Более половины от всех дополнительных потребительских накоплений приходится на США - $1,5 трлн, отмечали специалисты Bloomberg Economics.