Բեզոսի էմոցիոնալ հրաժեշտի նամակը՝ Amazon-ի բաժնետերերին
Ջեֆ Բեզոսը, նախքան Amazon-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնը թողնելը, նամակով դիմել է ընկերության բաժնետերերին, հայտնում է Prime գործակալությունը՝ վկայակոչելով Forbes-ը:
Նամակում Բեզոսը ներդրողներին խորհուրդ է տվել «ավելի շատ ստեղծել, քան սպառել»:
«Եթե ցանկանում եք հաջողակ լինել բիզնեսում (ինչպես նաեւ կյանքում), պետք է ավելի շատ ստեղծեք, քան սպառեք: Ձեր նպատակը պետք է լինի արժեք ստեղծել յուրաքանչյուրի համար, ում հետ գործակցում եք: Ցանկացած բիզնես, որն օգուտ չի բերում բոլոր նրանց, ում հետ առնչվում է, երկար չի ապրի, նույնիսկ եթե արտաքինից այն հաջողակ է թվում»,- ասված է ուղերձում:
Բեզոսը մեջբերել է «Կույր ժամագործ» գրքի հեղինակ Ռիչարդ Դոքինզին, ով գրել է այն մասին, թե ինչ կարեւոր է ակտիվ աշխատելը՝ «շրջապատի հետ չմիախառնվելու»  եւ չմահանալու համար: Իսկ մեջբերումից հետո միլիարդատերը կոչ է արել բաժնետերերին չդառնալ սովորական եւ գնահատել սեփական ինքնատիպությունը:
Միաժամանակ, նա խնդրել է չկարդալ այն նորությունները, որոնցում գրում են, թե ընկերությունն իր աշխատակիցներին վերաբերում է, ինչպես ռոբոտների: Բեզոսը խոստացել է, որ իր նոր պաշտոնում նա Amazon-ը կդարձնի լավագույն գործատու եւ աշխատելու համար ամենաանվտանգ տեղը մոլորակի վրա:
Banks.am-ը հիշեցնում է, որ Amazon-ի հիմնադիր Ջեֆ Բեզոսը գլխավոր տնօրենի պաշտոնը թողնելու մասին հայտարարել էր ընթացիկ տարվա փետրվարի սկզբին: Ընկերության նոր ղեկավար կդառնա Էնդի Յասին, որը ներկայումս ղեկավարում է Amazon Web Services-ը: Իսկ Բեզոսը ստանձնելու է տնօրենների խորհրդի գործադիր նախագահի պաշտոնը:
«Որպես նախագահ՝ մտադիր եմ կենտրոնանալ նոր պրոդուկտների վրա: Էնդին լավ հայտնի է ընկերության ներսում եւ աշխատում է Amazon-ում գրեթե այնքան ժամանակ, որքան ես: Նա կլինի ականավոր առաջնորդ, ես լիովին վստահում եմ նրան»,- ասված էր այն ժամանակ ընկերության աշխատակիցներին ուղղված Բեզոսի նամակում։

Безос обратился с эмоциональным прощальным письмом к акционерам Amazon
Джефф Безос перед уходом с поста генерального директора Amazon обратился с письмом к акционерам компании, сообщает агентство «Прайм» со ссылкой на Forbes.
В нем Безос посоветовал инвесторам «создавать больше, чем потреблять».
«Если вы хотите быть успешны в бизнесе (на самом деле и в жизни) вы должны создавать больше, чем потребляете. Вашей целью должно быть создание пользы для всех, с кем вы взаимодействуете. Любой бизнес, который не создает пользу для тех, кого затрагивает, проживет недолго, даже если внешне он кажется успешным»,- говорится в обращении.
Безос процитировал автора книги «Слепой часовщик» Ричарда Докинза, который писал о том, как важно активно работать, чтобы не «слиться с окружением» и не умереть. А после цитаты миллиардер воззвал к акционерам не становиться обычными и ценить свою самобытность.
При этом он попросил не читать новости, в которых пишут, что компания относится к своим сотрудникам, как к роботам. Безос пообещал, что заняв новую должность, он превратит Amazon в лучшего работодателя и самое безопасное место работы на планете.
Banks.am напоминает, что основатель Amazon Джефф Безос сообщил о своем намерении  покинуть пост генерального директора компании в начале февраля текущего года. Новым главой компании станет Энди Ясси, до сих пор возглавляющий Amazon Web Services. А сам Безос займет пост исполнительного председателя совета директоров.
«В качестве председателя я намерен сосредоточиться на новых продуктах. Энди хорошо известен внутри компании и работает в Amazon почти столько же, сколько и я. Он будет выдающимся лидером, и я полностью уверен в нем»,- писал тогда Безос в письме, адресованном сотрудникам компании.