Ռուսաստանում կարող է ստեղծվել այլընտրանք SWIFT-ին
Ռուսաստանում կարող է հայտնվել այլընտրանք SWIFT վճարային համակարգին, «ՌԻԱ  Նովոստի» գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է Ռուսաստանի  փոխարտգործնախարար Ալեքսանդր Պանկինը:
«Հաշվի առնելով թվային արժույթների եւ բլոկչեյնի սրընթաց զարգացումը, ակնհայտ է, որ միջազգային հաշվարկների բազան կարող է ձեւավորվել բոլորովին նոր տեխնոլոգիական հիմքի վրա»,- ասել է նա:
Փոխնախարարի խոսքով՝ SWIFT այլընտրանքային համակարգերի զարգացումը, որոնք ավելի առաջադեմ կլինեն եւ չեն հավակնի մենաշնորհի այս ոլորտում, «ոչ միայն արձագանք է ներկայիս աշխարհաքաղաքական իրականությանը, այլեւ պատասխան վճարումների իրականացման մեթոդների արդիականացման անհրաժեշտությանը՝ հաշվի առնելով ժամանակակից առաջադեմ ձեռքբերումները թվային ոլորտում»:
Banks.am-ը հիշեցնում է, որ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը վերջերս հայտարարել էր, որ համաշխարհային քաղաքականության մեջ տիրող իրավիճակը Ռուսաստանին պարտավորեցնում է հաշվի առնել Արեւմուտքի բոլոր հնարավոր սպառնալիքները, այդ թվում` երկիրը SWIFT միջբանկային վճարների փոխանցման միջազգային համակարգից անջատումը:
Իսկ Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը չինական ԶԼՄ-ներին տված հարցազրույցում կարծիք էր հայտնել, որ «պետք է հետ քաշվել Արեւմուտքի կողմից վերահսկվող միջազգային վճարային համակարգերի օգտագործումից»:

В России может появиться альтернатива SWIFT
В России может появиться альтернатива платежной системе SWIFT, заявил замглавы МИД России Александр Панкин в интервью агентству «РИА Новости».
«Принимая во внимание стремительное развитие цифровых валют и блокчейна, очевидно, что база для международных расчетов может быть сформирована совершенно на новой технологической основе»,- отметил он.
По словам замминистра, развитие альтернативных SWIFT-систем, которые будут более продвинутыми и не станут претендовать на монополию в этой сфере, является «не только реакцией на сложившуюся геополитическую реальность, но и ответом на необходимость модернизации методов осуществления платежей с учетом современных передовых достижений в цифровой сфере».
Banks.am напоминает, что недавно пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков заявил, что ситуация в мировой политике обязывает Россию принимать во внимание все возможные угрозы со стороны Запада, в том числе и отключение страны от международной системы передачи межбанковских платежей SWIFT.
А министр иностранных дел РФ Сергей Лавров в интервью китайским СМИ выразил мнение, что «нужно отходить от использования контролируемых Западом международных платежных систем».