Չինական Xiaomi ՏՏ հսկան նախատեսում է էլեկտրամոբիլներ արտադրել խոշորագույն ավտոմեքենաների գործարաններից մեկում` Great Wall Motor-ում: Այս մասին լուրերի ֆոնին երկու ընկերությունների գնանշումները կտրուկ բարձրացել են: Ինչպես հայտնում է The Bell-ը՝ վկայակոչելով Reuters-ը, Xiaomi-ն բանակցում է Չինաստանում Great Wall գործարաններից մեկի օգտագործման շուրջ` սեփական ապրանքանիշով էլեկտրական ավտոմեքենաներ արտադրելու համար: Էլեկտրամոբիլները նախատեսված կլինեն զանգվածային շուկայի համար, իսկ գաղափարապես՝ Xiaomi էկոհամակարգին մաս կազմելու նպատակով: Դրանց արտադրությունը պետք է սկսվի արդեն 2023 թվականին: 26.03.2021 | 09:48 Remusat` Չինաստանում ծնված հայկական էլեկտրական սկուտերներ Great Wall-ն ունի իր սեփական արտադրության էլեկտրական ավտոմեքենան՝ Ora-ն, դրանից բացի Չինաստանում կառուցում է արտադրամաս՝ BMW-ի հետ համատեղ էլեկտրանախագծի համար: Հաղորդվում է, որ Great Wall-ը ոչ միայն առաջին անգամ մեքենաներ կհավաքի արտաքին ընկերության պատվերով, այլեւ Xiaomi-ին կառաջարկի ինժեներական խորհրդատվություն` նախագիծն արագացնելու համար: Սպասվում է, որ ընկերությունները պաշտոնապես կհայտարարեն համագործակցության մասին մոտ օրերս: Էլեկտրամոբիլներ արտադրելու Xiaomi-ի ցանկությունը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ չնայած սմարթֆոններին բաժին է ընկնում ընկերության բիզնեսի մեծ մասը, այնուամենայնիվ այս ոլորտը քիչ մարժա է ապահովում: Մարտին ընկերությունը նշել է սմարթֆոնների արտադրության համար ծախսերի աճի մասին` չիպերի համաշխարհային պակասուրդի պատճառով, եւ տեղեկացրել շուկայական սպասումներից եռամսյակային եկամտի ցածր լինելու մասին: 20.03.2021 | 09:37 Ֆայտոնից մինչեւ Tesla. Էլեկտրական մեքենաները Հայաստանում Էլեկտրամոբիլները ներդրողներին հնարավորություն կտան ավելի լավատեսորեն նայել Xiaomi-ին. Էլեկտրամեքենաների հնարավոր արտադրության մասին լուրերի ֆոնին ընկերության բաժնետոմսերն աճել են 9%-ով: Իսկ Great Wall-ի բաժնետոմսերը Հոնկոնգում աճել են ավելի քան 15%-ով, Շանհայում՝ 10%-ով:«Xiaomi-ն առաջին ՏՏ ընկերությունը չէ, որը պատրաստվում է էլեկտրամոբիլ արտադրել։ Ինչպես հայտնել էր CNBC-ն, Apple-ը նախատեսում է իր սեփական էլեկտրական մեքենան՝ Apple Car-ը, գործարկել 2024 թվականին։ Այդ նպատակով ընկերությունը գրեթե համաձայնության է եկել հարավկորեական Hyundai Motor-ի եւ դրա դուստր ձեռնարկության Kia Motor-ի հետ համատեղ արտադրության վերաբերյալ: Baidu-ն նման նախագիծ է անում Geely-ի հետ, էլեկտրամոբիլային հավակնություններ ունի նաեւ Huawei-ը»,- գրում է The Bell-ը: Tweet Դիտում՝ 2739

Китайский IT-гигант Xiaomi планирует производить электромобили на одном из крупнейших автомобильных заводов Great Wall Motor. На новостях об этом взлетели котировки обеих компаний. Как пишет The Bell cо ссылкой на Reuters, Xiaomi ведет переговоры об использовании одного из заводов Great Wall в Китае для производства электромобилей под собственным брендом. Электромобили будут рассчитаны на массовый рынок, а идеологически - быть частью экосистемы Xiaomi. Их выпуск должен начаться уже в 2023 году. 24.03.2021 | 15:40 Электромобиль Tesla можно будет приобрести с помощью биткоинов У Great Wall есть свой серийный электромобиль Ora, а еще она строит сборочный цех в Китае для совместного электропроекта с BMW. По словам одного из источников, Great Wall не только впервые будет собирать автомобили по заказу сторонней компании, но и предложит Xiaomi инженерные консультации для ускорения проекта. Официально компании должны объявить о партнерстве в начале следующей недели.Желание Xiaomi делать электромобили связано с тем, что, хотя на смартфоны приходится большая часть бизнеса компании, этот сектор приносит крайне незначительную маржу. В марте компания отметила рост затрат на производство смартфонов из-за глобальной нехватки микросхем и сообщила о квартальной выручке ниже рыночных ожиданий. 15.03.2021 | 14:31 Мировой рынок электромобилей перестраивается Электрокары позволят инвесторам более оптимистично посмотреть на Xiaomi: на новостях о возможном выпуске электромобилей бумаги компании выросли на 9%. Акции Great Wall в Гонконге выросли более чем на 15%, а акции в Шанхае выросли на максимальный дневной лимит в 10%.«Xiaomi - не первая IT-компания, которая собралась строить электромобили, примерно по тем же причинам. Как cообщал CNBC, Apple запланировала запуск собственного электромобиля - Apple Car, на 2024 год. Для этого компания почти договорилась с южнокорейской Hyundai Motor и ее «дочкой» Kia Motor о совместном производстве. Baidu делает похожий проект совместно с Geely, электромобильные амбиции есть и у Huawei»,- пишет The Bell. Tweet Просмотры 2753