Ռուսաստանի Արհեստական բանականության (ԱԲ) դաշինքը (AI-Russia Alliance) պատրաստվում է համալրել մասնակիցների թիվը եւ սկսել է մշակել կանոնակարգ, որը կկարգավորի թեկնածու ընկերությունների նկատմամբ պահանջները, ասել է «Սբերբանկ»-ի ղեկավար Գերման Գրեֆը: 2019-ի նոյեմբերին ստեղծված դաշինքում ներկայումս ներառված են Mail.ru Group-ը, «Գազպրոմ նեֆտ»-ը, MTS-ը, «Սբեր»-ը, «Յանդեքս»-ը եւ Ռուսաստանի ուղղակի ներդրումների հիմնադրամը:«Մենք որոշում կայացրեցինք մինչեւ դաշինքի հաջորդ նիստը մշակել կառույցի անդամակցության դրույթը, անդամների ընտրության կանոններն ու անդամների մակարդակը: Դրանից հետո որոշում կկայացնենք նոր անդամներ ընդունելու վերաբերյալ»,- Գրեֆի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ գործակալությունը:Դաշինքը զբաղվում է ԱԲ ոլորտում գիտական եւ փորձագիտական-վերլուծական հետազոտությունների կազմակերպմամբ եւ իրականացմամբ, միջազգային համագործակցության կազմակերպմամբ, ԱԲ տեխնոլոգիաների ներդրման ճյուղային խնդիրների վերլուծությամբ եւ այլն: 19.02.2021 | 16:29 «Սբեր»-ը հայաստանցի երեխաներին հրավիրում է մասնակցել ԱԲ մրցույթի Գրեֆը նաեւ տեղեկացրել է, որ 2021-ին «Սբերբանկ»-ում ԱԲ տեխնոլոգիայի ներդրումից տնտեսական արդյունքը կարող է կազմել 80-85 մլրդ ռուբլի: «Այս տարի արհեստական բանականության օգտագործումից զուտ գործառնական եկամուտը մեզ մոտ 145 մլրդ ռուբլի է, որից զուտ շահույթը կկազմի մոտավորապես 80-85 մլրդ ռուբլի»,- ասել է նա:Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ 2020-ի արդյունքներով՝ «Սբերբանկ»-ի զուտ շահույթը ԱԲ կիրառումից կազմել է մոտ 90 մլրդ ռուբլի՝ գերազանցելով նախկինում կանխատեսված 56 մլրդ ռուբլու մակարդակը: Tweet Դիտում՝ 3452

Альянс искусственного интеллекта (AI-Russia Alliance) готовится пополнить число участников и начал разрабатывать положение, регламентирующее требования к компаниям-кандидатам, сообщил глава «Сбербанка» Герман Греф.В созданный в ноябре 2019 года альянс входят Mail.ru Group, «Газпром нефть», «МТС», «Сбер», «Яндекс» и Российский фонд прямых инвестиций.«Мы приняли решение к следующему заседанию альянса разработать положение о членстве, правила отбора членов и уровня членов альянса. После этого мы примем решение о вступлении новых членов»,- приводит слова Грефа агентство ТАСС.Альянс занимается организацией и проведением научных и экспертно-аналитических исследований в этой сфере, организацией международного сотрудничества, анализом отраслевых проблем внедрения технологий ИИ и т.д. 19.02.2021 | 16:29 «Сбер» приглашает детей из Армении принять участие в международном ИИ конкурсе Греф также сообщил, что экономический эффект от внедрения технологии ИИ в «Сбербанке» в 2021 году может составить 80-85 млрд рублей. «У нас чистый операционный доход от использования искусственного интеллекта в этом году - 145 млрд рублей, из которых чистая прибыль будет примерно 80-85 млрд рублей»,- сказал он.Ранее сообщалось, что по итогам 2020 года чистая прибыль «Сбербанка» от использования ИИ составила порядка 90 млрд рублей, превысив прогнозируемый ранее уровень в 56 млрд рублей. Tweet Просмотры 3440