Ուկրաինայում կներդրվեն «տնտեսական անձնագրեր»
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է երկրում ուկրաինացիների համար այսպես կոչված տնտեսական անձնագիր ներդնելու մասին եւ պարզաբանել՝ ինչպես է այն գործելու, հաղորդում է «Ինտերֆաքս»-ը:
«Ըստ դրա՝ Ուկրաինայում ծնված բոլոր երեխաները մինչեւ 18 տարեկան լրանալը կկարողանան միջոցներ ստանալ Ուկրաինայի հանքային ռեսուրսների օգտագործումից եւ արդյունահանումից: Դրանք կկուտակվեն բանկում իրենց անձնական դեպոզիտային հաշվին: Չափահաս դառնալուց հետո շահառուները կկարողանան ծախսել այդ գումարը Ուկրաինայում բարձրագույն կրթություն ստանալու համար»,- ասել է Զելենսկին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղադրված տեսաուղերձում:
Զելենսկու խոսքով՝ ուկրաինական իշխանությունները շուտով կներկայացնեն նման անձնագրի գործարկման մեխանիզմը:

На Украине будут введены «экономические паспорта»
Президент Украины Владимир Зеленский анонсировал введение в стране так называемого экономического паспорта украинца и пояснил, как он будет работать, сообщает «Интерфакс».
«По нему все рожденные на Украине дети до момента наступления 18-и лет смогут получить средства от использования и добычи недр Украины. Они будут накапливаться на их персональном депозитном счете в банке. И после достижения совершеннолетия смогут быть потрачены ими на получение высшего образования на Украине»,- сказал президент в видеообращении на своей странице в Фейсбуке.
По словам Зеленского, вскоре украинские власти представят механизм для воплощения в жизнь такого паспорта.