Բլոկչեյնը կօգնի ՌԴ բանկերին նոր մակարդակի բարձրացնել գործակցությունը հարկայինի հետ
05.03.2021 | 09:18 Գլխավոր էջ / Նորություններ /
Լուսանկարը՝ logisticsbureau.com
Այն կառուցված է բաշխված ռեեստրի տեխնոլոգիայի (բլոկչեյն) հիման վրա: 2020թ.-ին հարթակն օգտագործվել է COVID-19-ի հետևանքներից քաղաքացիներին և երկրի տնտեսությանը օժանդակելու համար: Մասնավորապես` հարթակը հնարավորություն է տվել արագացնել բիզնեսին արտոնյալ վարկերի տրամադրումը: Բանկերը հնարավորություն ունեցան գործել առանց լրացուցիչ հաստատող փաստաթղթերի` կարճ ժամանակում ստանալով հարկային ծառայության իրավասության մեջ գտնվող պետական ռեեստրներից վարկառուի կարգավիճակի վերաբերյալ վերիֆիկացված տվյալներ:
Առաջատար բանկերն առաջարկել են հարկային ծառայությանը հետագայում ես զարգացնել հարթակը: «Ամենապահանջված» ուղղություններից Դաշնային հարկային ծառայությունն առանձնացնում է այնպիսի ոլորտներ, ինչպիսիք են՝ բլոկչեյն հարթակի կիրառումը բիզնեսի աջակցության պետական նոր ծրագրերում, բանկային հաճախորդներին հաշվարկա-դրամարկղային սպասարկման եւ վարկավորման շրջանակում առանց թղթաբանության ծառայությունների մատուցում, ինչպես նաեւ «հաճախորդների դոսյեի ձեւավորում եւ վերջինիս ռիսկերի պրոֆիլավորում»: