ՎՏԲ Բանկը եւ “Թեղուտ” ՓԲԸ-ն $249,5 մլն վարկային պայմանագիր են ստորագրել
Երեւան /Մեդիամաքս/. Ռուսաստանյան ՎՏԲ Բանկը եւ “Թեխուտ” ՓԲԸ այսօր Երեւանում $249,5 մլն գումարի 12 տարվա վարկային պայմանագիր են ստորագրել##` Թեղուտի պղնձա-մոլիբդենային հանքավայրի շահագործման համար:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, ՎՏԲ բանկի վարչության նախագահ Անդրեյ Կոստինն այսօր ասել է, որ բանկն այս պայմանագիրը դիտարկում է որպես կարեւոր քայլ Հայաստանում իր գործունեության զարգացման ուղղությամբ, նշելով, որ “սա ամենախոշոր վարկերից է, որ ռուսաստանյան բանկերը երբեւէ տրամադրել են հետխորհրդային տարածքում”:
ՎՏԲ-ի կողմից կորպորատիվ վերահսկողությունն իրականացվելու է “Թեղուտ” ՓԲԸ կառավարմանը բանկի ներկայացուցիչների մասնակցության միջոցով: “Մենք հույս ունենք, որ մեր համագործակցությունն օգտակար կլինի ինչպես Հայաստանի տնտեսության, այնպես էլ տարածաշրջանում մեր բիզնեսի զարգացման համար”, - ասել է Անդրեյ Կոստինը:
“Թեղուտ” ՓԲԸ նախագահ, “Վալլեքս Գրուպ” հոլդինգի նախագահ Վալերի Մեջլումյանը հայտնել է, որ ներկայումս հանքավայրի տարածքում շարունակվում է ճանապարհների, նախապատրաստական հարթակների, ենթակառուցվածքային օբյեկտների շինարարությունը, ինչպես նաեւ ոչ մեծ ծավալով իրականացվում է պլանային անտառահատումը:
Վալերի Մեջլումյանի խոսքերով, շինարարարական աշխատանքները կտեւեն 4 տարի եւ կպահանջվի եւս 2 տարի` արտադրության պլանային ցուցանիշներին հասնելու համար:
Այցի շրջանակներում ՎՏԲ Բանկի վարչության նախագահը կհանդիպի նաեւ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին եւ Կենտրոնական բանկի փոխնախագահ Արթուր Ջավադյանին:

Банк ВТБ и ЗАО «Техут» подписали кредитное соглашение на $249.5 млн
Ереван /Медиамакс/. Российский Банк ВТБ и ЗАО «Техут» подписали сегодня в Ереване кредитное соглашение## на $249.5 млн сроком на 12 лет на разработку Техутсткого медно-молибденового месторождения.
Как сообщает агентство Медиамакс, председатель правления Банка ВТБ Андрей Костин сказал сегодня, что банк расценивает соглашение как важный шаг по развитию своей деятельности в Армении, отметив, что «это один из крупнейших кредитов, который российские банки когда-либо предоставляли на постсоветском пронстранстве».
Корпоративный контроль со стороны ВТБ будет обеспечен посредством участия представителей банка в управлении ЗАО «Техут». «Мы надеемся, что наше сотрудничество пойдет на пользу как экономике Армении, так и развитию нашего бизнеса в регионе», - сказал Андрей Костин.
Председатель ЗАО «Техут», президент холдинга «Валлекс-груп» Валерий Меджлумян сообщил, что в настоящее время в районе месторождения продолжается строительство дорог, подготовительных площадок, инфраструктурных объектов, а также в небольшом объеме осуществляется плановая вырубка леса.
По словам Валетия Меджлумяна, строительные рабаты продляться 4 года и потребуется еще 2 года, чтобы выйти на основные плановые показатели по производству.
В рамках визита в Армению председатель правления Банка ВТБ встретился также с президентом Сержем Саркисяном, премьер-министром Тиграном Саркисяном и заместителем председателя Центрального банка Армении Артуром Джавадяном.