Վրաստանի խորհրդարանը փետրվարի 22-ին կայացած արտահերթ լիագումար նիստում հաստատել է երկրի նոր կառավարությունը՝ Իրակլի Գարիբաշվիլիի ղեկավարությամբ, ով երկրորդ անգամ կդառնա կառավարության ղեկավար, հայտնում է RBC- ն:«89 կողմ, երկուս դեմ: Վրաստանի խորհրդարանը վստահություն է հայտնել»,- հայտարարել է Վրաստանի խորհրդարանի խոսնակ Արչիլ Թալակվաձեն: Իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցությունը 150-ից 90-ն տեղ է զբաղեցնում խորհրդարանում: Վստահություն հայտնելու համար անհրաժեշտ էր 75 ձայն: Վրաստանի սահմանադրության համաձայն՝ նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին երկու օր ժամանակ ունի Գարիբաշվիլիին վարչապետի պաշտոնում նշանակելու համար: Նա այս պաշտոնն արդեն զբաղեցրել է 2013-2015թվականներին: 18.02.2021 | 11:27 Վրաստանի վարչապետը հրաժարական է տվել Banks.am-ը հիշեցնում է, որ Վրաստանի նախորդ վարչապետ Գեորգի Գախարիան հրաժարական էր տվել այս տարվա փետրվարի 18-ին: Տարաձայնությունների առիթ էր հանդիսացել ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ, «Միացյալ ազգային շարժման» (ՄԱԿ) առաջնորդ Նիկա Մելիայի ձերբակալությունը:«Ես ուզում եմ հավատալ, որ այս քայլը կօգնի նվազեցնել բեւեռացումը մեր երկրի քաղաքական դաշտում»,- նշել էր Գախարիան։ Tweet Դիտում՝ 4454

Парламент Грузии утвердил новое правительство страны
Накануне парламент Грузии на внеочередной пленарной сессии утвердил новое правительство страны под руководством Ираклия Гарибашвили, возглавившего кабинет министров во второй раз, сообщает RBC.
«89 за, двое против. Парламент Грузии выразил доверие»,- заявил спикер парламента Арчил Талаквадзе. Правящая партия «Грузинская мечта» занимает в парламенте 90 мест из 150-и. Для выражения доверия было необходимо 75 голосов.
Согласно грузинской конституции, теперь у президента Саломе Зурабишвили есть два дня, чтобы назначить Гарибашвили на должность премьер-министра. Он уже занимал эту должность в 2013-2015 годах.
Banks.am напоминает, что предыдущий премьер-министр Грузии Георгий Гахария подал в отставку 18 февраля этого года. Поводом для разногласий стал арест оппозиционного политика, лидера «Единого национального движения» (ЕНД) Ники Мелия.
«Я верю и хочу верить, что этот шаг поможет уменьшить поляризацию в политическом пространстве нашей страны»,- заявил тогда Георгий Гахария.