Չինաստանն առաջին անգամ դարձել է ԵՄ-ի ամենախոշոր առեւտրային գործընկերը
Չինաստանն առաջին անգամ պատմության մեջ դարձել է Եվրամիության (ԵՄ) ամենախոշոր առեւտրային գործընկերը՝ առաջին տեղից դուրս մղելով ԵՄ-ի պատմական դաշնակից՝ Միացյալ Նահանգներին:
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է Եվրահանձնաժողովի «Եվրաստատ»  վիճակագրական գործակալության զեկույցում: «2020 թվականին Չինաստանը դարձել է ԵՄ-ի գլխավոր գործընկերը»,- ասված է փաստաթղթում:
Անցած տարի ԵՄ-ի ներմուծումը Չինաստանից աճել է 5,6% -ով՝ կազմելով €383,5 մլրդ, արտահանումը դեպի Չինաստան՝ 2,2%-ով՝ կազմելով €202,5 մլրդ:
ԱՄՆ-ի մասով նկատվում է հակառակ դինամիկա. ամերիկյան ներմուծումը ԵՄ-ում կրճատվել է 13,2%-ով` մինչեւ €202 մլրդ, իսկ ԵՄ-ի արտահանումը դեպի ԱՄՆ նվազել է 8,2%-ով` մինչեւ €353 մլրդ:
Բացի համավարակից, առեւտրի դինամիկայի փոփոխությունը պայմանավորված էր նաեւ ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալով (Brexit):
Համավարակի պատճառով Չինաստանի տնտեսությունը նախատեսվածից հինգ տարով ավելի շուտ առաջ կանցնի ԱՄՆ-ի տնտեսությունից, կարծում են Բրիտանական տնտեսական եւ բիզնես հետազոտությունների կենտրոնի (Centre for Economics & Business Research, CEBR) վերլուծաբանները։
Մասնավորապես, Չինաստանն իր ՀՆԱ-ի ծավալով կդառնա աշխարհի խոշորագույն տնտեսությունն արդեն 2028 թվականին։ Դեռեւս մեկ տարի առաջ CEBR-ը կարծում էր, որ իր տնտեսությամբ Չինաստանը առաջ կանցնի ԱՄՆ-ից հինգ տարով ավելի ուշ՝ 2033 թվականին։

Китай впервые стал крупнейшим торговым партнером Евросоюза
Китай впервые за все время стал крупнейшим торговым партнером Евросоюза, вытеснив с первой позиции исторического союзника ЕС - США.
Как сообщает ТАСС, об этом говорится в отчете статистического агентства Еврокомиссии - «Евростата». «В 2020 году Китай стал главным партнером ЕС»,- отмечается в документе.
В минувшем году импорт ЕС из Китая вырос на 5,6% до €383,5 млрд, экспорт в Китай - на 2,2% - до €202,5 млрд.
По части США динамика противоположная - американский импорт в ЕС упал на 13,2% - до €202 млрд, а экспорт ЕС в США сократился на 8,2% - до €353 млрд.
Помимо пандемии, изменение торговой динамики в немалой степени стало следствием выхода Великобритании из состава ЕС (Brexit).
Из-за пандемии китайская экономика обгонит США на пять лет быстрее, считают эксперты британского Центра экономических и деловых исследований (Centre for Economics & Business Research, CEBR).
В частности, по объему ВВП Китай станет крупнейшей экономикой мира уже в 2028 году. Год назад CEBR считал, что Китай опередит США на пять лет позже, в 2033 году.