UNWTO-ի ղեկավար. Զբոսաշրջության ոլորտում շատ մեծ քաոս է տիրում
ՄԱԿ-ի Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության (UNWTO) ղեկավար Զուրաբ Պոլոլիկաշվիլին հայտարարել է, որ կորոնավիրուսի համավարակը զբոսաշրջության ոլորում քաոսի է հանգեցրել:
Finmarket.ru-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է վրացական «Պիրվելի» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում:
«Եթե իրատես լինենք, ապա զբոսաշրջության բնագավառում շատ մեծ քաոս է տիրում: Շատ երկրներ կիրառել են իրենց սահմանափակումները, շատերը խոսում են միջանցքների մասին, բայց դա իրատեսական չէ, քանի որ մեր շուրջն իրավիճակը փոխվում է ամեն օր եւ ամեն շաբաթ»,- ասել է Պոլոլիկաշվիլին:
UNWTO-ի ղեկավարի խոսքով՝ կազմակերպությունն ուներ մի կանխատեսում 2020-ի համար, սակայն ստացվել է բոլորովին այլ արդյունք: «Այնուամենայնիվ, ես կարծում եմ, որ պատվաստումների գործընթացը զգալիորեն կարագացնի զբոսաշրջիկների աճը եւ, նախորդ տարվա աղետալի արդյունքների համեմատ, 2021-ի ամառը պետք է շատ ավելի լավը լինի, բայց դա պահանջում է երկրների միջեւ համակարգում եւ ընդհանուր կանոնների հաստատում, ինչը հեշտ չէ»,- նշել է Պոլոլիկաշվիլին:
Միաժամանակ, նա ասել է, որ այստեղ շատ երկրներ՝ մեծ խաղացողներ կան, որոնք պետք է նախաձեռնություն եւ առաջնորդություն ստանձնեն, որպեսզի համաձայնեցվեն որոշակի կանոններ՝ ինչպես է մարդը ճանապարհորդելու վաղը: «Հենց դրանում է, որ մենք տեսնում ենք մեր շատ կարեւոր դերը եւ այս ուղղությամբ ակտիվ աշխատում ենք Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության, ինչպես նաեւ Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպության (ICAO) եւ այլոց հետ, որոնց աջակցությունը շատ կարեւոր է»,- ընդգծել է UNWTO-ի ղեկավարը:
«Ընդհանուր առմամբ, կարծում եմ, որ UNWTO-ի ճգնաժամային հանձնախմբի աշխատանքը կտա կոնկրետ արդյունքներ, եւ մենք կկարողանանք ամառը տեսնել դրական թվերով եւ լավատեսական տրամադրություն հաղորդել ինչպես ճանապարհորդներին, այնպես էլ զբոսաշրջության ոլորտում ներգրավված մարդկանց»,- ասել է Զուրաբ Պոլոլիկաշվիլին:

Генсек UNWTO: В туристической индустрии царит очень большой хаос
Генеральный секретарь Всемирной организации туризма при ООН (UNWTO) Зураб Пололикашвили заявил, что пандемия коронавируса привела к хаосу в индустрии туризма.
Как сообщает Finmarket.ru, об этом он сказал в интервью грузинской телекомпании «Пирвели».
«Если быть реалистами, в туристической индустрии царит очень большой хаос. Во многих странах установлены свои ограничения, многие говорят о коридорах, но это нереально, потому
что ситуация вокруг нас меняется ежедневно и еженедельно»,- отметил Пололикашвили.
По словам главы UNWTO, у организации был один прогноз на 2020 год, а получен был совершенно другой результат. «Я все же думаю, что процесс вакцинации значительно ускорит рост туристов и, по сравнению с катастрофическими результатами прошлого года, лето 2021 года должно быть намного лучшим, но для этого необходима координация между странами и установление общих правил, что непросто»,- заявил Пололикашвили.
При этом он отметил, что здесь много стран - больших игроков, которые должны взять инициативу и лидерство на себя, чтобы согласовать определенные правила того, как человек будет путешествовать завтра. «Именно в этом мы видим свою очень большую роль и активно работаем в этом направлении со Всемирной организацией здравоохранения, а также Международной организацией гражданской авиации (ICAO) и другими, поддержка которых очень важна»,- подчеркнул глава UNWTO.
«В целом, я думаю, что работа кризисного комитета UNWTO даст конкретные результаты, и мы сможем увидеть лето в позитивных цифрах и придать оптимистичный настрой как путешественникам, так и людям, занятым в сфере туризма»,- сказал Зураб Пололикашвили.