Երկու տասնյակ պետությունների, այդ թվում՝ Չինաստանի, Հնդկաստանի, Ճապոնիայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Իտալիայի, Հարավային Կորեայի եւ Հարավաֆրիկյան Հանրապետության առաջնորդներ կմասնակցեն «Դավոսի օրակարգ» բարձր մակարդակի առցանց միջոցառմանը, որը Համաշխարհային տնտեսական ֆորումը (WEF) նախատեսում է կազմակերպել ս․թ․ հունվարի 25-29-ը:Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, «Վստահության վերականգնման համար առանցքային տարի» բանավեճի հիմնական թեմայի շրջանակում կանցկացվի կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված «նոր գլոբալ իրավիճակի» քննարկում։Սպասվում է, որ ընդհանուր առմամբ առաջիկա միջոցառմանը կմասնակցի ավելի քան 1,5 հազ․ մարդ 70 երկրից: Բացի պետությունների եւ կառավարությունների ղեկավարներից, միջոցառմանը կմասնակցեն միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարներ, ներառյալ՝ ՄԱԿ-ը եւ դրա կառուցվածքային ստորաբաժանումները, ինչպես նաեւ համաշխարհային բիզնեսի առաջնորդներ:«COVID-19 համավարակի համատեքստում ամբողջ աշխարհում առաջնահերթությունների վերաբեռնավորման անհրաժեշտություն կա, եւ համակարգերի բարեփոխման հրատապությունը դառնում է անչափ կարեւոր: Վստահության վերականգնումը եւ միջազգային համագործակցության ընդլայնումը ծայրաստիճան կարեւոր են նորարար եւ համարձակ լուծումներին օժանդակելու համար՝ համավարակն ավարտելու եւ ամուր վերականգնմանն աջակցելու նպատակով»,- ասել է WEF-ի նախագահ եւ հիմնադիր Կլաուս Շվաբը:Շվաբն առաջիկա առցանց քննարկումը անվանել է «եզակի»՝ համոզմունք հայտնելով, որ այն հնարավորություն կտա քաղաքական եւ բիզնեսի աշխարհի ղեկավարներին արտահայտել իրենց տեսլականը «մեր ժամանակի կարեւորագույն խնդիրների մասին, ինչպիսիք են աշխատատեղերի ստեղծումը եւ շրջակա միջավայրի պաշտպանությունը»: 08.12.2020 | 09:33 2021թ. Համաշխարհային տնտեսական ֆորումը կկայանա Սինգապուրում Banks.am-ը հիշեցնում է, որ Համաշխարհային տնտեսական ֆորումը (WEF), որն ավանդաբար կազմակերպվում է շվեյցարական Դավոսում, այս տարի առաջին անգամ կանցկացվի Սինգապուրում, մայիսի 13-ից 16-ը։Դրանից բացի, 2021թ. ապրիլի 6-7-ը WEF-ը Տոկիոյում կանցկացնի «գլոբալ տեխնոլոգիական կառավարման» թեմայով գագաթնաժողով: Tweet Դիտում՝ 4940

Онлайн-дискуссия «Давосская повестка дня» пройдет 25-29 января
Лидеры двух десятков государств, в том числе Китая, Индии, Японии, Франции, Германии, Италии, Республики Корея и ЮАР, примут участие в запланированном Всемирным экономическим форумом (ВЭФ) на 25-29 января онлайн-мероприятии высокого уровня «Давосская повестка дня».
Как передает ТАСС, в рамках главной темы дискуссии «Ключевой год для восстановления доверия» состоится обсуждение «новой глобальной ситуации», связанной с пандемией коронавируса.
Всего в предстоящем мероприятии предполагается участие более 1,5 тыс. человек из более 70-и стран. Помимо глав государств и правительств, это руководители международных организаций, включая ООН и ее структурные подразделения, а также лидеры мирового бизнеса.
«В контексте пандемии COVID-19 в мире растет потребность в перезагрузке приоритетов и становится все более настоятельной срочность реформирования систем. Восстановление доверия и расширение международного сотрудничества исключительно важны для содействия инновационным и смелым решениям в целях прекращения пандемии и поддержки прочного восстановления»,- отметил председатель и основатель ВЭФ Клаус Шваб.
Шваб назвал предстоящую ондайн-дискуссию «уникальной», выразив уверенность, что она даст возможность руководителям мира политики и бизнеса изложить свое видение «наиболее важных вопросов нашего времени, таких как создание рабочих мест и защита окружающей среды».
Banks.am напоминает, что Всемирный экономический форум (ВЭФ), традиционно проходящий в швейцарском Давосе, в этом году будет впервые проведен в Сингапуре, с 13 по 16 мая.
Кроме того, 6-7 апреля 2021 года ВЭФ проведет в Токио саммит на тему «глобального технологического управления».