Web-ն ու Arminco-ն բողոքում են “ԱրմենՏելից”, օպերատորը նրանց բողոքները համարում է անհիմն
Երեւան /Մեդիամաքս/. Հայաստանի Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովը## (ՏՄՊՀ)“ԱրմենՏել” ընկերության դեմ վարույթ է սկսել Web եւ Arminco ինտերնետ պրովայդերների հայտարարությունների հիման վրա:
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել է հանձնաժողովի մամլո քարտուղար Արմինե Ուդումյանը, իրենց հայտարարություններում պրովայդերները նշել են, որ “ԱրմենՏել” ընկերության ինտերնետի մուտքի ծառայություններ տրամադրելու պայմաններում կան մրցակցության սահմանափակման դրսեւորումներ:
Web-ի եւ Arminco-ի հայտարարություններում նշվում է, որ “ԱրմենՏելը” Hi-Line Unlimited ինտերնետ-ծառայություն է տրամադրում` օգտագործելով ժամանակին իրեն մենաշնորհային կարգով պատկանող հեռախոսային ցանցի ենթակառույցները, իսկ մյուս պրովայդերները զրկված են նման հնարավորությունից”:
Արմինե Ուդումյանը հայտնել է, որ պրովայդերները դիմել են հանձնաժողովին տվյալ խնդիրն ուսումնասիրելու, ինչպես նաեւ “ԱրմենՏել” ընկերությունն ինտերնետ-ծառայության շուկայում գերակշռող դիրք զբաղեցնող ճանաչելու հարցը քննարկելու խնդրանքով:
ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի խնդրանքով մեկնաբանելով պրովայդերների գործողությունները` “ԱրմենՏելի” մամլո քարտուղար Անուշ Բեգլոյանն ասել է, որ “մեր ընկերության հանդեպ բողոքներն այնքան էլ հասկանալի չեն, քանի որ շատ պրովայդերներ իրենք են կազմակերպում իրենց հասանելիությունը տվյալների փոխանցման միջազգային ուղիներին` կազմակերպելով մուտք գործող տրաֆիկը արբանյակային ալեհավաքների միջոցով եւ միայն դուրս եկողը` “ԱրմենՏելի” միջոցով:
Մեկնաբանելով հայտարարություններն այն մասին, որ “ԱրմենՏելը” պրովայդերներին առանձնացված հեռախոսագծեր չի տրամադրում, Անուշ Բեգլոյանն ընդգծել է, որ “մենք տրամադրել ենք եւ շարունակում ենք տրամադրել պրովայդերներին նմանատիպ հնարավորություն”:
“Հարցն այն է, որ տեխնիկապես դա միշտ չէ որ հնարավոր է: Ենթակառուցվածքի օգտագործման հնարավորությունը խիստ սահմանափակ է, եւ “ԱրմենՏելը” ձգտում է առաջին հերթին բավարարել վերջնական սպառողների պահանջները եւ հետո միայն` առեւտրային հաճախորդների՚,- ասել է “ԱրմենՏելի” մամլո քարտուղարը:
“Ցանկացած դեպքում “ԱրմենՏելը” հետեւելու է օրենքին, եւ մեր դիրքը մենք փաստարկելու ենք միայն գործող օրենսդրության շրջանակներում”,- ամփոփել է Անուշ Բեգլոյանը:

Web и Arminco жалуются на «АрменТел», оператор считает их претензии необоснованными
Ереван /Медиамакс/. Комиссия по защите экономической конкуренции /КЗЭК/ Армении инициировала## производство в отношении компании «АрменТел» на основании заявлений интернет провайдеров Web и Arminco.
Как сообщила Медиамакс пресс-секретарь комиссии Армине Удумян, в своих заявлениях провайдеры отметили, что в условиях предоставления услуг доступа к интернету компанией «АрменТел» есть проявления ограничения конкуренции.
В заявлениях Web и Arminco отмечается, что ««АрменТел» предоставляет интернет-услуг Hi-Line Unlimited, используя принадлежавшую ей когда-то в монопольном порядке инфраструктуру телефонной сети, а другие провайдеры лишены подобной возможности».
Армине Удумян сообщила, что провайдеры обратились к комиссии с просьбой рассмотреть данную проблему, а также обсудить вопрос признания «АрменТел» компанией, занимающей доминирующее положение на рынке интернет-услуг.
Комментируя по просьбе Медиамакс действия провайдеров, пресс-секретарь «АрменТел» Ануш Беглоян сказала, что «претензии к нашей компании не совсем понятны, так как многие провайдеры самостоятельно организуют доступ к международным каналам передачи данных, организуя входящий трафик через спутниковые антенны, и только исходящий - через «Арментел»».
Комментируя заявления о том, что «АрменТел» не предоставляет провайдерам выделенные линии, Ануш Беглоян подчеркнула, что «мы предоставляли и продолжаем предоставлять провайдерам такую возможность».
«Вопрос заключается в том, что технически это не всегда возможно. Возможность использования инфраструктуры крайне ограничена, и «АрменТел» старается в первую очередь удовлетворять потребности конечных пользователей и только потом - коммерческих клиентов», - сказала пресс-секретарь «АрменТел».
«В любом случае «АрменТел» будет следовать закону, и аргументировать свою позицию мы будем только в рамках действующего законодательства», - резюмировала Ануш Беглоян.