Կենտրոնական բանկերի կողմից ազգային թվային արժույթների գործարկումը հետագայում կարող է հնարավորություն ընձեռել իրականացնել անդրսահմանային փոխանցումներ՝ շրջանցելով SWIFT համակարգը։Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահի առաջին տեղակալ Օլգա Սկորոբոգատովան։ «Ավելի քան 30 կենտրոնական բանկեր այսօր աշխատում են ազգային թվային արժույթների ուղղությամբ։ Կարծում եմ, այն արագությունը, որով նրանք ուսումնասիրում են այս թեման, վկայում է այն մասին, որ 5-7 տարվա ընթացքում մի քանի երկիր կներկայացնի իր ազգային թվային արժույթը։ Եվ այդ ժամանակ հնարավոր կլինի լուծել ուղիղ ինտեգրման հարցերը։ Այս պարագայում SWIFT-ը կարող է այլեւս պետք չգա, քանի որ դրանք արդեն այլ տեխնոլոգիական փոխգործակցություններ են»,- ասել է նա: 11.11.2020 | 12:45 Moody's-ը գնահատել է թվային ռուբլու հեռանկարները Միաժամանակ, Սկորոբոգատովան նշել է, որ SWIFT-ը կարող է դառնալ թվային արժույթների համար հարթակներից մեկը, եթե դա համապատասխանում է իր զարգացման ռազմավարությանը:Նա նաեւ նշել է, որ թվային արժույթների հիման վրա միջազգային փոխանցումներ գործարկելիս՝ բացի բարձր արագությունից, կարեւոր է ապահովել ավելի ցածր միջնորդավճարներ, քան առկա են շուկայում: 02.12.2020 | 11:17 Ռուսաստանի ԿԲ-ն ինքնուրույն կթողարկի թվային ռուբլին Banks.am-ը հիշեցնում է, որ Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Ալեքսեյ Զաբոտկինը դեկտեմբերի սկզբին ասել էր, որ թվային արժույթը կլինի Կենտրոնական բանկի պարտավորությունը, այսինքն՝ ԿԲ-ն իսկապես ինքնուրույն է թողարկելու թվային ռուբլին: Նրա խոսքով՝ թվային արժույթի տարածման ընթացքում համագործակցությունը ֆինանսական շուկայի մասնակիցների հետ քաղաքացիների եւ իրավաբանական անձանց համար կախված կլինի այն մոդելից, որն ի վերջո կընտրվի:«Թվային ռուբլին փողի երրորդ ձեւն է, որը թողարկվելու է ՌԴ Կենտրոնական բանկի կողմից եւ շրջանառվելու է արդեն գոյություն ունեցող ձեւերի՝ կանխիկի եւ անկանխիկի հետ մեկտեղ»,- նշել էր Զաբոտկինը: Tweet Դիտում՝ 7744

Cоздание и внедрение центральными банками национальных цифровых валют в последующем позволит проводить трансграничные переводы, минуя SWIFT.Как сообщает ТАСС, об этом заявила первый заместитель председателя Центрального банка России Ольга Скоробогатова.«Более 30 регуляторов сейчас работают над национальными цифровыми валютами. Я думаю, что эта скорость, с которой регуляторы погрузились в эту тему, как раз говорит о том, что на горизонте 5-7 лет точно несколько стран выйдут с национальной цифровой валютой. И тогда можно будет решать вопросы прямой интеграции. В этом случае SWIFT может не понадобиться, потому что это другие уже технологические взаимодействия»,- сказала она. 11.11.2020 | 12:45 Moody's оценило перспективы цифрового рубля При этом Скоробогатова отметила, что SWIFT сможет стать одной из платформ для цифровых валют, если это соответствует его стратегии развития.Она также отметила, что при запуске международных переводов на базе цифровых валют важно, помимо высокой скорости, обеспечить более низкие комиссии, чем существующие на рынке. 02.12.2020 | 11:17 ЦБ России будет самостоятельно эмитировать цифровые рубли Banks.am напоминает, что в начале декабря заместитель председателя Центрального банка России Алексей Заботкин говорил, что цифровая валюта будет обязательством Центрального банка, то есть ЦБ будет действительно эмитировать цифровые рубли самостоятельно. По его словам, взаимодействие с участниками финансового рынка при распространении цифрового рубля для граждан и юридических лиц будет зависеть от модели, которая в итоге будет выбрана.«Цифровой рубль - это третья форма денег, которые будут эмитироваться Центробанком и обращаться наряду и дополнительно к уже существующим формам - наличным и безналичным рублям»,- отмечал Заботкин. Tweet Просмотры 7743