Կոստինը խոսել է ԵԱՏՄ-ում միասնական վճարային միջավայրի ստեղծման մասին
Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) երկրներին անհրաժեշտ է ստեղծել ազգային արժույթների հաշվարկով միասնական վճարային միջավայր:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին հայտարարել է ՎՏԲ-ի ղեկավար Անդրեյ Կոստինը Եվրասիական զարգացման բանկի (ԵԱԶԲ) կողմից կազմակերպած առաջին Եվրասիական համագումարի շրջանակում:
«Մենք տեսնում ենք, որ ռուբլին աստիճանաբար դառնում է հիմնական հաշվարկային միջոց եւ խնդիրը, որն այսօր դրված է օրակարգում՝ ազգային արժույթների հաշվարկով միասնական վճարային միջավայրի ստեղծումն է»,- ասել է նա:
«Միաժամանակ, պարտադիր չէ սպասել մինչեւ մենք ամբողջությամբ կկառուցենք ճարտարապետությունը օրենսդրության ոլորտում: Մենք պատրաստ ենք առաջ շարժվել, եւ բանկերը հիմնականում կարող են հանդես գալ որպես տնտեսական զարգացման եւ ինտեգրման լոկոմոտիվ»,- ավելացրել է ՎՏԲ-ի ղեկավարը:
Կոստինը նաեւ նշել է, որ միության մասնակից երկրների միջեւ աստիճանաբար ձեւավորվում է փոխառությունների միասնական շուկա:
«ԵԱՏՄ երկրներն ու ընկերությունները գնալով ավելի շատ են հետաքրքրված նրանում, որպեսզի իրենց պարտատոմսերը տեղաբաշխեն ռուբլով: Այսօրվա դրությամբ ԵԱՏՄ բոլոր երկրներից ռուբլով դրույքներն ամենացածրն են»,- ասել է նա, հավելելով, որ նման ֆինանսավորում իրականացվել է Ղազախստանի եւ Բելառուսի, ինչպես նաեւ մի շարք մասնավոր ընկերությունների կողմից:

Андрей Костин выступил за создание единого платежного пространства в ЕАЭС
Странам Евразийского экономического союза (ЕАЭС) необходимо создать единое платежное пространство с расчетами в национальных валютах.
Как передает ТАСС, об этом заявил глава ВТБ Андрей Костин в рамках первого Евразийского конгресса, организованного Евразийским банком развития (ЕАБР).
«Мы видим, что постепенно рубль становится основным расчетным средством, и это задача, которая стоит сегодня на повестке дня, - создание единого платежного пространства в расчете в национальных валютах»,- сказал он.
«Вместе с тем не обязательно ждать, пока мы полностью выстроим архитектуру в области законодательства. Мы готовы двигаться дальше, и банки в значительной могут выступить локамотивом экономического развития, интеграции», - добавил глава ВТБ.
Костин также отметил, что между странами-участниками союза постепенно формируется единый рынок заимствований.
«Все больше компаний и стран ЕАЭС заинтересованы в том, чтобы осуществлять размещения своих облигаций в рублях. Из всех стран ЕАЭС ставки по рублям самые низкие на сегодня»,- сказал он добавив, что такое финансирование было произведено со стороны Казахстана и Белоруссии, а также ряда частных компаний.