Երաշխավորված ավանդների սահմանաչափերը կբարձրանան
Evocabank-ը տեղեկացնում է, որ ֆիզիկական անձանց բանկային ավանդները սկսած դեկտեմբերի 1-ից կերաշխավորվեն ավելի մեծ սահմանաչափերով։
Մասնավորապես՝ դեկտեմբերի 1-ից կգործեն ավանդների երաշխավորման նոր սահմանաչափեր`
- Եթե ավանդատուն անվճարունակ բանկում ունի միայն դրամային բանկային ավանդ, ապա երաշխավորված ավանդի չափը 16 մլն դրամ է  (նախկին 10 մլն-ի փոխարեն):
- Եթե ավանդատուն անվճարունակ բանկում ունի միայն արտարժութային բանկային ավանդ, ապա երաշխավորված ավանդի չափը 7 մլն դրամ է (նախկին 5 մլն-ի փոխարեն):
- Եթե ավանդատուն անվճարունակ բանկում ունի դրամային եւ արտարժութային բանկային ավանդներ, եւ դրամային բանկային ավանդի գումարը 7 մլն դրամից ավելի է, ապա երաշխավորվում է միայն դրամային ավանդը` մինչեւ 16 մլն դրամով (նախկին 10 մլն-ի փոխարեն),
- Եթե ավանդատուն անվճարունակ բանկում ունի դրամային եւ արտարժութային բանկային ավանդներ, եւ դրամային բանկային ավանդի գումարը պակաս է 7 մլն դրամից, ապա երաշխավորվում է դրամային բանկային ավանդն ամբողջությամբ եւ արտարժութային բանկային ավանդը` 7 մլն դրամի (նախկին 5 մլն-ի փոխարեն) եւ հատուցված դրամային բանկային ավանդի տարբերության չափով:
Նոր սահմանաչափերը կտարածվեն նաեւ 2020թ․ դեկտեմբերի 1-ի դրությամբ գործող ավանդային պայմանագրերի վրա։
Ավանդատուի` նույն բանկում ունեցած բոլոր դրամային ավանդները համարվում են մեկ ավանդ, բացառությամբ՝ չերաշխավորված ավանդների, իսկ ավանդատուի` նույն բանկում ունեցած բոլոր արտարժութային ավանդները համարվում են մեկ ավանդ, բացառությամբ՝ չերաշխավորված ավանդների:
Եթե ավանդատուն ունի ավանդներ ՀՀ տարածքում գործող մի քանի բանկերում, ապա նրա ավանդները երաշխավորվում են յուրաքանչյուր բանկում`առավելագույն սահմանաչափով։
Ավանդների հատուցման երաշխավորողն է Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամը։
Ֆիզիկական անձանց բանկային ավանդների հատուցումը երաշխավորելու մասին օրենքի նպատակն է՝ նպաստել ՀՀ բանկային համակարգի հուսալիության, բանկային համակարգի նկատմամբ հանրության վստահության բարձրացմանը եւ ապահովել ավանդատուների շահերի պաշտպանությունը:

Максимальные размеры гарантированных вкладов будут увеличены
Evocabank cообщает, что с 1 декабря будет гарантировано возмещение большего размера банковских вкладов физических лиц.
В частности, с 1 декабря будут действовать следующие максимальные суммы, подлежащие возмещению:
- Если вкладчик имеет в неплатежеспособном банке драмовый банковский вклад, то размер гарантированнного вклада составит 16 млн драмов (вместо прежних 10 млн драмов).
- Если вкладчик имеет в неплатежеспособном банке только инвалютный банковский вклад, размер гарантированного вклада составлит 7 млн драмов (вместо прежних 5 млн драмов).
- Если вкладчик имеет в неплатежеспособном банке как драмовый, так и инвалютный вклады, а сумма драмового банковского вклада превышает 7 млн драмов, то гарантируется только драмовый вклад  в размере до 16 млн драмов (вместо прежних 10 млн драмов).
- Если вкладчик имеет в неплатежеспособном банке как драмовый, так и инвалютный вклады, а сумма драмового банковского вклада меньше 7 млн драмов, то гарантируется драмовый банковский вклад в полном объеме и инвалютный банковский вклад в размере разницы между 7 млн драмов (вместо прежних 5 миллионов драмов) и подлежащим возмещению драмовым банковским вкладом.
Вновь установленные максимальные размеры вкладов распространяются также на действующие по состоянию на 1 декабря 2020г. депозитные договора.
Все драмовые вклады вкладчика в одном и том же банке считаются одним вкладом, за исключением негарантированных вкладов, и все инвалютные вклады в одном и том же банке считаются одним вкладом, за исключением негарантированных вкладов.
Если вкладчик имеет вклады в нескольких банках, функционирующих на территории РА, то его вклады гарантируются в каждом банке в размере максимальных сумм.
Гарантом возмещения вкладов является Фонд гарантирования возмещения по вкладам.
Целью закона о гарантировании банковских вкладов физических лиц является содействие укреплению надежности банковской системы РА, повышению доверия общества к банковской системе, а также обеспечение защиты интересов вкладчиков.