ՀԲ-ն $12 մլրդ է հատկացնում պատվաստանյութ գնելու եւ մատակարարելու համար
Համաշխարհային բանկը (ՀԲ) $12 մլրդ է հատկացրել կորոնավիրուսի բուժման համար պատվաստանյութեր, թեստեր ու դեղորայք գնելու եւ 112 երկրների բնակիչների շրջանում բաշխելու համար։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին հայտարարել է ՀԲ նախագահ Դեւիդ Մելպասը (David Malpass) G20 երկրների ֆինանսների նախարարների եւ կենտրոնական բանկերի ղեկավարների հանդիպմանը։ Նա հավելել է, որ իր կողմից ղեկավարած կառույցը պատրաստվում է եւս $4 մլրդ հատկացնել այդ նպատակով։
Տրամադրվող միջոցները հանդիսանում են ՀԲ կորոնավիրուսի համավարակի հետեւանքների դեմ պայքարին ուղղվող $160 մլրդ չափով փաթեթի մի մասը։
«Մենք ունենք 112 երկրներում առողջապահության ոլորտում արտակարգ իրավիճակին արձագանքման ծրագրեր եւ օգտագործում ենք արագացված մեխանիզմ, որն այսօր հնարավորություն է տալիս հասանելիություն ստանալ եւս 12 մլրդ-ի՝ պատվաստանյութ գնելու եւ մատակարարելու համար։ ՀԲ կազմի մեջ մտնող Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան աշխատում է հավելյալ $4 մլրդ ներդնելու ուղղությամբ՝ պատվաստանյութերի եւ պատվաստման ծրագրերի համար անհրաժեշտ միջոցների պատրաստման եւ տարածման համար»,- նշել է Դեւիդ Մելպասը։

ВБ выделил $12 млрд на закупку и распределение вакцины
Всемирный банк (ВБ) выделил $12 млрд на закупку и распределение среди жителей 112-и стран вакцин от коронавируса, тестов, а также лекарств для лечения заболевания, вызываемого COVID-19.
Как сообщает ТАСС, об этом заявил президент ВБ Дэвид Мэлпас на встрече министров финансов и глав центробанков G20. Он добавил, что в этих целях ВБ готовится выделить еще $4 млрд.
Выделяемые средства являются частью пакета в размере $160 млрд, которые ВБ намерен направить на борьбу с последствиями пандемии к 30 июня 2021 года.
«У нас есть программы реагирования на чрезвычайную ситуацию в области здравоохранения в 112-и странах, и мы используем ускоренный механизм, который сейчас позволяет получить доступ еще к $12 млрд для закупок вакцины и их доставки. Международная финансовая корпорация (входит в структуру ВБ) работает над тем, чтобы инвестировать дополнительные $4 млрд в изготовление и распространение вакцин и средств для программ вакцинации»,- отметил Дэвид Мэлпас.