ԵԱԶԲ. Հայաստանի ՀՆԱ-ն այս տարի կնվազի 3,5%-ով
Եվրասիական զարգացման բանկը (ԵԱԶԲ) կանխատեսմամբ՝ 2020թ. Հայաստանի ՀՆԱ-ն կնվազի 3,5%-ով, սակայն 2021-2022 թթ. աճի միտում կարձանագրվի:
Այս մասին ասված է ԵԱԶԲ վերլուծական աշխատանքի գծով Տնօրինության կողմից պատրաստած Հայաստանին վերաբերող մակրոտնտեսական զեկույցում:
Նշվում է, որ 2020թ. առաջին կեսին Հայաստանի տնտեսության անկումը կազմել է 5,7%: ՀՆԱ-ի կրճատման հիմնական պատճառ է հանդիսացել կորոնավիրուսի համավարակի բացասական ազդեցությունը:
«Երկրում նկատվում է սպառողական եւ ներդրումային պահանջարկի կրճատում՝ պայմանավորված սանիտարական սահմանափակումներով, եկամուտների կրճատմամբ, այդ թվում՝ արտասահմանից ստացվող դրամական փոխանցումների տեսքով, ինչպես նաեւ զբաղվածության նվազմամբ եւ անորոշության աճով»,- ասված է զեկույցում:
ԵԱԶԲ կանխատեսման բազային սցենարի համաձայն՝ 2021-2022թթ. տնտեսությունում կանխատեսվում է վերականգնողական աճ տարեկան 7-9% -ի սահմաններում, ինչը պայմանավորված կլինի այնպիսի գործոններով, ինչպիսիք են դրամական փոխանցումների ծավալների ընդլայնումը, արտահանվող ապրանքների գների ավելացումը, ինչպես նաեւ հարկաբյուջետային եւ դրամավարկային քաղաքականության խթանումը:
Զեկույցում նշվում է, որ գնաճը մնացել է ՀՀ կենտրոնական բանկի նպատակային միջակայքից ցածր (4 ± 1,5%)`հունիսին կազմելով 1,7%, իսկ օգոստոսին՝ 1,8%:

В этом году ЕАБР ожидает снижения ВВП Армении на 3,5%
Евразийский банк развития (ЕАБР) прогнозирует, что в 2020 году ВВП  Армении снизится на 3,5%, но вернется к росту в 2021-2022 годах.
Об этом говорится в макроэкономическом обзоре Республики Армения, подготовленном Дирекцией по аналитической работе ЕАБР.
Отмечается, что в первой половине 2020 года экономика Армении испытала спад в размере 5,7%. Основной причиной сокращения реального ВВП стало негативное влияние пандемии коронавирусной инфекции COVID-19.
«В стране наблюдается сокращение потребительского и инвестиционного спроса, обусловленное санитарными ограничениями, снижением доходов, в том числе получаемых в форме переводов из-за рубежа, занятости, и ростом неопределенности»,- отмечается в обзоре.
Согласно базовому сценарию прогноза ЕАБР, в 2021-2022 годах в экономике прогнозируется восстановительный рост на уровне 7-9% в год при поддержке таких факторов, как расширение объемов денежных переводов в страну и увеличение цен на экспортную продукцию (в частности, на руды и металлы) по мере нормализации экономической ситуации в мире, а также благодаря стимулирующей налогово-бюджетной и монетарной политике.
В обзоре отмечается, что инфляция осталась ниже целевого интервала Центрального банка Армении (4 ± 1,5%), составив 1,7 в июне и 1,8% в августе.