Fitch Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալությունը բարելավել է 2020թ. համար համաշխարհային ՀՆԱ-ի անկման կանխատեսումը՝ 4,6%-ից մինչեւ 4,4%: Ինչպես հաղորդում է Finmarket.ru-ն, այս մասին են վկայում սեպտեմբեր ամսվա Global Economic Outlook (GEO) զեկույցի տվյալները:Ինչպես նշում են գործակալության վերլուծաբանները, կանխատեսման բարելավումը բացատրվում է այն հանգամանքով, որ կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված աննախադեպ դժվար ճգնաժամից հետո տնտեսական ակտիվության վերականգնումը տեղի է ունենում ավելի արագ, քան սպասվում էր: Այնուամենայնիվ, ինչպես նշում են Fitch-ում, մոտ ժամանակներում տնտեսության վերականգնման տեմպերը կարող են նորից դանդաղել: 30.06.2020 | 09:19 Fitch. Բարձր է մնում համազգային լոքդաունների վերսկսման ռիսկը «Չինաստանն արդեն վերադարձել է ՀՆԱ-ի մինչճգնաժամային մակարդակին, իսկ մանրածախ վաճառքներն ԱՄՆ-ում, Ֆրանսիայում եւ Մեծ Բրիտանիայում գերազանցում են փետրվար ամսվա մակարդակը, սակայն մենք կասկածում ենք, որ կարելի է սպասել տնտեսության V-անման վերականգնման: Եվրոպայում գործազրկության հետ կապված խնդիրները դեռ առջեւում են, ընկերությունները կրճատում են ներդրումները, իսկ սոցիալական հեռավորության միջոցները շարունակում են սահմանափակել մասնավոր սպառումը»,- նշել է Fitch Ratings-ի գլխավոր տնտեսագետ Բրայան Կուլտոնը: Fitch-ի փորձագետները 2020թ. համար լավացրել են ԱՄՆ-ի մասով կանխատեսումը. իրենց գնահատականով՝ երկրի ՀՆԱ-ն կնվազի 4,6%-ով, այլ ոչ թե 5,6%-ով, ինչպես սպասվում էր հունիսին: Այս տարվա համար Չինաստանի տնտեսության աճի կանխատեսումը դեռեւս հուլիսի վերջին բարձրացվել էր մինչեւ 2,7%, մինչդեռ հունիսին այդ ցուցանիշը կազմում էր 1,2%:Միաժամանակ, եվրագոտու ՀՆԱ-ի նվազման կանխատեսումը ընթացիկ տարվա համար վատթարացել է 8%-ից մինչեւ 9%, Մեծ Բրիտանիայինը՝ 9%-ից մինչեւ 11,5%, զարգացող երկրներինը (բացառությամբ՝ Չինաստանի)՝ 4,7%-ից մինչեւ 5,7%: Զարգացող երկրների համար կանխատեսման վատթարացումը արտացոլում է, մասնավորապես, 2021թ. մարտին ավարտվող ֆինանսական տարում Հնդկաստանի ՀՆԱ-ի անկման կանխատեսման փոփոխությունը՝ 5%-ից մինչեւ 10,5%:«Մենք չենք սպասում, որ տնտեսության վերականգնման ներկայիս տեմպերը կպահպանվեն առաջիկա ամիսներին, քանի որ դրական միտումը, կապված կարանտինային միջոցների չեղարկման հետ, թուլանում է, աշխատանքի շուկայի խնդիրները սահմանափակում են սպառողական ծախսերը, իսկ ընկերությունները կրճատում են ներդրումները: Բացի այդ, քանի որ կորոնավիրուսի տարածումը դեռեւս չի վերահսկվում, շարունակվող սոցիալական հեռավորությունը եւ համապատասխան սահմանափակումները կզսպեն տնտեսական ակտիվությունը»,- նշել է Բրայան Կուլտոնը: Tweet Դիտում՝ 5014

Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings улучшило прогноз снижения для мирового ВВП на 2020 год до 4,4% с ранее ожидавшихся 4,6%. Как сообщает Finmarket.ru, об этом говорится в сентябрьском докладе Global Economic Outlook (GEO).Как отмечают аналитики агентства, улучшение прогноза связано с тем, что процесс восстановления экономической активности после беспрецедентно тяжелого кризиса, вызванного пандемией коронавируса, происходит быстрее, чем ожидалось.Тем не менее, темпы восстановления экономики могут вновь замедлиться в скором времени указывают в Fitch Ratings. 30.06.2020 | 09:19 Fitch։ Остается высокий риск возобновления общенациональных локдаунов «Китай уже вернулся к докризисному уровню ВВП, а показатели розничных продаж в США, Франции и Великобритании превосходят февральские уровни, однако мы сомневаемся, что можно ожидать V-образного восстановления экономики. Серьезные проблемы с безработицей в Европе еще впереди, компании сокращают капиталовложения, и меры социального дистанцирования продолжают ограничивать частное потребление»,- отметил главный экономист Fitch Ratings Брайан Култон.Эксперты Fitch улучшили прогноз для США на 2020 год: ВВП страны, по их оценкам, снизится на 4,6%, а не на 5,6%, как ожидалось в июне. Прогноз роста китайской экономики на этот год еще в конце июля был повышен агентством до 2,7% с ожидавшихся в июне 1,2%.В то же время, прогноз снижения ВВП еврозоны на текущий год был ухудшен до 9% с 8%, Великобритании - до 11,5% с 9%, для развивающихся рынков (без учета Китая) - до 5,7% с 4,7%. Ухудшение прогноза для развивающихся рынков отражает, в частности, изменение прогноза падения ВВП Индии в финансовом году, завершающемся в марте 2021 года, до 10,5% с ожидавшихся ранее 5%.«Мы не ожидаем, что нынешние темпы восстановления экономики сохранятся в ближайшие месяцы, поскольку позитивный импульс, связанный со снятием карантинных мер, ослабевает, проблемы рынка труда ограничивают потребительские расходы, в то время как компании сокращают капиталовложения. Кроме того, поскольку распространение коронавируса по-прежнему не взято под контроль, продолжающееся социальное дистанцирование и соответствующие ограничения будут сдерживать экономическую активность»,- подчеркнул Брайан Култон. Tweet Просмотры 5017