ՀՀ կառավարությունն առաջարկում է սահմանափակել 3 մլն դրամ գումարը գերազանցող կանխիկ գործառնությունները
04.04.2008 | 15:19 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան /Մեդիամաքս/. Հայաստանի կառավարությունն այսօր հավանություն է տվել ##“Կանխիկ գործառնությունների սահմանփակման մասին” օրինագծին:
Ինչպես այսօր Երեւանում կայացած ճեպազրույցում հայտնել է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի Խորհրդի անդամ Վաչե Գաբրիելյանը, օրինագիծն ենթադրում է 2009 թվականի հունվարի 1-ից սահմանափակել 3 մլն դրամ գումարը գերազանցող կանխիկ գործառնությունները:
ԿԲ ներկայացուցիչը նշել է, որ օրենքը նախատեսում է ոչ կանխիկ գործառնություններ իրականացնել նաեւ աշխատավարձի 60 հազար դրամը գերազնացելու դեպքում: Նրա խոսքերով, այսօր Հայաստանում գործառնությունների 50%-ը կատարվում են վճարման կանխիկ ճանապարհով:

Правительство Армении предлагает ограничить наличные операции, превышающие сумму в 3 млн драмов
Ереван /Медиамакс/. Правительство Армении одобрило сегодня проект закона “Об ограничении## наличных операций".
Как сообщил сегодня на брифинге в Ереване член Совета Центрального Банка Армении Ваче Габриелян, законопроект предполагает с 1 января 2009 года ограничить наличные операции, превышающие сумму в 3 млн драмов.
Представитель ЦБ отметил, что закон предусматривает безналичные операции также в случае превышения зарплаты 60 тысяч драмов. По его словам, сегодня путем наличных оплат в Армении проводится 50% операций.