IDBank-ը հաղթեց զավեշտալի «22 մլն-անոց» գործը
«Բ.Մ.Լ. Արզնի ընկերությունն ընդդեմ Անելիք Բանկի» գործով ՀՀ վերաքննիչ դատարանի 12.03.20 թվականի որոշման դեմ «Բ.Մ.Լ.Արզնի» ՍՊԸ-ի տնօրենի եւ նույն ընկերության սնանկության գործով կառավարչի բերած վճռաբեկ բողոքը վարույթ չի ընդունվել։
Բանկում հիշեցրել են, ս.թ. մարտի 12-ին Վերաքննիչ դատարանը բեկանել էր Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի վճիռը, իսկ «Բ.Մ.Լ. Արզնի» ընկերության՝ Բանկից 22 մլն դոլարի պահանջն անհիմն որակել։
Բանկի Վարչության նախագահ Մհեր Աբրահամյանի խոսքով՝ սա կարող ենք անվանել արդարության եւ արդարադատության վերականգնում. «Ուրախ ենք արձանագրել, որ Վճռաբեկ դատարանն անգամ վարույթ չի ընդունել այս անհեթեթ բողոքը եւ ուժի մեջ է թողել Վերաքննիչ դատարանի որոշումը։ Այսինքն՝ բանկը չունի որեւէ պարտավորություն «Բ.Մ.Լ. Արզնի» ընկերության եւ նույն ընկերության սնանկության կառավարչի նկատմամբ»,- ասել է Մհեր Աբրահամյանը։
«Բ.Մ.Լ. Արզնի» ընկերության նախկին սեփականատեր Գեւորգ Աֆանդյանը 2010 թվականին «Անելիք Բանկից» ստացել էր 7 մլն ԱՄՆ դոլար վարկ, չէր կատարել իր վարկային պարտավորությունները, սակայն որոշ ժամանակ անց բանկի հետ կնքված համաձայնագրով (համաձայնագիրն, ի դեպ, առոչինչ է ճանաչվել առաջին ատյանի դատարանի կողմից) Աֆանդյանը հետ էր ստացել գույքի 33,3%-ը, եւ այժմ էլ բանկից պահանջում էր 22 մլն ԱՄՆ դոլար տուգանք։
«Առանձնահատուկ շնորհակալություն եմ հայտնում մեր հաճախորդներին, ովքեր անվերապահորեն վստահել են մեզ դատական այս քաշքշուկի ողջ ընթացքում եւ գնահատել են մեր կողմից առաջարկվող ծառայությունները, սպասարկման որակն ու գործընկերային հարաբերությունները։ Մենք շարունակում ենք առաջ շարժվել մեր կողմից որդեգրված թվայնացման ռազմավարության ճանապարհով, կատարելագործել  առաջարկվող գործիքակազմն ու նորարար պրոդուկտներով համալրել մեր հաճախորդների առօրյան»,- եզրափակել է Մհեր Աբրահամյանը։

IDBank выиграл нелепое дело «на 22 миллиона долларов»
Кассационная жалоба директора ООО «Б.М.Л. Арзни» и управляющего банкротством того же ООО против решения апелляционного суда РА от 12.03.20 по делу «Компания Б.М.Л. Арзни против Анелик Банка» не была принята кассационным судом.
В банке напомнили, что 12-го марта этого года апелляционный суд отменил приговор суда общей юрисдикции Еревана и признал необоснованным требование компании «Б.М.Л. Арзни» о взыскании 22 миллионов долларов с банка.
По словам председателя Правления банка Мгера Абраамяна, это можно назвать восстановлением справедливости. «Мы рады отметить, что кассационный суд даже не принял эту нелепую жалобу и оставил действительным решение апелляционного суда. То есть банк не имеет никаких обязательств перед компанией «Б.М.Л. Арзни» и управляющим банкротством того же ООО»,- сказал Мгер Абраамян.
Бывший владелец компании «Б.М.Л. Арзни» Геворг Афандян в 2010г. получил от «Анелик Банк»-а кредит в 7 миллионов долларов США, не выполнил свои кредитные обязательства, по соглашению, подписанному с банком (кстати, соглашение было признано недействительным судом первой инстанции) получил 33,3% собственности обратно, а позже выступил против банка с требованием выплаты штрафа в размере 22 миллионов долларов США.
«Хотелось бы особенно поблагодарить наших клиентов, которые безоговорочно доверяли нам в течение всех этих судебных перипетий и ценили предлагаемые нами услуги, качество обслуживания и партнерские отношения. Мы продолжаем идти вперед путем принятой нами стратегии цифровизации, совершенствовать предлагаемый инструментарий и дополнять повседневную жизнь наших клиентов инновационными продуктами»,- заключил Мгер Абраамян.