Քննարկվել է լիզինգի պետական աջակցության ծրագիրը
07.08.2020 | 15:13 Գլխավոր էջ / Նորություններ /
Լուսանկարը՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարություն
Հանդիպմանը, որին մասնակցել են «Արմսվիսբանկ», «Ամերիաբանկ» ընկերությունների, «ԱԳԲԱ Լիզինգ», «Արմենիա լիզինգ քամփնի» ունիվերսալ վարկային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները, քննարկվել է «ՀՀ-ում ագրոպարենային ոլորտի սարքավորումների ֆինանսական վարձակալության՝ լիզինգի պետական աջակցության» ծրագիրը։
«Գյուղատնտեսական սարքավորումների ձեռքբերման համար այս տարվա առաջին կիսամյակում արդեն տրամադրվել է 284 լիզինգ՝ 20%-ով գերազանցելով նախորդ տարվա ցուցանիշը։ Մեր նպատակներից է պետական աջակցության ծրագրերը դարձնել առավելագույնս կիրառելի եւ հարմարավետ հնարավոր շահառուների համար», - նշել է Արման Խոջոյանը։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ ԿԲ-ի հետ համատեղ կմշակվեն ծրագրով ձեռքբերվող ջերմոցային կոնստրուկցիաների, սառնարանային սարքավորումների եւ սպանդանոցային տնտեսությունների կառուցման համար անհրաժեշտ իրավաբանական կարգավորումները, որոնք առաջիկայում կներառվեն ծրագրում՝ բացառելով ծրագրի իրականացման փուլում հնարավոր խոչընդոտները։