Սարկիսովները պատրաստ են փոխհատուցել նաեւ հայերի կրած վնասը
«ՌԵՍՈ-Գարանտիա» ռուսաստանյան ապահովագրական խմբի համասեփականատեր Նիկոլայ Սարկիսովը հայտարարել է, որ ադրբեջանական բիզնեսի ներկայացուցիչները հրաժարվում են փոխհատուցել հուլիսին Մոսկվայում տեղի ունեցած անկարգությունների պատճառով հայ գործարարներին հասցված վնասը։
Ինչպես հաղորդում է RBC-ն, այս մասին հայտարարությունը հրապարակվել է Սարկիսովների ընտանիքի եւ «Հայերի ասամբլեա» կազմակերպության անունից։
Banks.amհիշեցնում է, որ ավելի վաղ Սարկիսովների ընտանիքը պատրաստակամություն էր հայտնել փոխհատուցել հայերի կողմից Մոսկվայում ադրբեջանցի գործարարների սեփականությանը հասցված վնասը։
«Այս առաջարկը մնում է ուժի մեջ, եւ մենք չենք հրաժարվի դրանից»,- նշել է Նիկոլայ Սարկիսովը։
«Միաժամանակ, ստիպված եմ ափսոսանքով արձանագրել Մոսկվայի ադրբեջանական բիզնես համայնքի կողմից համարժեք քայլերի բացակայությունը»,- հավելել է Սարկիսովը։
Այս կապակցությամբ նա հայտնել է, որ իր ընտանիքը պատրաստ է փոխհատուցել նաեւ Մոսկվայի հայ գործարարներին հասցված վնասը։
«Չկիսելով հայերի եւ ադրբեջանցիների հավասար պատասխանատվության մասին կարծիքը Մոսկվայի վերջին իրադարձությունների համատեքստում, համարում եմ դրանք հավասար սեփական ունեցվածքի եւ մասնավոր սեփականության իրավունքի պաշտպանության առումով»,- եզրափակել է գործարարը։
Banks.am-ը նշում է, որ Նիկոլայ եւ Սերգեյ Սարկիսով եղբայրները «Ռուսաստանի 2020թ. ամենահարուստ 200 գործարարների» ցուցակում զբաղեցրել են 146-րդ եւ 147-րդ տեղերը, յուրաքանչյուրը՝ $700 մլն կարողությամբ: Անցած տարվա համեմատ նրանց կարողությունը կրճատվել է $100-ական միլիոնով:

Совладелец российской страховой группы «РЕСО-Гарантия» Николай Саркисов заявил, что представители азербайджанского бизнеса отказываются возместить армянским предпринимателям ущерб, нанесенный во время июльских беспорядков в Москве.Как сообщает RBC, такое обращение опубликовано от имени семьи Саркисовых и «Ассамблеи армян».Banks.am напоминает, что ранее семья Саркисовых заявила о готовности возместить ущерб, нанесенный армянами в отношении собственности азербайджанских бизнесменов в Москве. 26.07.2020 | 16:29 Саркисовы готовы возместить ущерб азербайджанских бизнесменов «Это предложение остается в силе, и мы от него не откажемся»,- отметил Николай Саркисов.«В то же время вынужден с сожалением констатировать отсутствие встречных шагов со стороны видных представителей азербайджанского бизнес-сообщества Москвы»,- добавил Саркисов. В связи с этим он сообщил, что его семья готова компенсировать ущерб и армянским предпринимателям российской столицы. «Не разделяя мнения о равной ответственности армян и азербайджанцев за недавние события в Москве, считаю их равными в праве на защиту своего имущества и частной собственности. Рассчитываю, что наша инициатива найдет, наконец, понимание у трезвомыслящих людей, вне зависимости от национальности, социального статуса и политических взглядов»,- заключил бизнесмен.Banks.am отмечает, что в списке 200 богатейших российских бизнесменов 2020 года Николай и Сергей Саркисовы заняли 146 и 147 места. Состояние каждого из них оценивается в $700 млн. По сравнению с прошлым годом, их состояние уменьшилось по $100 млн. Tweet Просмотры 6495