ՀԿԵ-ն շարունակում է կանոնավոր փոխադրումներ իրականացնել
Չնայած Հայաստանում հայտարարված արտակարգ դրության պատճառով ուղեւորահոսքի զգալի կրճատմանը` «Հարավկովկասյան երկաթուղի» (ՀԿԵ) ընկերությունը շարունակում է կանոնավոր ներհանրապետական ուղեւորափոխադրումներ իրականացնել:
Ինչպես նշել են ընկերությունում, փոխադրումները տեղական հաղորդակցությունում գեթ մի օր չեն կանգնել, էլեկտրագնացքների բոլոր ներքին ուղերթներն իրականացվել են ըստ ժամանակացույցի, իսկ ամենախիստ սահմանափակումների եւ միջքաղաքային ավտոտրանսպորտի ժամանակավոր չեղարկման ժամանակահատվածում հենց երկաթուղին էր դարձել մայրաքաղաքը հանրապետության մարզերի հետ կապող միակ օղակը:
«Կորոնավիրուսային վարակի տարածման վտանգի պատճառով ստեղծված վիճակը չէր կարող բացասական ազդեցություն չունենար երկաթուղային տրանսպորտի աշխատանքի վրա. մարտի 14-ից չի գործում Երեւան-Թբիլիսի-Երեւան միջազգային գնացքը, չեղարկվեց Երեւան-Բաթումի-Երեւան երթուղին, որը սովորաբար բացվում էր ամեն տարի հունիսի 15-ին, չի գործարկվել Սեւանա լճում հանգիստ նախընտրողների համար նախատեսված սեզոնային էլեկտրագնացքը, որը սովորաբար գործում էր հունիսից մինչեւ սեպտեմբեր:
Ուղեւորների մեծ հոսքից խուսափելու եւ համաճարակի պատճառով էլեկտրագնացքներում գործող կանոնների պահպանումն ապահովելու համար երկաթուղին ստիպված կլինի նաեւ չեղյալ հայտարարել ավանդական դարձած անվճար երթեւեկության ակցիան, որն անցկացվում էր ամեն տարի Երկաթուղայինի օրը: Այնուամենայնիվ, կարանտինի վերացումից եւ համաճարակաբանական իրավիճակի կայունացումից հետո ՀԿԵ-ն, անշուշտ, կիրականացնի այս ավանդական միջոցառումը՝ դրա մասին նախապես տեղեկացնելով ուղեւորներին»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
2020թ. առաջին կիսամյակում երկաթուղին տեղափոխել է 136,8 հազ. ուղեւոր, որից 3,5 հազարը՝ միջազգային, իսկ 133,3 հազարը՝ տեղական հաղորդակցությունում:
Համեմատության համար՝ 2019թ. առաջին կիսամյակում Հարավկովկասյան երկաթուղու գնացքներով տեղափոխվել է 178,7 հազ. ուղեւոր, որից 166,1 հազարը՝ տեղական, իսկ 12,6 հազարը միջազգային հաղորդակցությունում:
«Ուղեւորափոխադրումների հիմնական անկումը կապված է միջազգային երթեւեկության դադարեցման, տուրիստական խմբերի բացակայության, ուսումնական հաստատություններում դասերի չեղարկման եւ, համապատասխանաբար, ուսանող ուղեւորների բացակայության հետ: Ներկայումս ուղեւորների 77%-ը կարճ տարածություններով՝ մինչեւ 50 կմ, ճամփորդողներն են:
Այնուամենայնիվ, չնայած առաջացած դժվարություններին, ՀԿԵ-ն աշխատում է ուղեւորափոխադրումների որակի բարելավման ուղղությամբ. հուլիսի 1-ից ուղեւորների շրջանում ամենապահանջված՝ Երեւան-Գյումրի, երթուղու երկու ուղերթները սպասարկում է ԷՊ2Դ նոր սերնդի էլեկտրագնացքը:
Այսպիսով, հույս ունենք մեր մշտական եւ նոր ուղեւորներին կրկին տեսնել կյանքի սովորական ռիթմին վերադառնալուց հետո»,- նշել են ընկերությունում:

ЮКЖД продолжает регулярные перевозки
Несмотря существенное сокращение пассажиропотока из-за действующего в Армении чрезвычайного положения, компания «Южно-Кавказская железная дорога» (ЮКЖД) продолжает осуществление регулярных пассажирских перевозок во внутреннем сообщении.
Как сообщили в компании, перевозки в местном сообщении не останавливались ни на день, все внутренние рейсы электропоездов осуществлялись по расписанию, а в период наиболее жестких ограничений и отмены междугороднего автотранспорта именно железная дорога стала единственным связующим звеном между столицей и областями республики.
«Сложившаяся из-за опасности распространения коронавирусной инфекции ситуация не могла не сказаться негативно на работе железнодорожного транспорта: с 14 марта отменен международный поезд Ереван-Тбилиси-Ереван, не действует направление Ереван-Батуми-Ереван, которое обычно открывалось ежегодно 15 июня, не был запущен сезонный электропоезд для отдыхающих в направлении озера Севан, обычно назначаемый на период с июня по сентябрь.
Также железная дорога вынуждена будет отменить ежегодно проводимую в День железнодорожника акцию бесплатного проезда, чтобы избежать большого притока пассажиров и обеспечить соблюдение введенных в связи с эпидемиологической ситуацией правил проезда в электропоездах. Однако после отмены карантинных мер и стабилизации эпидемиологической ситуацииЮКЖД непременно проведет эту традиционную акцию, о чем заранее сообщит пассажирам»,- отмечается в сообщении.
В первом полугодии 2020 года было перевезено 136,8 тыс. пассажиров, из которых 3,5 тыс. - в международном сообщении, порядка 133 тыс. - в местном.
Для сравнения, в первом полугодии 2019 года поездами Южно-Кавказской железной дороги было перевезено 178,7 тыс. пассажиров, из которых 166,1 тыс. - в местном, а 12,6 тыс. - в международном сообщении.
«Основной спад пассажироперевозок связан с прекращением международного сообщения, отсутствием туристических групп, отменой занятий в учебных заведениях, и соответственно, отсутствием пассажиров-студентов. В настоящее время 77% пассажиров составляют лица, совершающие поездки на короткие расстояния - на 50 км.
Однако несмотря на возникшие трудности ЮКЖД работает над совершенствованием качества обслуживания пассажиров: с 1 июля два рейса самого востребованного у пассажиров направления Ереван-Гюмри обслуживает электропоезд нового поколения ЭП2Д.
Так что мы надеемся вновь увидеть наших постоянных и новых пассажировпосле возвращения жизнив обычное русло»,- отметили в компании.