Գործարկվել է Տինկովին պատկանող աշխարհում առաջին սառցահատ զբոսանավը
Նիդերլանդներում կառուցվել է աշխարհում առաջին սառցահատ զբոսանավը, որը պատվիրել է «Տինկոֆ Բանկի» հիմնադիր Օլեգ Տինկովը, հաղորդում է RBC-ն՝ վկայակոչելով Yacht Harbour մասնագիտական պարբերականը։
Damen Yachting ընկերությունը գործարկել է 77 մետրանոց La Datcha զբոսանավը Վլիսինգեն նավահանգստային քաղաքում։
SeaExplorer սառցային դասի զբոսանավը կարող է կատարելագործված վառելիքային բաքերի շնորհիվ բաց ծովում անցկացնել մինչեւ 40 օր՝ առանց նավահանգիստ վերադառնալու։ Զբոսանավի վրա կա բատիսկաֆ, ուղղաթիռների համար երկու հարթակ եւ ձյունագնացներ։
Զբոսանավը նախատեսված է աշխարհի հեռավոր անկյուններ շրջագայության համար՝ բեւեռներից մինչեւ արեւադարձային կղզիներ։ Այն հաշվարկված է անձնակազմի 24 անդամների եւ 12 ուղեւորների համար։ Զբոսանավի վրա կա երկու ջակուզի, շոգեբաղնիք, մերսման սենյակ եւ մարզասրահ։ Վեց նավախցիկներից յուրաքանչյուրում կա զգեստապահարան, սանհանգույց եւ լողասենյակ։
«Աշխարհն այնքան մեծ է, իսկ մեր կյանքն այնքան կարճ, որ մենք պետք է որքան հնարավոր է շատ հետազոտենք»,- նշել է Օլեգ Տինկովը։ Նա նախատեսում է զբոսանավն օգտագործել տարվա մեջ 20 օր, իսկ մնացած ժամանակ հանձնել վարձակալության։ Սեպտեմբերից սկսած այն կարելի է վարձակալել շաբաթական €740 հազարով`դրան էլ գումարած վարձակալությունից 30%-ի չափով դեպոզիտ անկանխատեսելի ծախսերի համար:
Աշխարհում առաջին մասնավոր սառցահատ զբոսանավը կառուցելու մտադրության մասին Օլեգ Տինկովը պատմել էր 2018թ․ հուլիսին։ «Ես ուզում եմ կառուցել սառցահատ, որպեսզի հնարավորություն լինի այցելել Հյուսիսային բեւեռ, Անտարկտիկա, Արկտիկա, անցնել Հյուսիսային ծովային երթուղին՝ Կամչատկա, Չուկոտկա, Կուրիլներ»,-պատմել էր նա Forbes-ին։ Ամսագիրը գրել էր, որ զբոսանավի շինարարության համար Տինկովը ծախսել է ավելի քան €100 մլն։
Օլգեգ Տինկովը 52 տարեկան է։ Forbes-ը նրա կարողությունը գնահատել է $1,6 մլրդ, Ռուսաստանի 200 մեծահարուստների ցանկում նա զբաղեցնում է 62-րդ տեղը։ Անցյալ տարվա հոկտեմբերին գործարարի մոտ ախտորոշել էին սուր լեյկոզ, ինչի մասին նա հայտնեց գարնանը։ Դրանից բացի, այս ընթացքում նա հասցրեց հիվանդանալ կորոնավիրուսով։

Cпущена на воду первая в мире яхта-ледокол, принадлежащая Олегу Тинькову
В Нидерландах достроили первую в мире частную яхту-ледокол, которую заказал основатель «Тинькофф Банка» Олег Тиньков, cообщает RBC, ссылаясь на профильное издание Yacht Harbour.
Компания Damen Yachting спустила на воду 77-метровое судно La Datcha в портовом городе Флиссинген.
Яхта ледового класса SeaExplorer способна проводить в открытом море до 40 дней без возвращения в порт за счет улучшенных топливных баков. На ней есть батискаф, две площадки для вертолетов и снегоходы.
Судно предназначено для путешествий в отдаленные уголки мира - от полюсов до тропических островов. Оно рассчитано на 24 члена экипажа и 12 пассажиров. На яхте есть два джакузи, сауна, массажный кабинет и тренажерный зал. В каждой из шести кают есть гардеробная, туалет, душ либо ванна.
«Мир так велик, а наша жизнь так коротка, что мы должны исследовать как можно больше»,- отметил Олег Тиньков. Он планировал использовать ее 20 дней в году, а в остальное время сдавать в аренду. Начиная с сентября ее можно арендовать за €740 тыс. в неделю, плюс депозит в размере 30% от стоимости аренды на непредвиденные расходы.
Тиньков рассказал о желании построить первый в мире частный ледокол в июле 2018 года. «Я хочу построить ледокол, чтобы ходить на Северный полюс, в Антарктику, Арктику, пройти Северный морской путь - на Камчатку, Чукотку, Курилы»,- рассказывал он в интервью Forbes. Журнал писал, что на строительство судна, способного преодолевать большую волну и лед толщиной 30-40 см, Тиньков потратил более €100 млн.
Олегу Тинькову 52 года. Forbes оценивает его состояние в $1,6 млрд, он занимает 62-е место в рейтинге 200 богатейших бизнесменов России. В октябре 2019 года у бизнесмена диагностировали лейкемию, о чем он рассказал весной. Кроме того, за это время Тиньков успел переболеть коронавирусной инфекцией.