SPRING PR-ն ընդլայնում է միջազգային համագործակցության ցանցը
Ճգնաժամային իրավիճակներում հաղորդակցության գործընթացն ու բնույթն էական փոփոխությունների են ենթարկվում: Համավարակով պայմանավորված հաղորդակցությունը ստացավ այլ դրսեւորումներ, ինչի արդյունքում շատ կազմակերպություններ ստիպված եղան ոչ միայն հիմնովին փոխել մշակված հաղորդակցային նախկին ռազմավարությունները, այլեւ ենթարկվել լուրջ փոխակերպումների:
Այսօր տեղական բազմաթիվ ընկերություններ իրենց թիրախային  լսարանների հետ  նոր հարաբերությունների հաստատման, ամրապնդման եւ արտաքին շուկաներում ներկայացված լինելու մարտահրավերի են առերեսվել, որոնց հաղթահարումն ու հետագա հաջողությունները  մեծամասամբ  պայմանավորված են գրագետ եւ էթիկական հաղորդակցության  իրականացմամբ:
Հայաստանում հաղորդակցությունների  ոլորտի առաջատար ընկերություն SPRING PR-ն ընդլայնում է համագործակցության ցանցը Վրաստանի, Ռուսաստանի, Մեծ Բրիտանիայի, Եվրոպայի, Աֆրիկայի, ԱՄԷ-ի, Ճապոնիայի իր  գործընկերների՝ միջազգային խոշոր PR-գործակալությունների հետ կնքելով  համագործակցության   հուշագրեր, որոնց  նպատակն է հայաստանյան  եւ  արտասահմանյան առաջատար PR-ընկերությունների միջեւ ձեւավորել սերտ գործակցության ցանց եւ հնարավորություն ընձեռնել հայաստանյան բիզնեսին  ճգնաժամն արդյունավետ հաղթահարելու, գրագետ եւ արդյունավետ հաղորդակցություններով հետաքրքիր  եւ հեռանկարային արտաքին շուկաներում ներկայանալու:
Համագործակցության հերթական հուշագիրը SPRING PR-ը կնքել է իր  ռազմավարական գործընկեր վրացական PR Consulting Group-ի հետ, որի նպատակն է  աջակցել Հայաստանի եւ Վրաստանի բիզնեսներին ճգնաժամային հաղորդակցման կառավարման եւ մարտահրավերներին արդյունավետ հակազդելու գործընթացներում, ինչպես նաեւ օգնել իրականացնել խորը եւ համակողմանի վերլուծություն, ուսումնասիրել եւ գնահատել բիզնեսի հնարավորությունները  նոր իրականությունում ու նոր շուկաներում:
SPRING PR-ընկերության համահիմնադիր Տաթեւիկ Սիմոնյանն՝ անդրադառնալով Վրաստանի գործընկերների հետ համագործակցության հուշագրին, նշեց, որ այն երկարատեւ եւ ռազմավարական համագործակցության շարունակությունն է.
«Մենք մեր գործունեության 11 տարիների ընթացքում, որպես հաղորդակցության ոլորտի ընկերություն, ձեւավորել ենք արտասահմանյան գործընկերների լայն ցանց: Վրացական PR Consulting Group-ը SPRING PR-ընկերության ամենահին  եւ ռազմավարական գործընկերներից է, ում հետ երկարատեւ եւ արդյունավետ  համագործակցության արդյունքում ձեւավորել ենք ամուր հարաբերություններ: Այս ճգնաժամային իրավիճակում բիզնեսի առջեւ ծառացած մարտահրավերներին արձագանքելու համար մենք հաղորդակցության ոլորտի մասնագետներս առավել քան երբեւէ կարեւորեցինք ուժերի մոբիլիզացումն ու երկու կողմերի փորձի ու գիտելիքների ներդնումը մեր երկրների բիզնեսների հաղորդակցությունների  իրականցման գործընթացում: Վրաստանը որպես արտաքին շուկա միշտ եղել  եւ մնում է հետաքրքիր տեղական բիզնեսների համար: Հայ-վրացական գործարար հարաբերությունները կենսական նշանակություն ունեն երկու երկրների համար էլ, ուստի այս համագործակցությունը կարեւոր է Հայաստանում եւ Վրաստանում բիզնեսի զարգացման հեռանկարների տեսանկյունից: Սա  հնարավորություն է երկու երկրների կազմակերպությունների եւ բիզնեսների համար այս շուկաներում դիրքավորվել՝ էթիկապես ճիշտ, թիրախավորված, հասցեական ու արդյունավետ հաղորդակցությունների իրականացման միջոցով եւ պատվով դուրս գալ ճգնաժամից»:
Վրացական PR Consulting Group ընկերության հիմնադիր-տնօրեն Գիվի Խաչապուրիձեի  կարծիքով, ճգնաժամային այս պայմաններում առավել շատ կարեւոր է աջակցությունն՝  ուղղված start-up բիզնեսներին, որոնց հայ եւ վրացական PR ընկերությունները կօգնեն շուկայում ճիշտ դիրքավորման գործում.
«Բիզնեսին աջակցելը,   հատկապես  հետճգնաժամային  փուլում, ամենակարեւորն է անկախ նրանից, թե բիզնեսը խոշոր է, միջին, թե փոքր: Այդ պատճառով էլ ստորագրել ենք համագործակցության  մի հուշագիր, համաձայն  որի   Հայաստանում  եւ Վրաստանում մենք  հատուկ պայմաններով կտրամադրենք խորհրդատվական ծառայություններ: Երկու կողմերն էլ  մեծ ցանկություն եւ պատրաստակամություն ունեն աջակցելու  հայկական եւ վրացական  բիզնեսին՝ դիմակայելու ներկայիս մարտահրավերներին,  հաղթահարելու  դժվարությունները, որպեսզի  նպաստեն երկու երկրների տնտեսության զարգացմանը»:

SPRING PR расширяет сеть международного сотрудничества
В условиях кризиса процесс и характер коммуникаций претерпевают существенные изменения. Коммуникации, обусловленные пандемией, получили несколько иные проявления, вынудив многие организации не только в корне изменить разработанные ранее коммуникационные стратегии, но и пройти путь серьезных трансформаций.
Сегодня многие местные компании столкнулись с необходимостью установления и укрепления отношений со своими целевыми аудиториями, с проблемами выхода на новые внешние рынки и другими вызовами, успешное преодоление которых во многом зависит от реализации грамотных и этичных коммуникаций.
Ведущая компания в сфере коммуникаций в Армении SPRING PR расширяет сеть сотрудничества, подписав ряд меморандумов с ведущими международными PR-агентствами Грузии, России, Великобритании, Европы, Африки, ОАЭ и Японии. Создание партнерской сети армянских и крупных иностранных PR-агентств направлено на предоставление возможностей армянскому бизнесу оперативно преодолевать кризисную ситуацию и при помощи грамотных и эффективных коммуникаций быть представленным на интересных и перспективных рынках.
Очередной меморандум о сотрудничестве SPRING PR подписала со своим стратегическим партнером – грузинской компанией PR Consulting Group, целью которого является поддержка армянского и грузинского бизнеса в процессе управления кризисными коммуникациями и эффективном противодействии вызовам, а так же в осуществлении глубокого и всестороннего анализа и оценок возможностей бизнеса в условиях новой реальности и на новых рынках.
Соучредитель компании SPRING PR Татевик Симонян, комментируя сотрудничество с партнерами из Грузии отметила, что это - продолжение длительного и стратегического сотрудничества.
«За 11 лет нашей деятельности в качестве компании, представляющей комуникационную сферу, мы сформировали широкую международную партнерскую сеть. Грузинская компания PR Consulting Group – один из наших давних и стратегических партнеров, с которым нас связывают прочные деловые отношения, основанные на долгосрочном и эффективном сотрудничестве. В ответ на кризис мы – специалисты по коммуникациям, более чем когда-либо  понимаем необходимость и важность мобилизации двустороннего опыта и знаний в деле реализации бизнес-коммуникаций в наших странах. В качестве внешнего рынка Грузия была и остается одним из перспективных рынков для местного бизнеса. Армяно-грузинские деловые отношения имеют жизненно важное значение для обеих стран, поэтому это сотрудничество важно с точки зрения развития бизнеса как в Армении, так и в Грузии. Это хорошая возможность для позиционирования организаций обеих стран на иностранных рынках посредством этически правильных, целевых, адресных и эффективных коммуникаций, позволяющих выйти из кризиса с честью».
В свою очередь, по мнению директора-учредителя грузинской компании PR Consulting Group Гиви Хачапуридзе, в условиях кризиса более чем когда-либо  важна поддержка начинающего - start up бизнеса, которому армянские и грузинские PR компании помогут в вопросах правильного позиционирования на рынке.
«Самое важное, особенно в пост-кризисный период – это поддержка бизнеса, вне зависимости от того он крупный, средний или малый. Именно по этой причине в соответствии с подписанным нами меморандумом о сотрудничестве, в Армении мы предоставляем свои консультационные услуги на особых условиях. У обеих сторон, подписавших меморандум, есть большое желание и готовность поддерживать армяно-грузинский бизнес, вместе преодолевая трудности и содействуя экономическому развитию двух стран».