Եթե զբոսաշրջության ոլորտում ճգնաժամը ձգվի մինչեւ 12 ամիս, ապա համաշխարհային տնտեսության կորուստները կարող են կազմել $3,3 տրլն։Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, նման կանխատեսում է բերված ՄԱԿ-ի Զարգացման եւ առեւտրի համաժողովի (UNCTAD) զեկույցում։Ընդգծվում է, որ «կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված վերջին չորս ամսվա լճացման պատճառով համաշխարհային զբոսաշրջության ոլորտը կարող է կորցնել առնվազն $1,2 տրլն, ինչը կազմում է գլոբալ ՀՆԱ-ի 1,5%-ը»։Միաժամանակ, փորձագետների գնահատականով, այդ կորուստները կաճեն մինչեւ $2,2 տրլն, եթե ճգնաժամը տեւի ութը ամիս։ «Հոռետեսական սցենարով՝ միջազգային զբոսաշրջության ոլորտում 12-ամսյա խափանումը կհանգեցնի $3,3 տրլն կորուստների, ինչը կազմում է համաշխարհային ՀՆԱ-ի 4,2%-ը»,- նշում են զեկույցի հեղինակները։ 13.05.2020 | 17:33 UNCTAD. 2020թ. երկրորդ եռամսյակում գլոբալ առեւտրի անկումը կկազմի 27% Համաձայն զեկույցի՝ զբոսաշրջության ոլորտում անկման պատճառով հատկապես ծանր կորուստներ են կրում զարգացով երկրները։ Թաիլանդի կորուստները գնահատվում են ՀՆԱ-ի 11%-ի, Ճամայկայինը՝ 9%-ի, Քենիայինը, Եգիպտոսինն ու Մալայզիայինը՝ մինչեւ 3%-ի չափով։ Սպասվում է նաեւ գործազրկության կտրուկ աճ։Սակայն հարուստ պետությունները եւս միլիարդավոր դոլարներ կկորցնեն զբոսաշրջիկների հոսքի կրճատման պատճառով։ Այս առումով փորձագետները առանձնացնում են Ֆրանսիան, Հունաստանը, Իտալիան, Պորտուգալիան, Իսպանիան եւ ԱՄՆ-ն։UNCTAD-ի փորձագետները զգուշացնում են, որ ճգնաժամը զբոսաշրջության ոլորտում կանդրադառնա նաեւ այն ոլորտների վրա, որոնք ապահովում են զբոսաշրջիկներին ապրանքներով եւ ծառայություններով։ Վերլուծաբանների գնահատականներով՝ զբոսաշրջությունից յուրաքանչյուր $1 մլն եկամտի կորուստը կհանգեցնի պետությունների համար 2-3 մլն կորուստների՝ հաշվի առնելով տնտեսության այլ բնագավառներում ծագող խնդիրները։ 30.06.2020 | 10:28 EBRD-ն ու UNWTO-ն կաջակցեն Հայաստանում զբոսաշրջության վերականգնմանը Այս առումով զեկույցի հեղինակները կոչ են կառավարություններին օժանդակել զբոսաշրջության ոլորտում գործող ընկերություններին, որոնք բախվել են սնանկության ռիսկի հետ։ Մասնավորապես, խոսքը գնում է հյուրանոցների եւ ավիաընկերությունների մասին։ Լուծման տարբերակներից առաջարկվում է ներդնել ցածր տոկոսադրույքներով վարկեր։ UNCTAD-ում կարծում են, որ միջազգային հանրությունը կարող է աջակցություն տրամադրել առավելապես տուժած երկրներին՝ հեշտացնելով հասանելիությունը ֆինանսական օգնությանը։ Tweet Դիտում՝ 4771

UNCTAD: Из-за спада в сфере туризма мировая экономика может потерять $3,3 трлн
В случае, если кризис в секторе туризма затянется до 12-и месяцев, потери мировой экономики могут составить $3,3 трлн.
Как сообщает ТАСС, такой прогноз содержится в докладе Конференции ООН по торговле и развитию (UNCTAD).
Подчеркивается, что «сектор мирового туризма может потерять по меньшей мере $1,2 трлн, что составляет 1,5% глобального ВВП, ввиду застоя в течение почти четырех месяцев из-за пандемии коронавируса».
Вместе с тем, по оценкам экспертов, эти потери вырастут до $2,2 трлн, если кризис продлится восемь месяцев. «Согласно пессимистичному сценарию, 12-месячный сбой в секторе международного туризма приведет к потерям в $3,3 трлн, что составляет 4,2% мирового ВВП»,- отмечают авторы доклада.
Согласно докладу, особенно тяжелый урон в результате спада в секторе туризма несут развивающиеся страны. Потери Таиланда оцениваются в 11% ВВП, Ямайки - в 9%, Кении, Египта и Малайзии - до 3%. Ожидается также резкий рост безработицы.
Однако и богатые государства в результате уменьшения потока туристов недосчитаются миллиардов долларов. Эксперты называют в этой связи Францию, Грецию, Италию, Португалию, Испанию и США.
Кризис туристической отрасли, предупреждают в UNCTAD, скажется и на других сферах экономики, обеспечивающих туристов товарами и услугами. По оценкам экспертов, потеря каждого $1 млн доходов от туризма обернется для государств потерями в $2-3 млн с учетом неурядиц в других отраслях экономики.
В этой связи авторы доклада призвали правительства оказать помощь компаниям в секторе туризма, столкнувшимся с риском банкротства. Речь идет, в частности, о гостиницах и авиакомпаниях. В качестве одного из вариантов решений предлагается ввести их кредитование под низкие проценты.
Международное сообщество, считают в UNCTAD, могло бы оказать помощь наиболее сильно пострадавшим странам, облегчив им доступ к получению финансовой помощи.