ՄԱԿ-ի Զարգացման եւ առեւտրի համաժողովի (UNCTAD) կանխատեսմամբ, 2020թ. երկրորդ եռամսյակում՝ համավարակով պայմանավորված, համաշխարհային առեւտուրը կնվազի 27%-ով: Համեմատության համար՝ այս տարվա առաջին եռամսյակում անկումը կազմել էր 3%:UNCTAD-ի այսօր հրապարակած զեկույցում նշվում է, որ գլոբալ առեւտրի անկումն ուղեկցվում է հումքային ապրանքների գների զգալի նվազմամբ:Փորձագետների հաշվարկով՝ հունվարին հումքի գներն իջել են 1,2%-ով, փետրվարին՝ 8,5%-ով, իսկ մարտին՝ «հսկայական» 20,4%-ով: Նման նվազման հիմնական պատճառը վառելիքի գների անկումն է, որը մարտին կազմել է 33,2%: 09.04.2020 | 08:17 ԱՀԿ-ն գլոբալ առեւտրում զարգացումների երկու սցենար է դիտարկում Banks.am-ը հիշեցնում է, որ ս.թ. ապրիլի սկզբին Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) 2020թ․ համաշխարհային առեւտրում կանխատեսում էր անկում 13-32%-ի սահմաններում։Կանխատեսումներում նման զգալի միջակայքը փորձագետները բացատրում էին «առողջապահական բնագավառում այս ճգնաժամի աննախադեպ բնույթով եւ դրա վերաբերյալ տնտեսական հետեւանքների անորոշությամբ»։ Tweet Դիտում՝ 5466

Cогласно прогнозам Конференции ООН по торговле и развитию (UNCTAD), пандемия коронавируса во втором квартале 2020 года приведет к спаду в мировой торговле на 27%. Для сравнения, в первом квартале этого года спад составил 3%.В опубликованном сегодня докладе UNCTAD отмечается, что спад глобальной торговли сопровождается снижением цен на сырьевые товары.По подсчетам экспертов, в январе цены на сырье снизились на 1,2%, в феврале - на 8,5%, а в марте - на «колоссальные» 20,4%. При этом главной движущей силой такого снижения стали цены на топливо, которые в марте упали на 33,2%. 09.04.2020 | 08:17 ВТО рассматривает два сценария развития событий в мировой торговле Banks.am напоминает, что на фоне пандемии коронавируса Всемирная торговая организация (ВТО) в начале апреля этого года прогнозировала спад в мировой торговле в 2020 году от 13% до 32%.Столь значительный диапазон в прогнозах эксперты объясняли «беспрецедентным характером нынешнего кризиса в здравоохранении и неопределенностью относительно его экономических последствий». Tweet Просмотры 5468