Կորոնավիրուսի համավարակի ֆոնին Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) 2020թ․ համաշխարհային առեւտրում կանխատեսում է անկում 13-32%-ի սահմաններում։Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, կանխատեսումներում նման զգալի միջակայքը փորձագետները բացատրում են «առողջապահական բնագավառում այս ճգնաժամի աննախեդեպ բնույթով եւ դրա վերաբերյալ տնտեսական հետեւանքների անորոշությամբ»։ ԱՀԿ տնտեսագետների կարծիքով՝ «անկումն, ամենայն հավանականությամբ, կգերազանցի այն նվազումը, որն արձանագրվել էր 2008-2009թթ․ համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի ժամանակ»։ԱՀԿ գլխավոր տնօրեն Ռոբերտու Ազեւեդուն նախօրեին Ժնեւում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է, որ կազմակերպության տնտեսագետները երկու սցենար են մշակել։ Լավատեսական սցենարի համաձայն՝ կառավարությունները կկարողանան վերահսկողության տակ վերցնել իրավիճակը, եւ այդ դեպքում անկումը կկազմի 13%։ 01.04.2020 | 16:35 Հայտարարություն. Պարենի մատակարարման շղթաները չպետք է խախտվեն Սակայն երկրորդ սցենարի դեպքում, եթե չհաջողվի արագ դուրս գալ ճգնաժամից, համաշխարհային առեվտրի ծավալի նվազումը կարող է կազմել մինչեւ 32% «եւ անգամ ավելին»։ ԱՀԿ ղեկավարը հիշեցրել է, որ այս ճգնաժամը «ստիպել է պետություններին մարդկանց կյանքերը պաշտպանելու համար աննախադեպ միջոցներ ձեռնարկել»։ Առեւտրի անկումը «ցավագին հետեւանքներ կունենա ընտանիքների եւ բիզնեսի համար»։Լավատեսական սցենարի համաձայն՝ 2021թ․«վերականգնումը բավականին ուժեղ կլինի, ինչը թույլ կտա, որպեսզի առեւտուրը վերադառնա համավարակից առաջ եղած մակարդակին»։Փորձագետները չեն բացառում նաեւ, որ ընթացիկ տարում ուժեղ անկումից հետո առեւտուրը կկարողանա «նույնքան արագ վերադառնալ լավատեսական սցենարին 2021 կամ 2022թ․»։ Tweet Դիտում՝ 4000

ВТО рассматривает два сценария развития событий в мировой торговле
На фоне пандемии коронавируса Всемирная торговая организация (ВТО) прогнозирует спад в мировой торговле в 2020 году от 13% до 32%.
Как сообщает ТАСС, столь значительный диапазон в прогнозах эксперты объясняют «беспрецедентным характером нынешнего кризиса в здравоохранении и неопределенностью относительно его экономических последствий».
По мнению экономистов ВТО, «спад, скорее всего, превысит снижение, которое было зарегистрировано во время мирового финансового кризиса 2008-2009 годов».
Генеральный директор ВТО Роберту Азеведу заявил накануне на пресс-конференции в Женеве, что экономисты организации разработали два сценария. Согласно оптимистичному сценарию, правительства смогут быстро взять ситуацию под контроль, и тогда спад составит 13%.
Однако при втором сценарии, если быстро выйти из кризиса не удастся, падение объема торговли товарами в мире может составить до 32% «и даже больше».
Глава ВТО напомнил, что нынешний кризис «заставил государства принять беспрецедентные меры для защиты жизни людей». Спад торговли будет «иметь болезненные последствия для семей и бизнеса».
Согласно оптимистичному сценарию, в 2021 году «восстановление будет достаточно сильным, чтобы торговля вернулась к своей тенденции, имевшей место до пандемии».
Эксперты не исключают также, что после сильного спада в текущем году торговля может «столь же резко вернуться к оптимистичному сценарию к 2021 или 2022 году».