ԵՄ-ում կարող են սահմանափակվել կանխիկով վճարումները
Եվրամիության խորհուրդը կոչ է արել Եվրահանձնաժողովին բարելավել ԵՄ-ում ֆինանսական հետաքննությունների իրավական դաշտը՝ կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարելու համար։
Ինչպես հաղորդում է «Ինտերֆաքս»-ը, այդ թվում առաջարկվում է վերսկսել ԵՄ անդամ պետությունների հետ ԵՄ-ում կանխիկով վճարումների սահմանափակման մասին  քննարկումները, ինչպես նաեւ ուսումնասիրել վիրտուալ ակտիվների համար իրավական դաշտի բարելավման անհրաժեշտությունը։
Ըստ գնահատականների՝ ԵՄ-ում կազմակերպված հանցավորությունից ստացված եկամուտները հասել են տարեկան ‎€110 մլրդ-ի, իսկ բռնագրավման մակարդակը շարունակում է մնալ շատ ցածր։ Հետեւաբար, ֆինանսական հետաքննություններն առաջնային նշանակություն ունեն ԵՄ-ի համար՝ կազմակերպված հանցավորության եւ ահաբեկչության կանխարգելման ու դրանց դեմ պայքարելու գործում:

В ЕС могут ввести ограничения на наличные платежи
Совет Европейского союза призвал Еврокомиссию улучшить правовую базу финансовых расследований в ЕС для борьбы с организованной преступностью.
Как сообщает «Интерфакс», в том числе Совет ЕС предлагает возобновить обсуждение с государствами ЕС ограничения платежей наличными деньгами на уровне Евросоюза, а также рассмотреть необходимость совершенствования правовой базы для виртуальных активов.
Оценки показывают, что доходы от организованной преступности в ЕС достигли110 млрд в год, а уровень конфискации остается очень низким. Поэтому финансовые расследования имеют первостепенное значение для ЕС в деле предотвращения организованной преступности и терроризма и борьбы с ними.