Գլոբալ տնտեսության կորուստները կարող են գերազանցել $12 տրլն-ը
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) վերջին կանխատեսումը վկայում է, որ կորոնավիրուսի համավարակից համաշխարհային տնտեսության ընդհանուր կորուստները կարող են գերազանցել 2008-2010թթ. ֆինանսական ճգնաժամինը եւ համադրելի լինեն անցած դարի 30-ականների Մեծ դեպրեսիայի հետեւանքների հետ:
Այս մասին «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալության հետ զրույցում ասել է ամերիկյան Navigator Principal Investors ընկերության ղեկավար Կայլ Շոստակը (Kyle Shostak):
Իր խոսքով՝ 2020-2021թթ. ընթացքում գլոբալ տնտեսության ընդհանուր կորուստները կկազմեն ավելի քան $12 տրլն: «Սա աներեւակայելի թիվ է, հաշվի առնելով, որ դեռեւս մեկ տարի առաջ ոչ ոք անգամ չէր էլ կարող պատկերացնել ոչ նման աղետի հնարավորության, ոչ էլ դրա հետ կապված կորուստների ծավալի մասին»,- ասել է նա:
Փորձագետն ավելացրել է, որ, ըստ սպասումների, համաշխարհային առեւտուրը 12%-անոց անկում կապրի: «Համաշխարհային փլուզված առեւտուրն իր մատակարարումների շղթաների հետ զգալիորեն կդժվարացնի ինչպես զարգացած, այնպես էլ զարգացող տնտեսությունների վերականգնումը»,- պարզաբանել է նա:
Փորձագետի կարծիքով՝ բացառված չէ, որ այս կանխատեսումը եւս վերանայվի: «ԱՄՀ-ի կանխատեսումն իր մեջ պարունակում է ստեղծված իրավիճակի ողջ ծանրության ինչպես գերագնահատման, այնպես էլ թերգնահատման ռիսկեր»,- ասել է Շոստակը:
«Մի կողմից, վարակի բուժման եւ պատվաստանյութի մշակման մասին նորությունները կարող են խթանել եւ էապես բարելավել բնակչության շարժունակությունն ու սպառողական ծախսերը՝ ճանապարհ բացելով ֆինանսական արագ առողջացմանը: Մյուս կողմից էլ, վարակի տարածման նշմարվող նոր ալիքները կարող են ի չիք դարձնել անգամ այս փխրուն աճը»,- կարծում  է փորձագետը:
Սակայն ՀՆԱ-ի անկումը միակ գործոնը չէ, որի հետ պետք է հաշվի նստեն պետությունները: «Ինչպես զարգացած, այնպես էլ զարգացող շատ երկրներ սպասում են մարդկային ռեսուրսների անցում տնտեսության լճացած հատվածներից դեպի արագ զարգացող ոլորտներ: Մի քանի անգամ կաճի հանրային պարտքը, երկրներն էլ ավելի շատ կդիմեն արտաքին փոխառություններին»,- նշել է Կայլ Շոստակը:
Banks.amհիշեցնում է, որ ԱՄՀ կանխատեսմամբ՝ 2020թ․ համաշխարհային տնտեսության անկումը կկազմի 4,9%, ինչը 1,9 տոկոսային կետով ավելի ցածր է, քան ապրիլյան կանխատեսումը (3%)։ Համաձայն ԱՄՀ կանխատեսումների` 2021թ․ համաշխարհային տնտեսությունը կաճի 5,4%-ով, ինչը 0,4 տոկոսային կետով ավելի ցածր է, քան ապրիլյան կանխատեսումը (5,8%)։

Последний прогноз Международного валютного фонда (МВФ) указывает на то, что совокупные потери мировой экономики от пандемии коронавируса превзойдут потери финансового кризиса 2008-2010 годов и будут сопоставимы с последствиями Великой депрессии 30-х годов прошлого века.Об этом в беседе с агентством «РИА Новости» сказал глава американской компании Navigator Principal Investors Кайл Шостак (Kyle Shostak).По его словам, общие потери глобальной экономики от пандемии за 2020-2021 годы составят более $12 трлн. «Невероятная цифра, учитывая, что еще год назад никто бы не взялся даже предположить ни о самой возможности подобного катаклизма, ни о масштабе потерь, связанных с ним»,- сказал он.Эксперт добавил, что согласно ожиданиям, мировая торговля рухнет на 12%.«Рухнувшая мировая торговля с ее разрушенными цепочками поставок существенно затруднит восстановление как развитых, так и развивающихся экономик»,- считает Шостак .По мнению эксперта, не исключено, что и этот прогноз будет пересмотрен. «Прогноз МВФ таит в себе риски как переоценки, так и недооценки всей тяжести сложившейся ситуации»,- отметил он. 25.06.2020 | 09:11 МВФ ухудшил прогноз мировой экономики «С одной стороны, новости о разработке вакцины и лечения вируса могут подстегнуть и существенно улучшить мобильность населения и потребительские расходы, расчищая путь к быстрому финансовому выздоровлению. С другой - наметившиеся новые волны распространения вируса могут похоронить даже этот хрупкий рост»,- считает он.Однако падение ВПП - не единственный фактор, с которым придется иметь дело государствам. «Многие, как развитые, так и развивающиеся страны ожидают перемещение людских ресурсов от стагнирующих в быстро растущие сектора экономики. В разы вырастет публичный долг, страны все сильнее будут обращаться к внешним заимствованиям»,- подчеркнул Кайл Шостак.Banks.am напоминает, что по прогнозам МВФ, спад мировой экономики в 2020 году составит 4,9%, что на 1,9 процентных пункта ниже апрельского прогноза (3%). По прогнозам МВФ, в 2021 году мировая экономика вырастет на 5,4%, что 0,4 процентных пункта ниже апрельского прогноза (5,8%). Tweet Просмотры 4910