Վլադիմիր Մաուն՝ համավարակի եւ այլմոլորակայինների մասին
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում հատվածներ ՌԴ նախագահին առընթեր Ռուսաստանի ժողովրդական տնտեսության եւ պետական ծառայության ակադեմիայի ռեկտոր Վլադիմիր Մաուի հարցազրույցից, որը նա տվել է ՏԱՍՍ գործակալությանը։
Համերաշխություն եւ վստահություն
Կարեւորն, ինչ պետք է համավարակի դեմ պայքարելու համար, չի գտնվում տնտեսական ոլորտում: Միայն համերաշխությունն ու վստահությունը կարող են դառնալ այն հիմքը, որը կօգնի հաղթահարել ճգնաժամը եւ նվազագույնի հասցնել դրա վնասը:
Վաղուց՝ 1970-ականներին երկու գերտերությունների դիմակայության ժամանակ խորհրդային թերթերից մեկում աչքովս ընկավ այսպիսի մի միտք. եթե Երկիր մոլորակի վրա հարձակվեին այլմոլորակայինները, ապա ԽՍՀՄ-ն ու ԱՄՆ-ն միանգամից լեզու կգտնեին եւ կդառնային դաշնակից: Կարծում եմ, այսօր հենց այսպիսի ժամանակ է: Սակայն միայն բազմաբեւեռ աշխարհում դաշնակից պետք է դառնան շատ խաղացողներ՝ պետություններ, տարածաշրջաններ եւ առանձին քաղաքացիներ: Համերաշխությունը եւ վստահությունը՝ այս դարաշրջանի առանցքային բառերն են:
Համավարակի երկրորդ ալիքը
Համավարակի երկրորդ ալիքի հարցին ոչ ոք չի կարող միանշանակ պատասխան տալ: Համաճարակաբանները դեռեւս հակված են նրան, որ երկրորդ ալիքը կլինի: Սակայն հիմա պատրաստվածությունն երկրորդ ալիքին զգալիորեն բարձր կլինի:
Համավարակի երկրորդ ալիքի դեպքում, որը սանիտարական սահմանափակող նոր լուրջ միջոցներ կպահանջի, համաշխարհային տնտեսությանը կհասցվի լրացուցիչ հարված: Սակայն դրա մասշտաբն արդեն առաջինից փոքր կլինի: Քանի դեռ չի մշակվել պատվաստանյութը, կամ չեն ստեղծվել բուժման արդյունավետ միջոցներ, կամ մուտացիայի արդյունքում վարակը չի դարձել պակաս վտանգավոր, կան չի ստեղծվել կոլեկտիվ իմունիտետ, նոր բռնկումների վտանգը միշտ մնում է: Համապատասխանաբար, մնում եմ սպառնալիքներ տնտեսական ակտիվության համար:
Առցանց կրթություն
Առցանց կրթությունն ունի մի շարք ակնհայտ առավելություններ: Դա եւ կրթական հետագծերի ու ռեսուրսների լայն ընտրության տրամադրումն է, եւ միասնական կրթական միջավայրի ստեղծումն ու ընդլայնումն է, եւ որակյալ կրթությանը հասանելիությունն է, եւ հարմար անհատական ժամանակացույցով ուսուցումն է: Դրանից բացի, այս ձեւաչափը զգալիորեն կրճատում է ունկնդրի ֆինանսական եւ ժամանակային ծախսերը:
Միաժամանակ, պետք չէ բացարձականացնել առցանց կրթության հեռանկարները: Նորմալ եւ ստանդարտ պայմաններում առցանց կրթությունը հանդիսանում է լրացնում դասական կրթությանը:
Թվայնացում
Թվայնացումն օբյեկտիվ եւ անխուսափելի գործընթաց է: Այո, վերջինիս վարկաբեկումը հնարավոր է, այդ թվում՝ բազմաթիվ ռիսկերի պատճառով, որն այն իր հետ բերում է:
Գաղտնիությունը ժամանակակից աշխարհում հիմնականում պատրանք է: Հենց նույն քաղաքացիները սոցիալական ցանցերում այնպիսի տեղեկատվություն են տեղադրում, որը պետությունը դեռ երկար ժամանակ չէր կարողանա հավաքել: Պետք է սովորել ապրել թափանցիկ աշխարհում: Եվ, եթե գիտակցում ես այս անխուսափելի պահը, ապա ազատության հարցը կհանգի նրան, թե ինչպես պետությունը կօգտագործի ստացված տվյալները: Եվ ինչպիսի վերահսկողություն պետք է կազմակերպեն պետությունները այս գործողությունների նկատմամբ: Իրավական, քաղաքական, սոցիալական մեխանիզմներ՝ ամեն ինչ պետք է գործի դրվի ազատության եւ քաղաքացիների անվտանգության հավասարակշռության հարցը լուծելիս: Համավարակից հետո անհրաժեշտ է կարգավորել բոլոր այն թվային փոփոխությունները, որոնք դե ֆակտո ներդրվեցին համավարակի պայմաններում:

Владимир Мау о пандемии и инопланетянах
Предлагаем Вашему вниманию отрывки из интервью ректора Российской академии народного хозяйства и государственной службы (РАНХиГС) Владимира Мау агентству ТАСС.
Солидарность и доверие
Главное, что нужно для борьбы с пандемией, находится не в экономической области. Только солидарность и доверие могут стать фундаментом для преодоления пандемии и минимизации ущерба от нее.
Когда-то давно, во время противостояния двух сверхдержав в 1970-х, в советской газете мне на глаза попалось такое соображение: если бы на Землю напали инопланетяне, СССР и США быстро нашли бы общий язык и стали союзниками. Похоже, что сейчас - именно такое время. Но только в многополярном мире союзниками должны стать многие игроки: государства, регионы и отдельные граждане. Солидарность и доверие - это ключевые слова наступившей эпохи.
Вторая волна пандемии
Однозначный ответ на вопрос о возможности второй волны эпидемии дать не может никто. Пока эпидемиологи склоняются к тому, что вторая волна будет. Но сейчас готовность к такой второй волне уже окажется значительно выше.
В случае масштабной второй волны эпидемии, которая вызовет необходимость новых серьезных ограничительных санитарных мер, по мировой экономике будет нанесен дополнительный удар. Но его масштаб будет уже меньше, чем первого. Пока не будет разработана вакцина или созданы эффективные методы лечения, или вирус в результаты мутации не станет менее опасным, или не сформируется коллективный иммунитет, опасность новых вспышек остается. Соответственно, остаются угрозы экономической активности.
Онлайн-образование
Онлайн-образование обладает рядом очевидных преимуществ. Это и предоставление широкого выбора образовательных траекторий и ресурсов, создание единой образовательной среды и ее масштабирование, повышение доступности качественного образования; обучение по удобному индивидуальному графику. Кроме того, такая форма существенно сокращает финансовые и временные затраты обучающегося.
Вместе с тем не стоит и абсолютизировать перспективы дистанционного образования. В стандартных, обычных, нормальных условиях онлайн образование - это дополнение к образованию классическому.
Цифровизация
Цифровизация - объективный и неизбежный процесс. Да, ее дискредитация возможна, в том числе из-за многочисленных рисков, которые она порождает.
Конфиденциальность в современном мире - это в значительной мере иллюзия. Сами граждане выкладывают в социальные сети такую информацию, которую государство еще долго не смогло бы собрать. Нужно привыкать жить в прозрачном мире. И если осознать эту неизбежность, то вопрос свободы как осознанной необходимости сведется к тому, как государство будет использовать полученные сведения. И какой контроль за этими действиями государства нужно организовать. Правовые механизмы, политические, социальные - все должно быть задействовано при решении вопроса о балансе свободы и безопасности граждан. После прохождения пандемии необходимо будет урегулировать все те цифровые изменения, которые де-факто были введены в условиях пандемии. профиле, о больших данных, о правосубъектности цифровых платформ и цифровых решений, о дистанционном образовании, об электронном суде и другие.