Թուրքական կողմը $2 մլրդ-ի պարտք է կուտակել «Գազպրոմ»-ի նկատմամբ
Թուրքական 7 մասնավոր ընկերություն, որոնք պարտավորվել են «Գազպրոմ»-ից գազի մեծ ծավալներ գնել՝ «վերցրու-կամ-վճարի» (take-or-pay) երկարաժամկետ պայմանագրերով, ռուսաստանյան ընկերության նկատմամբ շուրջ $2 մլրդ-ի պարտք են կուտակել։
Այս մասին գրում է RBC-ն՝ վկայակոչելով The Wall Street Journal (WSJ) պարբերականը։
Take-or-pay պայմանագիրը պարտավորեցնում է գնորդին բոլոր դեպքերում վճարել պայմանագրով նվազագույն ֆիքսված գազի ծավալների դիմաց, անգամ այն դեպքում, երբ փաստացի գնումներն ավելի քիչ են։
Պարբերականը նշում է, որ այդ ընկերությունները 2019թ. արդյունքով պայմանագրային նվազագույն մակարդակից զգալիորեն նվազեցրել են գնման ծավալները, ինչն էլ հանգեցրել է նման մեծ պարտքի «Գազպրոմ»-ի նկատմամբ։ Թուրք ներկրողներն օգտագործել են պայմանագրային ընդհանուր ծավալի 15%-ից էլ քիչ գազ։
WSJ-ի տվյալներով՝ ներկայումս թուրքական կողմը բանակցություններ է վարում «Գազպրոմ»-ի հետ՝ առանց դատական միջամտության հարցը կարգավորելու համար։
WSJ-ն կարծում է, որ պարտքի հետ կապված խնդիրը կարող է ավելացնել մտավախությունները Թուրքիայի կարողության մասին՝ երկարաձգել իր խոշոր արտաքին ֆինանսական պարտավորությունները։ «Ռիսկ կա, որ այս իրավիճակը կավելացնի լարվածությունն Անկարայի եւ Մոսկվայի հարաբերություններում, որոնք վերջին տարիներին ձգտում էին ընդլայնել առեւտրային կապերը»,- նշված է հրապարակման մեջ։
Թերթի զրուցակիցներից մեկը կարծում է, որ $2 մլրդ-ի պարտքը կարող է առիթ հանդիսանալ Ռուսաստանի եւ Թուրքիային նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի եւ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի միջեւ երկարատեւ բանակցությունների համար։
«Գազպրոմ»-ի մոտ գործում է Թուրքիա գազի մատակարարման մի քանի պայմանագիր. երկուսը՝ BOTAS պետական ընկերության հետ՝ տարեկան ընդհանուր առմամբ 20 մլրդ խմ ծավալով, որոնք ավարտվում են 2021թ. վերջին եւ 2025թ. վերջին, ինչպես նաեւ մի քանի պայմանագիր թուրքական մասնավոր գազ ներկրող ընկերությունների հետ։
«Գազպրոմ արտահանում» ընկերության մամուլի ծառայությունում հրաժարվել են RBC-ին մեկնաբանել այս տեղեկատվությունը։

Турецкая сторона задолжала «Газпрому» $2 млрд
Семь частных турецких компаний, которые взяли на себя обязательство покупать большие объемы газа у «Газпрома» по долгосрочным контрактам «бери-или-плати» (take-or-pay), задолжали российской компании порядка $2 млрд.
Об этом сообщает RBC, со ссылкой The Wall Street Journal (WSJ).
Контракт take-or-pay обязывает покупателя в любом случае оплачивать минимальные фиксированные объемы газа по контракту, даже если фактические закупки намного меньше
Газета отмечает, что эти компании по итогам 2019 года существенно снизили отбор российского газа от минимального контрактного уровня, что привело к столь крупной задолженности перед «Газпромом». Турецкие импортеры выбрали менее 15% общего контрактного объема.
По данным издания, в настоящее время турецкая сторона ведет переговоры с «Газпромом», чтобы уладить создавшуюся ситуацию без судебных разбирательств.
WSJ полагает, что проблема с задолженностью может усилить опасения по поводу способности Турции пролонгировать свои крупные внешние финансовые обязательства. «Существует риск, что эта ситуация добавит напряженности отношениям Анкары и Москвы, которые стремились расширить торговые связи в последние годы»,- отмечается в публикации.
Один из собеседников газеты считает, что ситуация с задолженностью на $2 млрд может стать поводом для длительных переговоров между президентами России и Турции Владимиром Путиным и Реджепом Тайипом Эрдоганом.
У «Газпрома» действует несколько контрактов на поставку газа в Турцию: два контракта с государственной компанией BOTAS на поставку в общей сложности 20 млрд куб. м газа в год, которые истекают в конце 2021-го и в конце 2025 года, а также несколько соглашений с частными турецкими импортерами газа.