Գազի պահանջարկի անկումն ամենամեծը կլինի ողջ պատմության ընթացքում
2020թ. գազի նկատմամբ համաշխարհային պահանջարկը կարող է նվազել 4%-ով կամ 150 մլրդ խմ-ով, ինչը կդառնա ամենամեծ անկումը գազի շուկայի ողջ պատմության ընթացքում:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին ասված է Միջազգային էներգետիկ գործակալության (IEA) զեկույցում:
«Սա կլինի 20-րդ դարի երկրորդ կեսին բնական գազի շուկայի ձեւավորման պահից ի վեր տարեկան սպառման ամենախոշոր նվազումը»,- նշված է զեկույցում:
Սպասվում է, որ գազի նկատմամբ պահանջարկը կսկսի աստիճանաբար վերականգնվել 2021 թ-ին՝ ցածր գների եւ տնտեսության ակտիվության վերականգնման շնորհիվ:
«Սակայն սպասվում է, որ 2020թ. ճգնաժամի հետեւանքները 2025թ. կհանգեցնեն գազի նկատմամբ տարեկան պահանջարկի 75 մլրդ խմ ծավալով կորստի, ինչը համապատասխանում է 2019թ. պահանջարկի աճին»,- կարծում են IEA-ի փորձագետները:
Հետագայում՝ մինչեւ 2025թ. սպասվում է գազի նկատմամբ պահանջարկի տարեկան միջինում 1,5% աճ: Դրա հիմնական շարժիչ ուժ կհանդիսանա արդյունաբերությունը, որին բաժին կհասնի լրացուցիչ պահանջարկի մինչեւ 40%-ը: Արդյունաբերության կողմից գազի սպառումը կաճի տարեկան միջինը 2,5%-ով:
Միաժամանակ, գազի նկատմամբ պահանջարկի ամենամեծ աճը կգրանցվի Չինաստանում: 2019-2025թթ. ընթացքում այս երկիրը կգրանցի գազի սպառման տարեկան աճ ավելի քան 130 մլրդ խմ-ով:
Ինչ վերաբերում է 2019-2025թթ. «կապույտ վառելիքի» մատակարարումներին, ապա սպասվում է, որ այս առումով առաջին տեղը կզբաղեցնի ԱՄՆ-ը, Ռուսաստանը կլինի երկրորդը:

Мировой спрос на газ в 2020 году может снизиться на 4% или на 150 млрд куб. м, что станет самым большим падением показателя за всю историю газового рынка.Как сообщает ТАСС, об этом говорится в обзоре Международного энергетического агентства (МЭА).«Это будет самое крупное ежегодное снижение потребления с момента формирования рынка природного газа во второй половине XX века»,- отмечается в отчете. 30.04.2020 | 14:28 Спрос на энергоносители в мире снизится на 6%, что в 7 раз больше спада 2008 года Ожидается, что спрос на газ будет постепенно восстанавливаться в 2021 году, благодаря низким ценам и возобновлению экономической активности. «Однако последствия кризиса 2020 года, как ожидается, приведут к 2025 году к потерянному объему годового спроса на газ в объеме 75 млрд куб. м, что соответствует росту спроса в 2019 году»,- считают эксперты МЭА. 27.05.2020 | 13:51 Расходы на нефть во всем мире сократятся на $1 трлн В дальнейшем - до 2025 года - ожидается рост спроса на газ в среднем на 1,5% в год. Основным драйвером роста спроса станет промышленность, на которую будет приходиться до 40% дополнительного спроса. Потребление газа промышленностью будет расти в среднем на 2,5% в год.При этом самый сильный рост спроса на газ среди стран будет наблюдаться в Китае. В период между 2019-2025 годами эта страна продемонстрирует ежегодный рост потребления газа на более чем 130 млрд куб. м.Что касается поставок «голубого топлива», ожидается, что Россия станет вторым по величине источником роста предложения на рынке в течение 2019-2025 годов. Первое место будут занимать США. Tweet Просмотры 3510