Կորոնավիրուսի համավարակն էներգաշուկաների համար դարձել է ամենամեծ շոկը Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից ի վեր: Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին նշված է Միջազգային էներգետիկ գործակալության (IEA) նոր հետազոտության մեջ: Պահանջարկն ընկել է էներգիայի աղբյուրների բոլոր տեսակների նկատմամբ՝ նավթ, գազ, ածուխ: Գործակալության հաշվարկով՝ 2020թ. աշխարհում էներգակիրների պահանջարկը կնվազի 6%-ով, ինչը 7 անգամ ավելի շատ է, քան 2008թ. համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի ժամանակ: Բացարձակ արտահայտմամբ՝ անկումը հավասար կլինի այն ծավալին, որը տարեկան օգտագործում է Հնդկաստանը՝ իր մեծությամբ աշխարհում երրորդ շուկան: 15.04.2020 | 14:52 IEA. Նավթի պահանջարկի անկումը ռեկորդային կլինի Ամենամեծ անկումը տեղի կունենա զարգացած շուկաներում: Այսպես, սպասվում է, որ ԱՄՆ-ում պահանջարկը կնվազի 9%-ով, Եվրամիությունում՝ 11 %-ով:Պահանջարկի վրա համավարակի վերջնական արդյունքը հնարավոր կլինի գնահատել կարանտինային միջոցների ավարտից հետո: Իսկ մինչ այդ գործակալությունում հաշվարկել են, որ բնակչության մեկուսացման յուրաքանչյուր ամիսը կկրճատի էներգակիրների համաշխարհային պահանջարկը 1,5%-ով: «Միաժամանակ, սահմանափակող միջոցները հանգեցրել են այլընտրանքային աղբյուրների՝ քամու, արեւի, հիդրո- եւ ատոմային էներգետիկայի նկատելի ավելացմանը»,- նշում են գործակալությունում: 2020թ. դրանց մասնաբաժինը էներգաարտադրության ընդհանուր կառուցվածքում կարող է հասնել 40%-ի: Tweet Դիտում՝ 4981

Пандемия коронавируса оказалась самым большим шоком для энергорынков со времен Второй мировой войны.Как сообщает ТАСС, об этом отмечается в новом исследовании Международного энергетического агентства (МЭА/IEA).Спрос упал почти на все виды энергии - нефть, газ, уголь. По подсчетам МЭА, спрос на энергоносители в 2020 году в мире снизится на 6%, это в семь раз больше, чем во время кризиса 2008 года.В абсолютном значении падение будет равно тому объему, который в год потребляет Индия - третий по величине рынок в мире. 15.04.2020 | 14:52 МЭА: Спад спроса на нефть будет рекордным Наибольшее снижение спроса придется на развитые страны. Так, ожидается, что в США спрос упадет на 9%, в Евросоюзе - на 11%.Окончательный эффект пандемии на спрос можно будет оценить только после завершения карантинных режимов. Пока в МЭА подсчитали, что каждый месяц изоляции населения снижает мировой спрос на энергоносители на 1,5%.«В то же время, блокирующие меры привели к заметному росту использования альтернативных, включая ветер, солнце, гидро- и атомную энергетику»,- отмечают в агентстве. В 2020 году их доля в выработке электроэнергии может достичь 40%. Tweet Просмотры 4982