Veon-ը $1,5 մլրդ-ի վարկ կստանա Սբերբանկից
Veon հեռահաղորդակցության հոլդինգն իր «դուստր» Veon Holdings B.V. ընկերության միջոցով 100 մլրդ ռուբլու (մոտ $1,5 մլրդ-ի) վարկային պայմանագիր է կնքել Սբերբանկի հետ։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, միջոցները կուղղվեն Սբերբանկի նկատմամբ Veon-ի ընթացիկ պարտավորությունների վերաֆինանսավորմանը, ինչպես նաեւ համընդհանուր կորպորատիվ նպատակներին։
«Այս գործարքը կօգնի մեր հին հաճախորդին եւ գործընկերոջը վերաֆինանսավորել ընթացիկ պարտավորությունները Սբերբանկի նկատմամբ, ինչպես նաեւ կապահովի լրացուցիչ ֆինանսավորում բիզնեսի համար։ Բանկը վստահ է ընկերության երկարաժամկետ ռազմավարության ճիշտ ուղու մեջ եւ լիովին սատարում է իրեն իր ցանկության մեջ՝ օպտիմիզացնել կապիտալի կառուցվածքը եւ ավելացնել ֆինանսական ճկունությունը»,- նշել է Սբերբանկի վարչության նախագահի տեղակալ Անատոլի Պոպովը։
Veon-ն ակտիվներ ունի Ռուսաստանում («Բիլայն» բրենդի ներքո), Հայաստանում, Ուկրաինայում, Ղազախստանում, Ղրղզստանում, Ուզբեկստանում, Վրաստանում, Ալժիրում, Պակիստանում եւ Բանգլադեշում։

Veon получит от Сбербанка кредит в размере $1,5 млрд
Телекоммуникационный холдинг Veon через свою «дочку» Veon Holdings B.V. заключил со Сбербанком кредитное соглашение на 100 млрд рублей (около $1,5 млрд).
Как сообшает ТАСС, средства будут направлены на рефинансирование текущих обязательств Veon перед Сбербанком, а также на общекорпоративные цели.
«Эта сделка поможет нашему давнему клиенту и партнеру рефинансировать свои текущие обязательства перед Сбербанком, а также обеспечит дополнительное финансирование для бизнеса. Банк уверен в правильности долгосрочной стратегии развития компании и всецело поддерживает ее в желании оптимизировать структуру капитала и нарастить финансовую гибкость»,- отметил заместитель председателя правления Сбербанка Анатолий Попов.
Veon владеет активами в России (под брендом «Билайн»), Армении, Украине, Казахстане, Киргизии, Узбекистане, Грузии, Алжире, Пакистане и Бангладеш.