The Financial Brand պարբերականը բացահայտել է, թե ինչպես է COVID-19-ը փոխել Z սերնդի (զումերների) վերաբերմունքը փողի նկատմամբ եւ խորհուրդներ տվել բանկերին իրենց հետ հաղորդակցվելու հարցում։ Պարբերականը հիմնվել է Սերունդների դինամիկայի կենտրոնի նախագահ, միլենիալների եւ զումերների հարցերով փորձագետ Ջեյսոն Դորսիի, Lending Club-ի փոխնախագահ, ԱՄՆ-ում ֆինանսական կայունության մասնագետ Անուժ Նայարի, ինչպես նաեւ BankMobile-ի ֆինանսական կրթության գծով տնօրեն Էշ Էկսանտուսի կարծիքների վրա։ Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում հատվածներ այդ հոդվածից, որը վերահրապարակվել է Rusbase պորտալում։ Մարտին բանկերը սկսեցին օգնել հաճախորդներին․առաջարկեցին վճարումների հետաձգում, չեղարկեցին միջնորդավճարները եւ այլն։ Դա տեղի է ունենում ամբողջ աշխարհում։ Global Web Index-ի կողմից անցկացրած միջազգային հարցումը վկայում է, որ Z սերունդը բոլորից ավելի շատն է հավանություն տալիս նման գործողություններին․այս մասին հայտարարել է զումերների շրջանում հարցվածների 73%-ը։Ութ խորհուրդ, որոնց օգնությամբ բանկերը կկարողանան նվաճել Z սերնդի վստահությունը1. Եղեք դյուրազգաց եւ կարեկիցԶումերները սովորություն են ձեռք բերել հետ գցել գումարը՝ դասեր քաղելով Մեծ ռեցեսիա վերապրած ավագ սերնդի փորձից։ Սակայն լուրջ ճգնաժամի ժամանակ կարող են չօգնել անգամ խնայողությունները։Շատ զումերների եւ միլենիալների մոտ այս իրավիճակը կոչնչացնի բոլոր խնայողությունները։ Դրանց վերականգնումը կդառնա իրենց Բեւեռային աստղը։Նայեք զումերների հետ հաղորդակցմանն այս զտիչի ներքո, քանի որ այն ազդեցություն կունենա ոչ միայն իրենց հաշիվների չափի, այլ նաեւ յուրաքանչյուր վարկի օգտագործման վրա։Իրենք տեսել են սեփական ծնողների պայքարը, իսկ հիմա իրենք են պայքարում։ Դա իրապես կամրացնի իրենց տեսակետները խնայողությունների եւ տնտեսումների հարցում։ 11.03.2020 | 16:51 Ֆինանսներ. Z սերունդ vs միլենիալներ 2. Օգնեք իրենց հետեւել ծախսերինԶումերները կսկսեն հատկապես խիստ հետեւել ծախսերին եւ կցանկանան դրա համար ծառայություն ստանալ։ Բանկերը պետք է ոգեշնչվեն Trim հավելվածով։ Այն կրճատում է ծախսերը՝ վերանայելով կաբելային հեռուստատեսության, ինտերնետի, հեռախոսի, բժշկական ծառայությունների համար հաշիվները, ինչպես նաեւ չեղարկելով անպետք բաժանորդագրությունները եւ այլն։3. Ծառայությունն ու մարքեթինգային ռազմավարությունը մշակելիս՝ մտածեք Z սերնդի նմանԱվելի լավ պատկերացում կազմելու համար դիտարկենք ավտոմեքենաների հետ կապված օրինակը։ Այո, զումերներից շատերը նախընտրում են օգտվել տաքսու կամ քարշերինգի ծառայություններից, սակայն որոշ բնակավայրերում նրանք ստիպված են լինում գնել ավտոմեքենա, օրինակ, աշխատանքի ուղեւորվելու համար։Հնարավոր է, Z սերնդի ներկայացուցիչը կընտրի ոչ թե նոր, այլ օգտագործված, բայց ապահով ավտոմեքենա։ Որոշ իմաստով, իրենք արդեն վերահորինել են տնտեսումը։ Զումերները նախընտրում են չորս, այլ ոչ թե երկու դռնանի ավտոմեքենաներ, քանի որ դրանցով ավելի հարմար է տեղափոխել ընկերներին։ Մտածեք, թե ինչպիսի՞ «չորս դռնանի ավտոմեքենաներ» կարող է հնարել ձեր բանկը։ 4. Մի շտապեք առաջ մղել վարկային քարտերըՆախակորոնավիրուսային միտումները վկայում են, որ վարկային քարտերի նկատմամբ Z սերնդի անբարյացակամությունը սկսել է վերանալ, բայց այս վիճակը կարող է դեռ փոխվել։ Որոշ զումերներ օգտվում են վարկային քարտերից՝ ներկայիս խնդիրները հաղթահարելու նպատակով, սակայն սա երկար չի տեւի։ Վարկային քարտերն՝ այն չէ, ինչ ուզում է Z սերունդը։ Դուք իրենց օգուտ չեք տա՝ տեղադրելով վարկային քարտերը սկյուռի անիվում։5. Ընդգրկեք գիգոնոմիկանՈրոշ աշխատազուրկ զումերներ աշխատանքի են անցնում սննդի առաքման ծառայություններում եւ նմանատիպ ընկերություններում, որոնց այսօր նոր աշխատակիցներ են անհրաժեշտ։ Բանկերը շատ քիչ բան են արել գիգոնոմիկայի համար, բացառությամբ մի քանի լուծումների, ինչպիսին է, օրինակ, PNC Bank-ին պատկանող Numo Lab-ի Indi հավելվածը։ Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Z սերնդի ներկայացուցիչներից շատերը գնում են աշխատելու գիգոնոմիկայի ոլորտ, բայց չեն հրաժարվում գումար կուտակելու գաղափարից, դա հիանալի հնարավորություն է վաճառել մարդկանց այն, ինչ իրենց անհրաժեշտ է։ 6. Ստուգեք այլընտրանքային վարկային տվյալներըՄոտակա ամիսների, հնարավոր է նաեւ տարիների ընթացքում, վարկունակության ցուցանիշները սարսափելի լինեն։ Աստիճանաբար մարդիկ կսկսեն աշխատանքի դուրս գալ, սակայն իրենց պրոֆիլը ավանդական ստանդարտներով ուժեղ չի լինի։ Բանկերին անհրաժեշտ կլինի Z սերնդի վարկունակության գնահատման նոր համակարգ։ Lending Club-ը ստուգում է թեկնածուներին ավելի քան 100 տարբեր փոփոխականներով, որոնցից շատերը համապատասխանում են «այլընտրանքային վարկային տվյալների» մոդելին։ Առանցքային ցուցանիշը՝ գումարների հոսքն է, այլ ոչ թե ավանդական եկամուտը։ Վարկերի տեսանկյունից դա դժվար ժամանակ կլինի բոլորի, այլ ոչ միայն Z սերնդի համար։ 11.05.2020 | 12:13 Սբերբանկի նախկին աշխատակիցը նեոբանկ կհիմնի Եվրոպայում 7. Գործարկեք տեսախորհրդակցություններըZ սերունդն ընդգրկում է տարրական դպրոցի աշակերտներին եւ քոլեջների շրջանավարտներին։ Հիմա իրենց բոլորին միավորում է մեկուսացումը։ Այն ուղեկցվում է տեսակապի ծառայությունների օգտագործմամբ, ինչը հնարավորություն է տալիս մասնակցել դասընթացներին, աշխատել, հանդիպել ընկերներն։Անգամ համավարակի ավարտից հետո զումերները հարցականի տակ կդնեն անձնական շփման անհրաժեշտությունը, այդ թվում՝ բանկային աշխատակիցների հետ։Ֆինանսական հաստատությունները ձգտում եմ դարձնել ամեն ինչ մոբայլ։ Բայց հիմա մենք գործ կունենանք մի սերնդի հետ, որը կուզենա համագործակցել մարդկանց հետ տեխնոլոգիաների միջոցով։ Այս սերունդը կսովորի դրան, ելնելով ներկայիս իրավիճակից։8. Խրախուսեք զումերներին բացել կենսաթոշակային հաշիվներԲանկերը պետք է հորդորեն Z սերնդին կենսաթոշակային հաշիվներ բացել։ Սա ֆինանսական ծառայությունների ոլորտում լավագույն խաղադրույքներից է։ Կոմպոզիցիոն տոկոսը ապշեցուցիչ կլինի, եւ այն սերնդի համար, որը մտածում է ֆինանսական կայունության մասին՝ դա բնական քայլ է։ Tweet Դիտում՝ 6566

Издание The Financial Brand выяснило, как именно COVID-19 изменил отношение поколения Z (зуммеров) к деньгам, и дало банкам советы по общению с ними. Издание основывалось на мнениях президента Центра динамики поколений и эксперта по миллениалам и поколению Z Джейсона Дорси, вице-президента Lending Club и специалиста по финансовой стабильности в США Анужа Найяра, а также директора по финансовому образованию в BankMobile Эша Эксантуса. Предлагаем Вашему вниманию отрывки из этой статьи переопубликованной на портале Rusbase.В марте банки начали помогать клиентам: предлагать отсрочки платежей, отменять комиссии и так далее. Это происходит по всему миру. Международный опрос, проведенный Global Web Index, показал, что поколение Z больше остальных одобряет такие действия: об этом заявили 73% респондентов-зумеров.Вот восемь вещей, с помощью которых банки могут завоевать доверие поколения Z1. Будьте чуткими и отзывчивымиЗумеры завели привычку откладывать деньги, усвоив уроки из опыта старшего поколения, пережившего Великую рецессию. Но в серьезный кризис могут не помочь даже сбережения.У многих зумеров и миллениалов эта ситуация уничтожит все накопления. Восстановление сбережений станет их Полярной звездой.Посмотрите на общение с зумерами через этот фильтр, потому что он будет влиять не только на размера их счета, но и на любое использование кредита.Они видели борьбу родителей, а теперь борются сами. Это действительно укрепит их взгляды в вопросах сбережений и экономии․ 11.03.2020 | 16:51 Финансы: поколение Z vs миллениалы 2. Помогите им отслеживать расходыЗумеры начнут особенно строго следить за расходами и захотят получить сервис для этого. Банкам следует вдохновляться приложением Trim. Оно сокращает траты, пересматривая счета за кабельное телевидение, интернет, телефон и медицинские услуги, а также отменяя ненужные подписки и многое другое. 3. При разработке продукта и маркетинговой стратегии думайте как поколение ZДля наглядности рассмотрим пример с автомобилями. Да, многие зумеры предпочитают пользоваться услугами такси или каршеринга, но в некоторых регионах даже им приходится купить машину, например, для поездок на работу.Вероятно, представитель поколения Z выберет не новый автомобиль, а подержанный, но надежный. В некотором смысле, они уже переизобрели экономию. Зумеры предпочитают четырехдверные машины, а не двухдверные, потому что в них удобнее возить друзей.Подумайте, какие «четырехдверные машины» может изобрести ваш банк?4. Не спешите продвигать кредитные картыПредкоронавирусные тенденции указывали, что неприязнь поколения Z к кредитным картам начала уходить, но это еще может измениться. Некоторые зумеры пользуются кредитками, чтобы справиться с нынешними проблемами, однако это не продлится долго․Кредитные карты - это не то, чего хочет поколение Z. Вы не принесете им пользы, поместив в беличье колесо кредитных карт. 5. Охватите гигономикуНекоторые безработные зумеры нанимаются в сервисы по доставке еды и подобные им компании, которым сейчас нужны новые сотрудники. Банки очень мало сделали для гигономики, за исключением нескольких решений, таких как приложение Indi от Numo Lab, принадлежащего PNC Bank.С учетом того, что многие представители поколения Z идут работать в сферу гигономики, но не отказываются от идеи накопления денег, это классическая возможность продать людям то, что им нужно.6. Проверяйте альтернативные кредитные данныеВ ближайшие месяцы и, возможно, годы показатели кредитоспособности будут ужасными. Постепенно люди будут находить работу и получать стабильный доход, но их профиль не будет выглядеть сильным по традиционным стандартам.Банкам понадобится новая система оценивания кредитоспособности поколения Z. Lending Club проверяет кандидатов более чем по 100 различным переменным, многие из которых соответствуют модели «альтернативных кредитных данных». Ключевой показатель - это денежный поток, а не традиционный доход. С точки зрения кредитов, это будет трудное время для всех, а не только для поколения Z. 11.05.2020 | 12:13 Экс-сотрудник Сбербанка запустит необанк в Европе 7. Запустите видеоконсультацииПоколение Z охватывает и учеников начальной школы, и выпускников колледжа. Сейчас их всех объединяет изоляция. Она сопровождается использованием сервисов видеосвязи, которые позволяют посещать занятия, работать и видеться с друзьями.Даже после завершения пандемии зумеры поставят под сомнение необходимость общаться лично, в том числе с банковскими служащими.Финансовые учреждения зациклены на том, чтобы сделать все мобильным․Но теперь у нас будет поколение, которое захочет взаимодействовать с людьми с помощью технологий. Оно привыкнет к этому из-за сегодняшней ситуации. 8. Поощряйте зумеров открывать пенсионные счетаБанки должны призывать поколение Z к открытию пенсионных счетов. Это одна из лучших ставок в сфере финансовых услуг. Композиционный процент будет поразительным и для поколения, которое заботится о финансовой стабильности, это естественный шаг. Tweet Просмотры 6550