Սբերբանկի նախկին աշխատակիցը նեոբանկ կհիմնի Եվրոպայում
«Սբերբանկ տեխնոլոգիաներ»-ի նախկին աշխատակից Անտոն Նիկոնորովը նախատեսում է Եվրոպայում ինքնազբաղվածների համար նեոբանկ գործարկել:
Այդ մասին Անտոն Նիկոնորովը պատմել է Rusbase պորտալին:
Նախագիծը ստացել է Intruder անվանումը: Նիկոնորովի խոսքով՝ նեոբանկի թիրախային լսարանն է լինելու Z սերնդի ներկայացուցիչները, հատկապես՝ սթրիմերները, ինֆլյուենսերներն ու բլոգերները:
Բանկը կունենա մոբայլ հավելված: Այն նաեւ կաշխատի մեսենջերներում՝ բոթի օգնությամբ: Օգտատերերը հնարավորություն կունենան հեռահար կարգով հաշիվ բացել եւ քարտ ձեւակերպել, ինչպես նաեւ ավտոմատացնել առեւտուրը եւ վճարումների ընդունումը սոցիալական ցանցերում:
«Օրինակ. բլոգերը վաճառում է վարպետության դասեր: Նա պետք է հետեւի յուրաքանչյուրին, ով իրեն վճարել է կամ դոնաթ արել: Դրա համար պետք է նամակագրություն վարել գնորդի հետ, վճարումների աղյուսակ կազմել Excel-ում, օգնականներ վարձել: Intruder-ում բոթը գնորդների մասին անհրաժեշտ տեղեկատվություն կհավաքի եւ կուղարկի այն օգտատիրոջը»,- պատմել է նեոբանկի հիմնադիրը:
Նիկոնորովի խոսքով՝ հիմնադիրները նախագծում ներդրել են  €400 հազ․ծավալով սեփական միջոցներ եւ եւս €80 հազարի ներդրումներ են ստացել անհատ բիզնես հրեշտակից։ Պատրաստ է նաեւ նախագծի MVP-ն (minimum viable product)։ Ներկայումս ստարտափը ներդրողներ է փնտրում՝ ԵՄ-ում ֆինանսական գործունեության լիցենզիա ստանալու եւ հաճախորդներ ներգրավելու համար։ Նախագիծը մտադիր է ստանալ €500 հազարից ոչ պակաս ֆինանսավորում։
Banks.am-ը հիշեցնում է, որ ռուսական արմատներով մեկ այլ ֆինտեխ նախագիծ արդեն իսկ աշխատում է Եվրոպայում։ Դեռեւս 2015թ. Մոսկվայի ֆիզիկատեխնիկական ինստիտուտի շրջանավարտ Նիկոլայ Ստորոնսկին Լոնդոնում հիմնել էր Revolut ֆինտեխ ստարտափը։ Վերջերս հայտնել էինք, որ Revolut-ը մուտք է գործել ամերիկյան շուկա։
Իսկ այս տարվա փետրվարին հայտնի դարձավ, որ «Տինկոֆ»-ի թոփ մենեջերներ Արտյոմ Յամանովն ու Ալեքսանր Եմեշեւը նախատեսում են իրենց ֆինտեխ նախագիծը գործարկել Եվրոպայում։ Նշվում էր, որ TCS Group Holding-ը՝ «Տինկոֆ Բանկ»-ի գլխամասային ընկերությունը, մեկ տարվա ընթացքում մինչեւ €25 մլն կներդնի նախագծում։
Այնուամենայնիվ, Intruder-ի հիմնադիրներն իրենց մրցակցային առավելությունն են համարում գործունեության նեղ հատվածն ու սեգմենտավորված լսարանը։

Экс-сотрудник Сбербанка запустит необанк в Европе
Экс-сотрудник «Сбербанк-Технологий» Антон Никоноров планирует запустить в Европе необанк для самозанятых.
Об этом Антон Никоноров рассказал порталу Rusbase.
Проект получил название Intruder. По словам Никонорова, целевая аудитория необанка - представители поколения Z, особенно стримеры, инфлюенсеры и блогеры.
У банка будет мобильное приложение. Еще он будет работать в мессенджерах с помощью бота. Пользователи смогут удаленно открыть счет и оформить карту, а также автоматизировать торговлю и прием платежей в социальных сетях.
«Пример: блогер продает мастер-классы. Он должен отслеживать каждого, кто заплатил ему или сделал донат. Для этого надо переписываться с покупателями, вести таблицу платежей в Excel, нанимать помощников. В Intruder бот собирает необходимую информацию о покупателях и присылает ее пользователю»,- рассказал основатель необанка.
По словам Никонорова, создатели вложили в проект €400 тыс. собственных денег и получили «ангельские» инвестиции от частного лица в размере €80 тысяч. У проекта готов MVP (minimum viable product). Сейчас стартап ищет инвесторов для получения лицензии на финансовую деятельность в ЕС и привлечения клиентов. Проект рассчитывает получить не менее €500 тысяч.
Banks.am напоминает, что другой финтех-проект с российскими корнями уже работает на европейском рынке. В 2015 году выпускник Московского физико-технического института Николай Сторонский запустил в Лондоне финтех-стартап Revolut. Недавно сообщали, что Revolut вышел на американский рынок.
А в феврале этого года стало известно, что бывшие топ-менеджеры «Тинькофф» Артем Яманов и Александр Емешев планируют запустить свой финтех-проект в Европе. Отмечалось, что TCS Group Holding - головная компания «Тинькофф банка», намерена в течение года вложить в проект до €25 млн.
Тем не менее, создатели Intruder считают своим конкурентным преимуществом узкую нишу и сегментированную аудиторию.